Ingredience a postup na výrobu domácího přírodního mýdla plného léčivých složek

Věděli jste, že mýdla můžete využít nejen pro krásnou pokožku celého těla, ale i v léčbě mnoha onemocnění? Že mohou pomoci při nespavosti, bolestech svalů či v těhotenství? Kosmetické i léčivé účinky mýdla závisejí na ingrediencích, které zvolíte. Abyste vyrobili léčivé mýdlo, musíte zvolit postup výroby z olejů, louhu a vody. Drobnou nevýhodou je delší čas přípravy, protože některé postupy nelze zkrátit. Odměnou vám však bude mýdlo té nejvyšší kvality.

na stole leží doma vyrobené mýdlo, vedle něj leží sklenice s medem a skořice
Přírodní domácí mýdlo

Základní postup na výrobu domácího mýdla s pomocí mýdlové hmoty jsme vám představili v předchozím článku. Nyní vám přinášíme návod na mýdlo, při kterém lze použít například éterické oleje a koření.

Ingredience a pomůcky na výrobu bylinného mýdla

Čistě přírodní rostlinná mýdla se připravují tradičním postupem, při němž budete potřebovat:

  • Hydroxid sodný vhodný k výrobě mýdla – pozor, hydroxid sodný je silná žíravina, s níž je potřeba zacházet opatrně.
  • Destilovaná voda – tekutina bez chuti, zápachu a barvy, kterou můžete sehnat v drogerii nebo hobbymarketech.
  • Různý typ oleje – na výběru oleje záleží. Použitý olej totiž mýdlu propůjčuje unikátní vlastnosti. Některé dovedou zmírňovat projevy lupénky, jiné respektují citlivou nebo aknózní pokožku.
  • Gumové rukavice, zástěra, ochranné brýle – ochranný oděv je při tvoření mýdla podle tradičního postupu zásadní. I přesto by se výroby neměly účastnit děti.
  • Silikonové nebo jiné formy – jiné, než silikonové formy je potřeba vystlat pečicím papírem.
snítka levandule je položená vedle doma vyrobeného bylinkového mýdla
Domácí bylinkové mýdlo potěší vzhledem i vůní

Základní postup přípravy přírodního domácího mýdla

  • Do nerezového hrnce nalijte destilovanou vodu a pomalu přimíchávejte hydroxid sodný. Nikdy ne naopak, mohli byste si ublížit. Už v tento okamžik samozřejmě mějte rukavice a další ochranné pomůcky.
  • Reakcí destilované vody a hydroxidu vzniká teplá směs, kterou neustále míchejte, dokud se hydroxid pořádně nerozpustí. V místnosti zajistěte dobré odvětrávání, neboť vzniklé výpary vám mohou být hodně nepříjemné.
  • Nyní musíte počkat, než směs trochu zchladne, nejlépe na teplotu 35–38 °C. Zkontrolovat ji můžete ponorným teploměrem.
  • Mezi tím, co směs pomalu chladne, zahřejte pozvolna vybranou olejovou složku na stejnou teplotu, jako má mít směs hydroxidu a destilované vody.
  • Po dosažení požadovaných teplot, hydroxid vmíchejte do hrnce s olejem. Nikdy ne opačně. Celá směs se musí pořádně míchat, dokud se nevytvoří kašovitá textura podobná pudingu. V tento moment do směsi dále můžete přidat různé bylinky, éterické oleje nebo koření, které jednak může výsledné mýdlo obohatit o další léčivé látky, obarvit ho anebo mu přidat peelingový efekt.
  • Poté nalijte mýdlo do formiček a počkejte, než zatuhne. To obvykle trvá celý den. Až pak ho můžete z formy vyklopit, a případně nakrájet na menší kusy.
  • Tím však ale ještě není hotovo. Mýdlo zpracované tímto způsobem potřebuje zrát na vzdušném místě alespoň měsíc.

Video: Postup výroby domácích bylinkových mýdel

Oleje, se kterými vytvoříte výživné domácí mýdlo, pro pokožku s kožními problémy

zelené mátové doma vyrobené mýdlo a vedle něj leží bylinky
Domácí mýdlo a bylinky jdou dohromady

Základem kosmetiky jsou vždy kvalitní ingredience, v případě mýdel především oleje. Pro začátek můžete volit levnější varianty, jako jsou bio kokosový či olivový olej lisovaný za studena. Zkušenější mýdlaři používají ricinový, mandlový, jojobový, arganový a mnoho dalších. Samozřejmě je možnost míchání vlastních směsí podle potřeby a využití. Pro lepší orientaci vám představíme nejpoužívanější druhy olejů v péči o pleť a jejich účinky.

  • Bambucké máslo karité – tento za pokojové teploty tuhý olej se získává z ořechů Shea Tree neboli máslovníku. Po kontaktu s teplou pokožkou se máslo začne rozpouštět a zanechá na povrchu hedvábný film, který v pleti udržuje vlhkost a zároveň chrání před působením volných radikálů. Karité se osvědčilo při léčbě lupénky, ekzému a dalších dermatitid. Podporuje také přirozenou tvorbu kolagenu.
balení karité bambuckého másla jako igredience na výrobu domácího mýdla
Bambucké máslo Karité
  • Ricinový olej – získává se ze semen skočce obecného. V péči o pokožku se díky svému cennému obsahu látek řadí na přední příčky. Tento olej viskózového charakteru účinně posiluje namáhanou a poškozenou pokožku. Poradí si se šupinkami i drobnými prasklinkami, především v oblasti nehtů. Využívá se i k léčbě bradavic. Jeho účinky nyní můžete skvěle využít i v mýdle.
lahvičky bio ricinového oleje k zakoupení na eshopu Benu
Ricinový bio olej v Benu lékárně
  • Mandlový olej – svým složením má velmi blízko k lidské pokožce. Dokáže navrátit vitalitu povadlé pleti, vyživí suchá a olupující se místa, pečuje o pokožku náchylnou k červenání a svědivosti. Olej se rychle vstřebává a nezanechává pocity mastnoty.
Různé značky mandlového oleje položky eshopu BENU lékárna
Mandlový bio olej

Oleje, které dodají vašemu mýdlu omlazující účinek

na talířku je spousta domácích mýdel vyrobených dle návodu
DIY – domácí mýdlo s vůní bylinek
  • Mýdlo z olivového oleje – obsahuje velké množství vitamínů a antioxidantů. Chrání pokožku před předčasným stárnutím i vlivem UV záření. V nadměrném množství však může ucpávat póry. Ideálním využitím je tedy mýdlo, kdy ostatní složky tomuto oleji nedovolí vytvořit na pokožce souvislou vrstvu.
  • Jojobový olej – vysoce ceněný olej vhodný pro péči o všechny typy pokožky. Pleť hydratuje, regeneruje a zvyšováním elasticity účinně tlumí známky stárnutí. Také podporuje hojení jizev. Jojobový olej obsahuje vysoké množství vitamínu E, jednoho z nejsilnějších antioxidantů, který chrání pleť před volnými radikály.
Lahvičky bio jojobového oleje jako vhodné přísady do domácích bylinných mýdel
Jojobový bio olej
  • Arganový olej – král všech olejů. Obsahuje vysoce účinný komplex antioxidantů, esenciálních mastných kyselin a vitamínů E, A, B, a mnoha dalších. Všechny tyto látky dokonale pečují o pleť, zbavují ji přebytečné mastnoty, harmonizují a tonizují pokožku, zpomalují tvorbu vrásek a podporují léčbu zánětlivých ložisek.
Různé značky kvalitního arganového oleje pro výrobu domácích mýdel
Arganový bio olej

Náš tip: Do jednoho mýdla můžete přidat více olejů. Zároveň je také můžete obohatit o vitamín E, který zakoupíte rozpuštěný v nosném oleji, nejčastěji slunečnicovém. Nejen, že funguje jako silný antioxidant, ale také jako konzervant, jenž významně prodlužuje životnost hotových produktů.

různobarevná bylinková mýdla domácí výroby leží na sobě a vedle nich leží přírodní obal na mýdlo
Doma ručně vyráběné bylinkové mýdlo

Jak vidíte, i mýdla dokážou pomoci s nejrůznějšími zdravotními problémy a nemusíte za ně platit vysoké částky.

obal z přírodního sisalu, do kterého se vkládá vyrobené mýdlo
Sisalový sáček na domácí mýdlo – Hydrophil

Máte rádi domácí přírodní výrobky? Tak sdílejte tento článek. Děkujeme.

Olejomalba – výroba vaječné tempery 15. 2. 2018
Drhání (makramé) bude vaší vášní 26. 12. 2015
Jak na výrobu šperků z modelovacího stříbra 30. 7. 2017
Jak si vyrobit barevný písek doma 9. 1. 2018
Pěstování lichořeřišnice jako léčivky i ozdoby letní zahrady 13. 2. 2022
Cookie Consent with Real Cookie Banner