Furoshiki – vyzkoušejte balení dárků do látek

Dárky musíme balit při mnoha příležitostech a s balením se bohužel pojí i velké množství odpadu. Co to příště zkusit o něco více ekologicky a elegantně? Nahraďte klasický papír krásnou látkou! Čtěte dál a dozvíte se více o prastaré metodě furoshiki.

Furoshiki – potěšte okolí originálně zabaleným dárkem do látky

Co je to furoshiki?

Furoshiki je prastaré umění balení do látek, které pochází z Japonska. Z této doby pochází informace, že lidé si své cennosti nechávali balit do látek zvaných tsutsumi. Furoshiki používali lidé primárně k přenášení a úschově věcí – nejdříve když chodili do veřejných lázní, později i obchodníci k přepravě a zdobení svého zboží.

Nyní se metoda furoshiki vrací zpět do módy, protože lidé chtějí balit dárky šetrněji. Navíc dárek zabalený do elegantní látky vypadá luxusně hned na první pohled.

Jaké látky jsou vhodné?

Materiál na balení dárků musí být dostatečně měkký, aby se mohl tvarovat. Čistá nebo vzorovaná bavlněná tkanina bude dokonalá, ale třeba takové luxusní hedvábí bude dárkem samo o sobě. Barvu a vzor můžete vybrat individuálně dle vkusu obdarovaného.

Velikost šátku či látky vybírejte dle rozměrů dárku. Může se pohybovat od 45 cm až třeba do 230 cm. Existuje zhruba osm standardních velikostí, ale nejčastěji se používají:

S = cca 50 cm (malý šátek)

Použití: papírové krabičky, bonbony, šperky

M = cca 70 cm (střední šátek)

Použití: lahve na alkohol, bonboniéry, knihy

L= cca 100 cm (velký šátek)

Použití: velké krabice, velké hrnce

Jak na balení?

Stačí jen trocha cviku a zabalit dárek metodou furoshiki zvládnete během pár minut. Připravili jsme pro vás dva návody, pomocí kterých zabalíte běžné a velmi oblíbené dárky.

Krabička s dárkem

Balení různých maličkostí, jako jsou například náušnice nebo sladké dobroty, si můžete usnadnit tím, že vše nejdříve naskládáte do krabičky. Krabička má jednoduchý tvar, který následně můžete snadno zabalit pomocí furoshiki metody.

  1. Položte krabičku do středu rozloženého šátku.
  2. Vezměte dva protilehlé cípy látky a uvažte je na vrchu krabičky.
  3. To samé udělejte s druhými protilehlými cípy.
  4. Vykukující cípy můžete schovat pod uzel nebo upravit dle svých představ.
Furoshiki návod, jak zabalit dárek do látky

Dvě lahve balzamikového octa

  1. Pokud máte látku delší, pokuste se ji složit do čtverce a doprostřed postavte lahve, které chcete zabalit.
  2. Lahve položte proti sobě do protilehlých cípů.
  3. Vezměte volný protilehlý cíp (tam, kde nejsou položené lahve) a postupně srolujte látku i s lahvemi do protilehlého volného cípu.
  4. Lahve postavte a uprostřed mezi lahvemi udělejte uzlík. Již zabalené dárky můžete libovolně ozdobit kytičkou nebo větvičkou.
Návod na originální balení lahví do látky

Co udělat s látkami po rozbalení dárků?

Oproti klasickému balicímu papíru lze látky při balení dárků využívat opakovaně. Další ekologickou variantou může být vlastnoruční výroba dekorace textilní technikou patchwork.

Využijte nejbližší příležitosti a zabalení dárku do látky si vyzkoušejte. Uvidíte, že obdarovaný bude příjemně překvapený originálním obalem!

Tipy na dekorování k vytvoření útulného domova 20. 6. 2022
Online kurz Canva pro začátečníky 10. 12. 2022
Prošel jsem kurzem olejomalby (technika Bob Ross) – co jsem zjistil? 9. 7. 2019
Technika pouring aneb neplačte nad rozlitou barvou 30. 1. 2022
Není nad vlastnoručně vyrobený originální svetřík z kvalitní příze, říká Šárka Srpová 10. 5. 2018
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru