Diamantové malování – co to je a jak začít?

O malování podle čísel slyšel asi každý již v dětství. Víte ale, co je to diamantové malování? Pokud jste ještě o této technice neslyšeli, pojďte se na ni s námi podívat v následujících řádcích. Poradíme vám, co budete k malování potřebovat a jak na to.

Co je to diamantové malování?

Diamantové malování je velmi podobné malování podle čísel. Na plátně jsou totiž vyznačené body, obvykle právě čísly nebo barevným značením. Narozdíl od kreslení podle barev se v tomto případě nepoužívají klasické štětce a barvy, nýbrž lepidlo a drobné “kamínky” broušené do tvaru malých diamantů.

různobarevné plastové kamínky ve tvaru diamantů
Kamínky broušené do tvaru malých diamantů

Celý proces diamantového malování je poměrně snadný. Zvládnete jej i člověk bez uměleckého nadání. Spočívá pouze v lepení jednotlivých kamínků na plátno. Postupuje se podle čísel nebo symbolů, které jsou na plátně předtištěné. Diamanty mají odlišné barvy a jsou obvykle rozdělené v pytlících označených číslem nebo symbolem z předlohy. Výsledkem diamantového malování je plastický barevný obraz tvořený drobnými kamínky s odlesky, který bude skvělou dekorací v každém interiéru.

Věděli jste, že diamantové malování patří mezi velmi uklidňující činnosti? Také trénuje trpělivost a jemnou motoriku. Je tedy vhodná jako relaxační pomůcka nebo k zábavě a rozvoji starších dětí či lidí v důchodovém věku.

Pomůcky a potřeby pro diamantové malování

K diamantovému malování potřebujeme několik základních pomůcek. Mezi ně patří:

 • plátno s návrhem – plátno může být buďto napnuté na dřevěném rámu nebo svinuté. Na plátně je předtištěný motiv, který není na první pohled zřetelný, jelikož jednotlivé úseky jsou označeny pouze číslem nebo symbolem.
diamantové kamínky lepené na předlohu
 • diamantovací pero – nástroj, kterým jednotlivé diamanty přenášíme na plátno. Může mít jednoduchá hrot pro přenos jednoho kamínku, nebo složený pro lepení až několika diamantů najednou.
 • lepivá hmota – slouží k přichycení kamínků na pero, obvykle je ve tvaru lepivé kostky
 • plastová lopatka – ideální je jich mít více a rozdělit si do nich diamanty podle barev. Díky plastové lopatce se vám kamínky nerozkutálí po pracovní desce. Po dokončení práce zbylé diamanty jednoduše nasypete zpět do pytlíku.
 • pytlíčky s diamanty – pytlíčky jsou označené odpovídajícím číslem nebo symbolem. Značení vždy koresponduje s označením na plátně.
 • prázdné zipové pytlíky – hodí se pro přesypání nespotřebovaných diamantů, lze je pak opakovaně otevírat a zavírat dle potřeby.
 • permanentní fix nebo nálepky s čísly či symboly – důležité pro označení diamantů přesypaných do zipových sáčků.
 • kvalitní pinzeta pro snadnou manipulaci s diamanty
TIP: Nejjednodušší je zakoupení kompletní sady, která všechny uvedené pomůcky obsahuje. Není pak třeba nic dalšího dokupovat a můžete se dát do malování.

Malujeme poprvé aneb Jak začít

Po vybalení sady na diamantové malování si přichystáme plátno a přehledně seřadíme pytlíky s diamanty, ideálně vzestupně podle čísel.

Plátno má na povrchu ochrannou vrstvu. Sejměte jí část, které se budete zrovna věnovat.

Následně odlepte také fólii z lepivé hmoty na hrot diamantovacího pera.

V tuto chvíli si přichystáme samotné diamanty. Jako první volíme ten pytlík, jehož číslo či symbol se na odlepené části plátna opakuje nejčastěji. Obsah pytlíčku vysypejte do plastové lopatky na diamanty.

Vezměte si diamantovací pero. Jeho hrot zatlačte silou do lepivé hmoty. Ta ulpí uvnitř pera a není nutné ji vtlačovat po každém kamínku znovu – tento krok opakujte vždy, když vám už kamínky nebudou na špičce pera držet. Následně se perem “dotkněte” kamínku a přeneste jej na odpovídající místo na plátně.

Takto opakujte, dokud nebudete mít celou odlepenou část plátna vyplněnou barevnými diamanty.

Při nákupu kvalitní sady na diamantové malování bude její součástí také brožurka s pokyny. Díky nim bude malování snadné a vy si tak krok za krokem vytvoříte vlastní obraz z diamantů.

Víte, že někteří výrobci sad na diamantové malování umožňují tisk vlastního návrhu? Díky tomu si můžete z kamínků vytvořit obraz s motivem vašich oblíbených fotografií.

Tipy, rady a techniky

 • Nikdy neodlepujte ochrannou fólii z celého plátna najednou – lepivý podklad by vám na některých místech vyschnul dříve, než byste jej stihli vyplnit diamanty.
srolovaná předloha olepená diamantovými kamínky
 • Po vsypání diamantů do lopatky s ní jemně zatřeste, všechny kamínky se obrátí plochou stranou dolů, což vám usnadní práci při lepení na pero.
 • Máte-li vyplněná všechna místa odpovídající barvou kamínků, uschovejte je pro použití na dalších částech obrazu do zipových sáčků. Díky žlábku na plastové lopatce půjdou kamínky do pytlíku vsypat snadno. Nezapomeňte si sáček označit odpovídajícím číslem či znakem.
 • Pokud diamant nejde vložit mezi již dva přilepené kamínky, stačí více zatlačit na pero.
 • Na pero zatlačte také tehdy, nanášíte-li lepivou hmotu. Častým problémem je velmi malé množství hmoty ve špičce pera, což způsobuje upadávání kamínků při jejich přenášení a zhoršenou manipulaci. Zatlačte proto perem do lepivé hmoty tak, aby byla ve špičce pera vidět.
 • Když máte zvolenou část plátna hotovou, je vhodné ji ještě zatížit, aby se kamínka pořádně přilepily. Můžete na ně zatlačit dlaní, lepší je však na plátno položit například těžkou knihu.
zvířecí, květinový, abstraktní a přírodní motiv obrazů vytvořených pomocí diamantového malování
Obrazy vytvořené pomocí diamantového malování nabízí širokou škálu motivů

Pokud se pouštíte do diamantového malování poprvé, zvolte si plátno bez rámu a vypnutí. Pracuje se s ním o něco lépe.

Taky se vám líbí technika diamantového malování nebo s ní máte již zkušenosti? Tak článek sdílejte pro ostatní. Děkujeme.

Co o sobě v rozhovoru říká kreslíř a tvořivý umělec Martin alias MOPSL 10. 11. 2023
Inspirace pro vaše bydlení 9. 10. 2022
Jak na přírodní bylinnou koupel z levandule 13. 8. 2019
Šijeme pro děti – zásobník na kapesníky 31. 1. 2018
Rozhovor se Sylvou Antony Čekalovou – s krosienkami má člověk co objevovat celý život 6. 6. 2018
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru