Jak a čím malovat na kameny? Nechte si poradit!

Malování pestrobarevných kamínků se stalo oblíbenou kratochvílí mnoha lidí i celých rodin. Možná jste i vy na výletě narazili na putovní kamínek, který měl na zadní straně PSČ a hashtag facebookové skupinky. Takové nálezy se ve skupinách sdílejí, aby autor viděl, kam až se jeho výtvor ve světě dostal. Tím ale nejrůznější malovací výzvy nekončí.

Přečtěte si o tom, čím malovat na kameny aby, si malba co nejdéle zachovala svůj vzhled a vy jste svůj kamínek také mohli poslat do světa! Prozradíme vám, jaké barvy na kameny jsou nejvhodnější.

Co jste možná nevěděli o technice malování na kameny

Akrylovými barvami pomalované kameny leží na plátně
Malované kameny – zelenina (zdroj/foto:pinterest.com)

Malování na kameny je jen o málo mladší než samotné lidstvo. Jen si vzpomeňte na jeskynní malby, na kterých pralidé zachycovali důležité okamžiky života, posvátné rituály a náboženské motivy. O téměř dvacet tisíc let později v roce 1975 odstartoval velký boom podnikatel Gary Dahl se svými kamennými domácími mazlíčky Pet Rocks.

Gary hladké oblázky z mexické pláže prodával jako skutečná zvířátka v krabičce s podrobným návodem, jak se o nového člena rodiny starat, aby nestrádal. V přiložené příručce jste se mohli také dočíst, jak mazlíčka vycvičit a naučit ho nejrůznější triky. Gary Dahl se stal díky Pet Rocks milionářem.

v květináči je zasazen pomalovaný kámen ve tvaru květin
Ispirace na malované kameny – květy v květináči (zdroj/foto:pinterest.com)

V dnešní době asi díky malbě na kameny nezbohatnete, ale přinesou vám i každému nálezci skutečnou radost. Aby však malované kameny vydržely i opravdovou nepřízeň počasí, je potřeba zvolit správné barvy.

Nejdříve aplikujte podkladový nátěr

O tom, jak by měl kamínek správně vypadat před tím, než se na něj rozhodnete malovat, jsme si říkali v minulém článku Malování na kameny. Pokud jste ale našli atypický, krásný oblázek ve výrazně světlém tónu šedé či dokonce zářivě bílé, je vhodné opatřit ho základní povrchovou vrstvou barvy. Ideální je akrylová barva, která je během používání ředitelná vodou, avšak po zaschnutí se stává voděodolnou.

na dřevěných větvích sedí kameny pomalované obrázky sov a květin
Ispirace na malované kameny – sovy (zdroj/foto:pinterest.com)

Odstín podkladové barvy na kameny záleží na vaší fantazii, nemusíte volit jen bílou. Pokud budete dál pracovat akrylovými barvami, může být podklad dokonce i černý.

Nátěr lze nanášet štětcem a vhodné jsou také houbičky, které zanechají i zajímavou strukturu. Drobnou nevýhodou akrylových barev je relativně rychlé schnutí, s čímž musíte počítat. Než je důkladně po práci omyjete, základní barevnou vrstvu nechte důkladně zaschnout. Ideálně přes noc.

Jakými barvami malovat na kameny?

Jestliže patříte mezi úplné začátečníky a chcete malovat konkrétní věc nebo zvíře, je vhodné si slabě načrtnout linie obyčejnou tužkou. Nicméně příliš netlačte, abyste neporušili předchozí nátěr.

Náš tip pro pokročilé: Své malířské umění nemusíte omezovat pouze na obecně známá zvířata nebo věci, pustit se také můžete do složitějších tvarů, portrétů známých osobností, exotických zvířat, filmových motivů atd.

na růžovém podkladu leží šedé kameny pomalované obličeji smajlíků
Malované kameny – smajlíci (zdroj/foto:pinterest.com)

Nyní se ale pojďme podívat, jaké barvy na malování na kameny jsou nejvhodnější:

1.      Akrylové barvy či tempery

kamínky pomalované akrylovými barvami - vzor ryby
Inspirace na malované kameny – rybičky (zdroj/foto:pinterest.com)

Při malbě hlavního motivu můžete volit akrylové barvy. Pracuje se s nimi jako s temperami, ty však nejsou voděodolné. Dají se mísit a vytvářet tak další zajímavé odstíny. Aby se dobře nanášely, udržujte je dostatečně husté. V opačném případě by mohly stékat po krajích a nepravidelnostech kamínku. K malbě využijete štětce různých tlouštěk, drobné detaily lze vytvořit i ostře seříznutou špejlí nebo párátkem. Dřívka se hodí i pro metodu tečkování, kdy pomocí barevných bodů tvoříte obrazce jako mandaly a nejrůznější spirály.

