1. díl: Chilli papričky a zdraví. Proč bychom je měli jíst?

Světoznámé koření chilli neboli cayenský pepř pochází z Jižní Ameriky. S pepřem ale nemá nic společného. Pouze nepřesný překlad anglického slova „pepper“, které označuje jak pepř, tak papriku. Běžně se užívá i název feferonka.

Rostlinky chilli papriček tvoří košaté keříky, které se ve vhodných podmínkách mohou rozrůst až do metrové výšky. Drobné bílé kvítky rychle přecházejí v různě tvarované lusky mnoha barev naplněné plochými semínky krémové barvy. A právě semínka a žebrování chilli papriček pálí nejvíce.

rozkrojená červená chlli paprička - zbývá ji usušit a namlít
Pěstujeme chilli papričky doma – jaké jsou účinky na zdraví?

Pálivost chilli papriček

Můžeme říci, že čím menší plod, tím větší ostrost pokrmu dodává. Čerstvě utržený lusk pálí mnohem více než sušený, nebo dokonce namletý v prášku. Pálivost se měří v jednotkách SHU podle Scovilleovy stupnice. Horní hranici 15 milionů SHU zastupuje čistý kapsaicin. Sladká paprika může dosáhnout hodnoty kolem 5000 SHU. Běžné feferonky mají zhruba 50 000 SHU a pro mnoho lidí jsou již na hranici snesitelnosti. Prvenství v pálivosti drží od roku 2012 Carolina Reaper s neuvěřitelnými 2,2 milionu SHU, čímž odsunula na druhé místo známou chilli papričku Trinidad Moruga Scorpion.

Proč chilli pálí?

Alkaloid kapsaicin dráždí nervová zakončení na jazyku a vyvolává pocit ostrého pálení. Stejně působí i na kůži a sliznice. Obzvláště citlivé je na tuto látku oko. Jako první pomoc pro zmírnění pálivosti při jídle se užívá tvrdý alkohol, neboť je v něm kapsaicin rozpustný. Pomoci může i suchý chléb či výplach úst olejem. Pití čisté vody naopak pálení ještě podpoří.

Obsah zdraví prospěšných látek v chilli papričkách

Kromě zmíněného kapsaicinu obsahují chilli papričky i velké množství vitamínu C, který je jedním z nejsilnějších antioxidantů. Odstraňuje nebezpečné volné radikály, zvyšuje odolnost proti infekcím a tělo jej využívá pro syntézu kolagenu. Mezi další antioxidanty patří vitamín A, bioflavonoidy a mnoho dalších látek, které chrání organismus před neblahými účinky stresu a nemocí. Z minerálů můžeme v cayenském pepři najít draslík, vápník, hořčík, železo a mangan, které v součinnosti se škálou vitamínů posilují imunitní systém.

v květináči pěstované chilli papričky
Chilli můžeme pěstovat také pro okrasné účely

Účinky na lidský organismus

  • Trávicí soustava: Novodobé studie prokázaly léčivou schopnost chilli v boji proti žaludeční bakterii helicobacter pylori, neboť inhibuje její růst. Zároveň napomáhá tvorbě ochranného hlenu žaludeční stěny a její regeneraci, což znamená průlom v léčbě žaludečních vředů. Antibiotické a desinfekční účinky vykazují feferonky v celém trávicím traktu včetně střeva. Poradí si s původci nejrůznějších onemocnění včetně salmonely a bakterie E. coli. Dokonce i střevní parazité jsou citliví na větší přísun chilli. Kapsaicin spolu s antioxidanty ničí rakovinné buňky, aniž by poškodil okolní tkáně.
  • Kůže a pohybový aparát: Již dávno domorodí léčitelé používali čerstvé feferonky především k zastavení krvácení a desinfekci otevřených ran. I dnes mnoho moderních mastí a gelů obsahuje kapsaicin, který při vnějším použití zvyšuje metabolismus v tkáních, podporuje prokrvení a zároveň tlumí zánětlivé procesy. Tyto vlastnosti oceníte při bolestech kloubů a okolních vazivových struktur.
žluté a červené lusky doma pěstovaných chilli papriček
Chilli papričky při rozumné míře konzumace působí léčivě
  • Metabolismus a hubnutí: Chilli podporuje tvorbu žaludečních šťáv a střevní peristaltiku. Jídlo tak lépe strávíte, nebudete trpět nadýmáním a křečemi způsobenými zahníváním potravy ve střevech. Při pravidelném kořenění pokrmů se sníží nutkavá chuť na sladké a tučné, a naopak zvýší se pocit sytosti. Kapsaicin také zvyšuje produkci tepla, která napomáhá spalování tukových zásob, a to především v oblasti břicha.

Afrodiziakum: Díky stimulaci krevního oběhu a prokrvení celého těla působí kapsaicin také jako afrodiziakum. Podporuje potenci a zvyšuje citlivost tkání. Konzumaci silně pálivých chilli papriček by se měli vyhnout osoby s rozvinutou formou žaludečních a dvanácterníkových vředů a také pacienti s kolísavým krevním tlakem. U zdravých lidí je vhodné pálivost navyšovat postupně.

Chilli potěší i na duši v podobě pořádně ostrého dárku:

Pro začátečníky i zkušené milovníky všeho pálivého

Čtěte další díly série článků o domácím pěstování chilli papriček:

2. díl: Pěstování chilli papriček. Vypěstovat je zvládnete i doma >

3. díl: Skladování chilli papriček. Jak je sušit a zpracovat? >

Máte rádi chilli papričky? Tak sdílejte tento článek. Děkujeme.

Cardmaking jedinečná přáníčka 5. 8. 2013
Co o sobě v rozhovoru říká kreslíř a tvořivý umělec Martin alias MOPSL 10. 11. 2023
Kurz “Základy papírové krajky” 19. 2. 2024
Anglické fráze na dovolenou 4. 6. 2018
Zažijte návrat do dětských let díky malování akvarelem 15. 4. 2021
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru