Pleťové masky se staly běžnou součástí péče o vzhled. V drogeriích najdete bezpočet různých přípravků, avšak jejich účinnost je převážně velmi malá. Navíc nálož chemických a konzervačních látek, které při aplikaci přijmete pokožkou, může dlouhodobě poškozovat vaše zdraví.
Mnohem výhodnější je proto naučit se vyrábět domácí pleťové masky z běžně dostupných či zcela přírodních surovin jako jsou droždí nebo vaječné bílky. Tím ochráníte svou jemnou pokožku, ale i peněženku a v neposlední řadě také přírodu.
Základem je příprava pleti
Masku nanášejte vždy na pečlivě vyčištěnou pokožku obličeje, ideálně zbavenou odumřelých buněk a make-upu. Jedině tak vaše pleť bude připravena přijímat z domácí pleťové masky blahodárné látky.
Ze všeho nejdříve se odličte a zbavte pleť zbytků líčidel. Pokud dáváte přednost bezobalovým a přírodním produktům, doporučujeme vyrobit si vlastní domácí mýdlo, kterým se rovnou ve sprše či při koupeli odlíčíte. Poté sáhněte po domácím peelingu. Tím se může stát jedlá soda, jemně mletá sůl či káva, kterou si naneste na vlhký obličej a lehkými krouživými pohyby vyčistíte celý obličej včetně spánků. Poté pleť důkladně opláchněte vlažnou až teplou vodou a jemně osušte přiložením čistého ručníku.
Jednosložkové masky
Následující jednosložkové domácí masky jsou skvělé v tom, že při nich můžete využít surovin, které máte právě při ruce. Zbyl vám při pečení bílek? Tak proč jej zbytečně vyhazovat, když ho můžete upotřebit k přípravě pleťové masky.
- Bílková maska na černé tečky
Před aplikací této masky je důležité po vyčištění pleti póry otevřít pomocí napářky. Pokud si masku dopřejete po horké koupeli, ušetříte si další práci a bílek můžete nanášet ihned po opuštění vany. K otevření pórů můžete použít také nahřátý ručník nebo hrnec s horkou vodou zakrytý ručníkem. Bílky je třeba vyšlehat do pěny, kterou potřete buď celý obličej nebo jen problematická místa – nos a lícní kosti. Na bílkovou pěnu přiložte tenký papírový ubrousek. Stejně tak dobře postačí vrstva z papírového kapesníku či toaletního papíru. Opět naneste bílek a nechte zaschnout. Poté masku opatrně sloupněte.
- Výživná pleťová domácí maska ze žloutků
Vaječný žloutek obsahuje celou řadu aktivních látek a vitamínů, které vaši pleť hloubkově zregenerují a vyživí. Navíc působí i proti vráskám a nevzhlednému povadnutí pleti. Rozšlehaný žloutek naneste v tenké vrstvě na obličej, opláchněte jej ještě před zaschnutím.
- Domácí hydratační pleťová maska z medu
Není nic snazšího než jednou týdně dopřát pleti medovou péči. Odvděčí se vám pružností a sjednoceným odstínem. Nezapomínejte ani na rty, které především v mrazech a letním horku trpí nadměrným vysoušením.
- Zklidňující bramborová maska proti kruhům pod očima
Nastrouhaná syrová brambora bez přebytečné šťávy zbaví obličej únavy a nevzhledných otoků především kolem očí. Působí také proti akné a sjednocuje barevný tón pleti. Stejným způsobem můžete použít i omyté slupky od brambor.
Účinné: Kombinace pleťových masek a masáží obličeje
Vícesložkové masky
Při domácí výrobě masek na vlasy i na pleť dbejte na množství použitých surovin, abyste nevyhazovala zbytky. Dále pamatujte na to, že u vícesložkových masek je důležité jednotlivé ingredience dokonale promíchat. Použít můžete například pulzní mixér, jímž vytvoříte lehkou kompaktní hmotu, ze které pleť bude čerpat živiny v největším možném objemu.
- Drožďová zvláčňující maska na pleť
Kvasnice obsahují vysoké množství vitamínů B, které pokožku vyživují a zvláčňují. Pro svůj typ pleti volte jednu z následujících kombinací. Suroviny stačí smíchat, nanést na obličej a nechat 10 minut působit:
- Normální a smíšená pleť: droždí + mléko (jogurt)
- Suchá pleť: droždí + kvalitní olej (olivový, jojobový, arganový)
- Mastná pleť: droždí + citronová šťáva
- Jogurtové masky dle typu pleti
Do základu použijte tučný jogurt, který v sobě udrží ostatní ingredience. Obohatit jej můžete o panenský olej lisovaný za studena.
- Jablková na povadlou pleť – nastrouhanou dužninu zbavte přebytečné tekutiny a smíchejte s jogurtem, nechte 20 minut působit
Nový online kurz:
- Okurková na unavenou pleť – i zde vymačkejte dužninu, jinak maska bude stékat
- Maska s medem a žloutkem pro maximální výživu – tuto kombinaci můžete obohatit i o mateří kašičku či propolis. Mateří kašička má silné protizánětlivé účinky a nastartuje hloubkovou regeneraci. Propolis působí proti akné a zbavuje pokožku kvasinek, bakterií a virů. Tato maska je skvělá i při péči o vlasy.
Do pleťové péče můžete přidat i kapičku kvalitního éterického (esenciálního) oleje. Zda jej dobře snesete, vyzkoušejte nejprve na pokožce předloktí. Níže si podle typu pleti můžete vybrat ten pravý pro svůj typ pleti.
- Normální pleť: jasmín, růže, levandule, heřmánek
- Suchá pleť: cedrové a santalové dřevo, heřmánek, růže, levandule
- Mastná pleť: bergamot, grapefruit, citron, jalovec, ylang-ylang
- Citlivá pleť: levandule, heřmánek, neroli, růže
- Problematická pleť: bergamot, levandule, pačuli, teatree
- Zralá pleť: růže, neroli, cypřiš, levandule, mandarinka
DOPORUČUJEME: České 100% přírodní éterické (esenciální) oleje Nobilis Tilia:
Taky věříte, že doma připravené pleťové masky prospívají vaší pleti? Tak sdílejte tento článek. Děkujeme.