Akordy na kytaru pro začátečníky

Než se naučíme na kytaru hrát jako Brian May nebo Jimi Hendrix, tak to nějaký pátek potrvá. Začátky, jak se říká, jsou vždy nejtěžší, a proto začneme pomaličku. Řekneme si, co je to akord, a začneme třemi základními akordy (D, C, G).

Na co bychom si měli dávat při hraní akordů pozor? Které struny by se nám neměly připlést do cesty při hraní určitých akordů? A kde začít? Na tyto otázky si odpovíme v tomto článku.

A pokud už znáte tyto základní akordy a chtěli byste se naučit složitější rytmy, tak i pro vás máme na konci článku řešení.

Co je to akord?

fotografie mužských rukou jak hrají na kytaru a stiskem strun vytváří akord
Co je to akord a z čeho se skládá?
  • Akord je souzvuk tří nebo více tónů. Abychom byli přesní, tak se jedná o různé, současně znějící tóny. U kytary to vypadá konkrétně tak, že stiskneme 3 nebo více strun.
  • Unikátní jméno akordu je odvozeno od tónů, z kterých se skládá, a od jejich vzdálenosti od sebe. U nás v Evropě jsou nejčastějšími a nejpoužívanějšími akordy ty založené na tzv. terciovém systému.

3 základní akordy

My si dnes představíme 3 základní akordy, s kterými se budeme často potkávat. Jsou to, dá se říci, jednodušší akordy, které se velmi často v písničkách opakují. Mluvíme o akordech D, C, G, nebo také D dur, C dur a G dur.

  • Akord C dur – C
fotografie kytary a vyznačeného akordu tečkami
Akord C nebo také C-dur

Akord je složen z tónů: C, E, G. Jedná se o snadný akord, u kterého nemusíte použít malíček. V začátcích si dávejte pozor, abyste si jinými prsty netlumili tu nejtenčí strunu (éčko).

Čtěte také: Jak se naučit hrát na kytaru – rady pro začátečníky

  • D dur – D
fotografie kytary a vyznačeného akordu tečkami
Kytarový akord D dur

Akord je složen z tónů D, Fis, A. Díky přirozenému prstokladu se nám hraje lépe a jednodušeji. Můžeme ho hrát i přes pět strun, ale pozor, aby v akordu nezazněla nejtlustší struna (E).

  • G dur – G
fotografie kytary a vyznačeného akordu tečkami
Kytarový akord G dur

Akord G dur je složen z tónů G, H, D. Tento akord se může zdát ze začátku složitější, především v základní pozici, která vypadá takto.

Čtěte také: Jak vybrat kytaru pro začátečníky

Zde nepoužíváme ukazováček, a proto je tento akord složitější, především ze začátku. Vštípíme-li si ho, usnadníme si tak později přechod na další akordy.

U začátečníků je velmi oblíbené pro svou jednoduchost tzv. „cigánské Géčko“. Hraje se pouze dvěma prsty.

fotografie kytary a vyznačeného akordu tečkami
Kytarový akord G dur

13 kytarových rytmů, které si zamilujete

Fotografie kytaristky sedící a hrající na kytaru
Online videokurz 13 kytarových rytmů, které si zamilujete

V případě, že první tři akordy už máme v malíčku, můžeme se pustit do učení dalších, složitějších kytarových akordů. V kurzu „13 kytarových rytmů, které si zamilujete“ najdeme od všeho trochu.

Kurz nabízí nejen výuku kytarových akordů, ale i další rozšíření. Chcete hrát pop, nebo spíše rock? Najdete zde oba dva styly a dalších 11, které každou kytaru naladí na tu správnou notu.

Zdarma se zapojit do videokurzu 13 kytarových rytmů >>

Cvičení pilates pro začátečníky – cvičení pro zdraví i duševní pohodu 5. 8. 2013
3. díl: Skladování chilli papriček. Jak je sušit a zpracovat? 16. 2. 2020
Kresba tužkou – dovednost pravé mozkové hemisféry 24. 11. 2013
3 tipy na romantické wellness pobyty pro dva 19. 4. 2018
Jaký dárek ho zaručeně zaujme? 13 nejoblíbenějších zážitkových kurzů pro muže 12. 11. 2016
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru