Historie konopí

Ačkoliv je dnes konopí poměrně hojně využívanou plodinou, ať už legálně či nikoliv, není pouhým výstřelkem moderní doby. Tato léčivá bylina je s lidmi spjata už po tisíce let. Během té doby jsme se ji naučili využívat skutečně naplno – v lidovém léčitelství, v textilním, kosmetickém či potravinářském průmyslu, či dokonce v moderní medicíně. Konopí však skrývá další potenciál, nicméně pro jeho rozkrytí bychom se nejprve měli podívat právě do minulosti a zjistit, co už vlastně o této rostlině víme.

První zmínky aneb konopí ve starověku

Jedním z nejstarších textů, které pojednávají o pěstování rostlin konopí, jejich využití a zemědělství jako takovém, je starověký čínský text Xia Xiao Zheng. A právě tento text se poprvé zmiňuje o konopí jako o plodině využívané lidmi. Pravdivost tvrzení dokazují také archeologické nálezy. V oblastech řeky Wei a Žluté řeky v Číně bylo nalezeno mnoho artefaktů pocházejících z doby 8000 let před naším letopočtem. Mezi prvními hrnčířskými výrobky se objevovaly také různé tkaniny a lana, přičemž bylo zjištěno, že tyto předměty byly vyráběny právě ze stonků konopí.

rostlinka konopí s historickým čínským textem
O využití konopí se zmiňují již starověké čínské texty

Historici ale věří, že konopí tu s lidmi bylo ještě dřív. Předtím, než zjistili, že se rostliny dají využít celé, je totiž pěstovali pro výživná semena a k výrobě olejů. Díky postupně objevovaným účinkům se pak byliny hojně využívalo i v tradiční medicíně.

Z Asie do Evropy

Konopí seté bylo po dlouhá tisíciletí pravděpodobně čínským endemitem. Vědcům se jeho původ podařil vystopovat až k Tibetské náhorní plošině a k jezeru Čching-chaj-chu. Z těchto míst se pravděpodobně již před 6 miliony lety začala bylina velmi zvolna šířit do Evropy. O 4-5 milionů později se teprve začala vyskytovat ve většině oblastí Číny.

Důležitým milníkem pro konopí je jeho příchod do Indie. Asi 2000 let před naším letopočtem se konopí běžně vyskytovalo v horách Nepálu, Pákistánu a Indie. Zde však mělo jiné využití než v Číně. Jednalo se o čistě spirituální a náboženské účely, což v Indii přetrvalo dodnes.

Staré indické texty zmiňují zdravotní přínosy konopí. Podle nich má rostlina pomáhat se zlepšením paměti nebo v boji proti lepře, vyléčit záněty, pomáhat od bolesti a při průjmech. I když by mohlo z indických textů vyplývat, že tyto poznatky pocházejí právě z Indie, pravděpodobně do těchto končin doputovaly společně s prvními rostlinami konopí z Číny. Obyvatelům Indie však nelze upřít, že konopí povýšili na rituální rostlinu a výrazně vylepšili způsob jeho zpracování v textilním a papírenském průmyslu.

akupresurní body popisující léčebné účinky konopí
Čínská medicína využívá účinky konopí od nepaměti

V Evropě se některé druhy konopí sporadicky vyskytovaly planě v přírodě už mnohem dříve, ovšem jako komodita přišla bylina na tento světadíl pravděpodobně až 800 let před naším letopočtem. Historická fakta napovídají, že nejprve se konopí dostalo do východního Středomoří, a asi 200 let př. n. l. se s ním běžně obchodovalo ve starověkém Řecku a Římě. V první polovině prvního tisíciletí našeho letopočtu se rostlina postupně rozšířila po celé Asii, Evropě a severní Africe.

Milovali ho už Vikingové

Když bylo v roce 1904 v Oslu objeveno pohřebiště vikingů, historiky překvapil také pytel plný sušené rostliny. Později bylo zjištěno, že se jedná o konopí. Vikingové jej využívali poměrně hojně. Nejenže konzumovali (nebo pokuřovali) sušené byliny, kterými tlumili bolesti a příznaky různých onemocnění, ale vyráběli z nich také sítě, provazy a plachty pro své lodě.

Věděli jste, že v oblastech Skandinávie bylo pěstování konopí ve středověku zcela běžné? Právě díky Vikingům využívali Skandinávci tuto rostlinu k výrobě textilií.

Středověk a textilní průmysl

Nebyli to však jen Vikingové, kteří si v tomto období konopí oblíbili. Ve středověku byla již bylina známá téměř po celé Asii a Evropě, a také v severní Africe. Ve všech těchto oblastech bylo konopí využíváno zejména k výrobě látek k šití oděvů, k výrobě lan, provazů a rybářských sítí, protože konopné vlákno patří k těm nejsilnějším přírodním vláknům vůbec.

Rostlina byla pěstována téměř po celém kontinentu a jednalo se o důležitou plodinu pro každé království či říši. Období raného i vrcholného novověku Začátkem novověku bylo konopí zejména v Evropě doslova na vzestupu. V roce 1533 totiž anglický král Jindřich VII. nařídil, že každý vlastník půdy musí pěstovat konopí alespoň na čtvrtině akru svého pozemku. V opačném případě hrozila zemědělcům dokonce pokuta. Tento zákon sloužil k zajištění dostatečného množství materiálu pro výrobu lodních lan a plachet. Anglická flotila se rychle rozrůstala z důvodu tendencí prozkoumávat a kolonizovat Nový svět. Ve schvalování podobných zákonů pokračovala také královna Alžběta I.

V období napoleonských válek se začalo konopí užívat jako rekreační droga. Mohli za to vojáci, kteří se po dobytí Egypta sháněli po nějaké náhradě alkoholu, který samozřejmě v muslimské zemi nebyl k dostání. Proto začali kouřit zde oblíbený hašiš, což se jim natolik zalíbilo, že si tento zvyk odvezli s sebou do Francie. V zemi se hašiš stal doslova senzací. V 18. a 19. století byla tato droga oblíbená nejen mezi vojáky, ale také například u tamějších umělců.

Konopí v Americe

To, zda konopí v Americe už rostlo před kolonizací (v tomto případě by se o to zasloužili pravděpodobně Vikingové) nebo jej dovezli až první španělští kolonizátoři do Chile, není ani historikům úplně jasné. Co ale můžeme s určitostí říct je to, že se na tomto kontinentu pěstovalo ve velkém a využívalo se v textilním, stavebním i papírenském průmyslu. Tato rostlina doslova stála za rychlým vývojem USA.

Za velkou popularitou konopí v Americe stál také jeden z takzvaných „otců USA“ – George Washington. Ten na svých plantážích pěstoval nejprve pouze tabák, ovšem postupem času začalo převládat konopí. Má se za to, že Washington dokonce věděl o obsahu THC v této rostlině a pracoval na šlechtění odrůd s jeho vyšší koncentrací. Dalším americkým prezidentem, a zároveň milovníkem kouření marihuany, byl Abraham Lincoln. Ten jednou prohlásil, že mezi jeho nejmilejší činnosti patří „sedět na verandě a kouřit dýmku konopí“.

Uživatel marihuany Abraham Lincoln s lístkem konopí
Historie konopí v USA se utvářela také v době Abrahama Lincolna

Rostlina byla tedy v Americe zcela legální po několik staletí. Mimo zákon bylo konopí postaveno až v roce 1915. Mohla za to velká emigrační vlna z Mexika. Mexičané totiž kouřili mnoho marihuany, a kvůli jejich poměrně „nepřizpůsobivému“ chování začala být tato rostlina spojována s trestnou činností. V roce 1937 už bylo kouření, pěstování a vlastnění marihuany zakázáno téměř po celém území USA.

Věděli jste, že Deklarace nezávislosti USA, asi nejdůležitější dokument v dějinách této země, byla nejprve napsána na konopném papíru? Teprve až po finálním schválení byla Deklarace přepsána na velínový pergamen vyrobený z ovčí kůže.

Pěstování konopí v Československu

V konopném průmyslu vynikalo také meziválečné Československo. Právě v tomto období jsme se stali dalo by se říct až jednou z velmocí v pěstování, zpracování a dovozu i vývozu konopí v Evropě. Mezi nejznámější československé firmy, které se zpracováním konopí zabývaly, patřil například závod Franko, továrna na motouzy a provazy Dr. Fotr, Boháček a spol., nebo velká továrna na zpracování konopí v Přerově, která se dokonce zabývala výzkumem o jeho pěstování.

V Československu se z této byliny vyrábělo snad všechno, co z ní doposud vyrábět šlo – ať už to byly příze a textilie, lana a provazy, konopná vata, vosk, olej a další konopné potravinářské výrobky nebo dokonce konopný cukr.

20. století a rozsáhlé zákazy

Spojené státy americké však nebyly jediné, které se začali ke konopí stavět odmítavě. Během světových válek poptávka po konopí opět stoupala. Bylo to kvůli zvýšené potřebě kvalitních textiliích, ze kterých se šily uniformy, plachty, padáky a podobně. Právě v této době se ale zjistilo, že vojáci i obyčejní lidé tuto rostlinu zneužívají jako drogu. A tak začala válka proti těmto „drogám“ i v Evropě.

Do konce 20. století bylo pěstování, užívání a vlastnění konopí nelegální téměř ve všech evropských státech. Některé země (například Francie či Švýcarsko) i v této době byly schopné rozlišovat konopí s vysokým obsahem THC od toho technického, a tak se udržely na pomyslné špičce v produkci konopí.

Situace v současnosti

Po letech světového odmítání až démonizování se dnes konopí dostává opět do popředí zájmu. Dnes je pěstování technického konopí legální nejen v některých amerických, ale i evropských zemích. I u nás v České republice si můžete zcela legálně pěstovat vlastní rostlinky této byliny, pokud neobsahují více než 0,3 % THC.

Náhled na tuto rostlinu se postupně mění a z obávané drogy se opět stává léčivá rostlina s širokými možnostmi využití. V současnosti se společnost zaměřuje hlavně na látky obsažené v konopí a jejich využití v medicíně. Asi nejsledovanější je kanabidiol neboli CBD. Lékařský potenciál této látky nejspíše obrovský a výhodou je, že ji obsahuje i legální technické konopí. CBD je nepsychotropní a v poměrně velkém množství zemí tedy zcela legální. Odhaduje se, že v roce 2025 bude mít pouze v USA kanabidiolový průmysl hodnotu až 16 miliard dolarů.

Můžeme tedy říct, že si lidé k této skvělé a všestranné bylině našli opět cestu. Nechme se překvapit, co se o jejích účincích dozvíme dále s použitím moderní vědy.

Videodokument o historii marihuany
Dokument National Geographic – historie marihuany (český dabing)

Překvapilo vás něco z historie konopí? Tak článek sdílejte. Děkujeme.

2. díl: Pěstování chilli papriček. Vypěstovat je zvládnete i doma 10. 2. 2020
Využití konopí v textilním a potravinářském průmyslu 31. 8. 2022
Šalvějové domácí sirupy – postup výroby 14. 5. 2019
Jak uchovat a zpracovat bylinky po vypěstování? Prozradíme vám, jak zachovat jejich chuť 29. 3. 2021
Jak na přírodní bylinnou koupel z levandule 13. 8. 2019
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru