Jak zabavit děti doma? To je otázka, kterou si v posledních dnech klade mnoho z nás. Vymýšlet neustále nové a zábavné hry pro děti není nic jednoduchého. Obzvlášť pokud se je snažíte odlákat od počítače či tabletu. Jak ale všichni víme, trávením spousty hodin u obrazovky nové vědomosti nezískají. Není tedy vůbec na škodu děti občas přimět vstát od stolu a pustit se s nimi do hraní.
Pokud to počasí dovolí, je nejlepší děti nechat vylítat venku, kde si nimi samozřejmě můžete zahrát také spoustu pohybových her . Když to ale nejde, nezbývá nic jiného než pro ně připravit hry na doma. Že vám došly nápady? Nevadí. Přinášíme vám 9 her, které potěší zejména předškoláky a školáčky. Některé hry budete pravděpodobně znát ze svého dětství. Část z nich rozvíjí přesnost, jiné zase pozornost.
1. Počáteční písmeno
Cílem této hry je naučit děti více si všímat věcí kolem sebe a jejich názvů. Na začátku stanovte časový limit a jedno písmeno, okolo kterého se bude celá hra točit. Zábava spočívá v hledání věcí ve vaší domácnosti, které na určené písmeno začínají. Děti pak musí v časovém limitu přinést na předem stanovené místo co nejvíce těchto věcí. Pokud například určíte písmeno P, děti by vám měly přinést třeba propisku, peněženku, polštář, papírové kapesníky atd. Vyhrává to z dětí, které donese více věcí začínajících na dohodnuté písmenko.
2. Přebíračka
Pojďme si na chvilku oddychnout od soupeření. Tou pravou oddechovkou je tzv. přebírání provázku, což je hra, která báječně uklidní nervy. Provázek zvolte dostatečně dlouhý, abyste jej mohli pohodlně obmotat okolo prstů, a to klidně i do složitého obrazce. Vždy se začíná stejným propletením okolo dlaní se středovým napnutým provázkem pomocí prostředníčků. Přebíráním pak můžete vytvořit kolébku, dopis, vodu, pavouka a mnoho dalších výjevů a pokračovat tak stále dokola. Tuto hru si ze svého dětství stoprocentně vybavíte.
3. Formule
Tato závodní hra je poměrně svižná, ale nebojte, je i opravdu lehká. Postačí vám k ní papír, čím větší, tím lepší, a dvě barevné pastelky. Na papír nakreslete závodní dráhu – ideálně, aby měla pár hodně ostrých zatáček. Pak pastelky přiložte na začátek a start! Musíte co nejrychleji jako formule projet dráhu, aniž byste ji opustili.
4. Spiderman
Spiderman je pohybová hra pro děti, která cílí na přesnost pohybu. Ideální je užší chodba, nebo alespoň prostor, který můžete ohraničit přisunutím stolu blíže ke zdi. Ke hře vám postačí pouze lepicí páska a pořádně dlouhý provázek, který natáhnete, kamkoliv vás napadne. Obtočit ho můžete okolo dveřních klik, provléct mezi úchytkami nábytku nebo jej natáhnout mezi nohy stolu. Lepicí páskou případně můžete provázek připevnit ze strany na stranu a shora dolů mezi jednotlivými kusy nábytku jako laserové paprsky. Děti pak musejí prolézat skrz „pavučinu“ bez toho, aniž by se provázku dotkly. Pro oživení hry dětem můžete stanovit odpočítáváním časový limit.
5. Vlaštovkou na cíl
Poskládat papírovou vlaštovku umí téměř každý. Ale trefit se jí přímo na cíl, to už chce trénink. K dokončení přípravy budete potřebovat pro každé z dětí větší kus papíru, do kterého prostřihnete několik kruhových otvorů, aby jimi vlaštovka mohla proletět. Upevněte papíry mezi dveřní zárubně a šipkovaná může začít.
Video: jak vyrobit vlaštovku z papíru
6. Foukaná
K foukané potřebujete pingpongové míčky. Pokud je ale nemáte, nevadí. Nahraďte je zmuchlaným novinovým papírem obmotaným izolepou do tvaru koule. Na zem pak lepicí páskou připevněte listy papíru do tvaru tunelu tak, aby byly rozmístěné cik cak po podlaze. Děti musí co nejrychleji dofoukat svůj míček do cíle. V těžší variantě hry mohou foukat brčkem.
7. Domácí basketbal
Místo basketbalového koše můžete použít větší hrnec. Z novin umačkejte pevnější koule a střílejte jimi na cíl. Koš ale nemusí být jen na zemi nebo na židli. Dejte ho vysoko na skříň. Zkuste se do něj trefit i když stojíte zády, nebo se točte dokolečka a vystřelte po pěti rychlejších otočkách. Podaří se vám to?
8. Slepoň
Zavažte šátkem oči jednomu z dětí. Bude hádat, co mu dáte do ruky. Fazoli, kamínek, gumu a mnoho dalších věcí. Nebo mu dejte něco ochutnat – skořici, majoránku, syrovou těstovinu. Může také poslouchat zvuky, jako například rozepnutí zipu, cinknutí lžičkami o sebe, škrtnutí sirkou. Chcete-li hrát ve více lidech, zavažte oči všem a vysypte před ně nějakou stavebnici a během limitu musí všichni něco postavit. Nebo poslepu srovnat sirky zpět do krabičky.
9. Hurikán
Na závěr přinášíme taktickou pohybovou hru pro děti, kterou ocení především rodiče. Pusťte svižnou písničku a než skončí, ať je uklizeno co nejvíce nepořádku. Děti bude úklid bavit o trochu víc, pokud budou vědět, že bude trvat jen chvilku. Tak proč takovou taktiku na děti nezkusit?
Inspirovali jsme vás, jak zabavit děti doma? Tak článek sdílejte. Děkujeme.