2.      Vodové barvy

Do skupiny vodových barev nepatří jen známé „vodovky“ a dříve jedovaté „anilinky“, které si pamatujete ze školních lavic, ale i akvarelové barvy. Všechny zmíněné snadno smyjete vodou a pokud koupíte ty nejlevnější, může se dokonce stát, že po zaschnutí z kamínku opadají. Vodové barvy jsou tedy vhodné spíše pro menší děti či naopak pro opravdu zkušené malíře. Po dokončení se musí povrch důkladně zafixovat.

3.      Permanentní fixy

V papírnictvích či různých e-shopech můžete zakoupit výrazné permanentní fixy. Na kamínkovou malbu jsou velmi praktické, zvládnete s nimi i drobné detaily či stínování. Tmavé odstíny využijete při obtahování kontur. Oblíbené jsou i u dětí, protože nevyžadují žádnou složitější techniku.

4.      Tuš

na bílém papíru leží kameny pomalované černou tuší
Jak a čím malovat na kameny? Třeba tuší (zdroj/foto:pinterest.com)

Pokročilí malíři mohou sáhnout i po tuši, která se nanáší redisperem. Podle zvoleného hrotu se směle můžete pustit i do kamínkové kaligrafie čili písmomalířství. I tuš se snadno smyje vodou, proto je nutné povrch po uschnutí ošetřit.

5.      Decoupage

Kameny pomalované (polepené) technikou decoupage (ubrousková technika)
Malování na kameny – decoupage technika (zdroj/foto:pinterest.com)

Oblíbenou ubrouskovou technikou lze ozdobit i oblázky. Motivy nejlépe vyniknou na sjednoceném podkladu, který můžete ladit buď do odstínu ubrousků či naopak kontrastně. Metodu decoupage lze zkombinovat i se samotnou malbou, výsledek je pak velmi efektní.

6.      Sprejové barvy

Existují také speciální barvy ve spreji, které jsou určeny nejen k použití na kameny, ale i sklo, keramiku či kovy. S těmito barvami se vám bude dobře vytvářet základní podkladová vrstva. Zajímavého efektu však dosáhnete i v případě, že sprejové barvy použijete přes předem připravenou šablonu přiloženou ke kameni.

Na závěr použijte bezbarvý lak

na kamenech leží položené další kameny, které jsou pomalované a nalakované bezbarvým lakem
Malovaní na kameny inspirace – žlutí smajlíci (zdroj/foto:pinterest.com)

Po zaschnutí poslední vrstvy malby je nutné povrch opatřit lakem, který dílo dokonale zafixuje. Pokud jsou kamínky určené jen pro vnitřní dekoraci, kde nepřijdou do kontaktu s vodou, stačí obyčejný bezbarvý lak na vlasy. Chcete-li kameny rozmístit v přírodě, sáhněte po odolném akrylovém laku, ideálně ve spreji. Ten vytvoří souvislou ochrannou vrstvu, aniž by hrozilo nechtěné rozmazání malby. Další možností je lak nanášený štětcem či houbičkou. Dalším kontaktem s barvami ale hrozí poničení předchozí práce.

VIDEO: Malování na kameny pro pokročilé – motýl

Na kameny lze malovat i motiv tečkovaných mandal:

Další návod na tečkovanou mandalu na kameni:

obrázkový návod krok za krokem malování fialové tečkované mandaly na kámen
Návod, jak namalovat tečkovanou mandalu na kámen (zdroj/foto:pinterest.com)

Líbí se vám malování na kameny? Tak sdílejte tento článek. Děkujeme:)

Buďte originální! Darujte poukaz na online kurz

Usnadněte si jeho výběr pomocí dárkového rádce:

výběr mezi mužem a ženou při výběru dárků - dárkový rádce

Zaujalo nás: kde a jaké vybrat tvořivé hračky pro děti 14. 4. 2019
Vychytané označení klíčů 13. 7. 2016
Návod na retro drátovaného andílka od Anetty Pantělejevové 17. 12. 2018
Ušijte pantofle pro sebe i své návštěvy! S kurzem “Šití pantoflí aneb nazouváků pro začátečníky” to zvládnete levou zadní 27. 11. 2023
Jak na letní malované tenisky 31. 5. 2018
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru