Jak na anglickou výslovnost – nejčastější chyby

 

Máte problémy s anglickou výslovností? Už jste se někdy potkali s tím, že jste se snažili něco vyslovit a vůbec vám to nešlo? Jak správně vyslovovat hlásky, které v češtině nemáme? Jak to udělat tak,  aby nám to přišlo naprosto přirozené? Angličtina má 40 zvuků a je potřeba se je správně naučit a zafixovat si je k daným písmenům. Pojďme se podívat jak na anglickou výslovnost a její nejčastější chyby. 

 

Proč je výslovnost tak obtížná?

Hlásky v angličtině jsou oproti češtině rozdílné a některé český jazyk neobsahuje vůbec. Nejlepší je proto začít s angličtinou už od dětství, kdy si náš mozek zafixuje správnou výslovnost lépe, než v pokročilém věku. Jestli ovšem s angličtinou začínáte později pak je potřeba mluvit a trénovat správnou výslovnost aspoň 20 min denně. Nestyďte se mluvit a zkoušet si správnou výslovnost. Nikdo učený z nebe nespadl, a jen opakováním a zkoušením se naučíte mluvit anglicky správně.

 

Jak na anglické hlásky

Rozdělíme si hlásky do 3 skupin.

1) Skupina jsou hlásky, které se shodují s naším rodným jazykem – S,m,n, atd. ty už umíme.
2) Skupina jsou hlásky, které jsou sice odlišné, ale pokud je vyslovíte „po česku“ i tak se domluvíte a budou vám rozumět. Jsou to např. hlásky např. R, pokud vyslovíte slovíčko s českým r, nezměníte význam slova a domluvíte se. I zde doporučujeme procvičovat.
3) Skupinou jsou hlásky, které když vyslovíme „po našem“ tak změníme význam slova. Zde je potřeba se na tuto skupinu hlásek zaměřit.

 

Připravili jsme si pro vás nejčastější chyby v angličtině se správnou výslovností.

Fotografie anglické knihy
Jak na anglickou výslovnost a hlásky s nejčastějími chybami

 

Časté chyby při anglické výslovnosti

 

Písmenko V/W

Začínáme u písmenka V/W – tyto dvě písmena mají každý rozdílnou výslovnost. Tedy jednoduché V vyslovujeme pomocí rtů a zubů tak jak jsme zvyklí v češtině, oproti druhému písmenku W kde vyslovujeme bez pomocí zubů. Tedy jako bychom chtěli vyslovit písmenko U. Vyzkoušejte si výslovnost ve větě.

písmeno slovíčko ve větě
„V/W“ vet/wet We had very wet weather in Italy

 

Hláska „th“

Velmi neoblíbená hláska pro většinu začínajících studentů anglického jazyka. Pokud bychom tyto hlásky vyslovovali špatně, vznikne nám v angličtině naprosto jiný význam slov a může pak dojít i k nedorozumění. Při hlásce „Th“ je potřeba dát jazyk mezi zuby a vyslovit trochu jako když šišláte. Zkuste si to na slovíčkách níže.

hláska slovíčka
„Th.“ three, tree, free

 

Chci se přihlásit na online seminář „anglicky za 30 hodin“>>

 

 

 

Koncovka „able“

Tato koncovka je oříškem pro spoustu lidí. Pozor tedy ať si její výslovnost nezafixujete špatně. Velmi často jsme zvyklí vyslovovat ji jako „ejbl“ ovšem to je špatně. Je potřeba tuto koncovku tzv. spolknout, tedy například ve slovíčku vegetable – přečteme asi takto: „ vedžetlbl“

koncovka slovíčka
„able“ vegetable, comfortable

 

Hlásky „kn“

Setkáme-li se se spojením hlásek „kn“ jednoduše začáteční písmenko „k“ vynechte a vyslovte slovíčko bez něj. Tedy slovíčko know – vyslovujeme jako „nou“ a „najf“. Zkuste si také.

hláska slovíčka
„Kn“ know, knife

 

Hláska „ps“

U této hlásky platí stejné pravidlo jako u hlásky „ kn“. Ani v tomto případě nevyslovíme počáteční písmenko „p“. A budeme vyslovovat asi takto „ sajkolodži“

hláska slovíčka
„ps“ psychology,psychological

 

Spojení hlásek na konci slova „mb“

Další specifický případ, v kterém se dost často v angličtině chybuje. Koncové písmenko „b“ se totiž nevyslovuje. Tedy úplně ho na konci slova vynecháte.

hláska slovíčka
„mb“ comb,climb, lamb

 

Fotografie online semináře pro anglický jazyk
Přihlašte se zdarma na online seminář a naučte se anglicky za 30 hodin

 

Koncovka „ing“

Koncovka ing je další perlička v anglické výslovnosti. Písmenko „g“ na konci slova opět není slyšet a my místo toho vyslovíme jen nosové „n“.

koncovka slovíčka
 „ing“ reading, swimming

 

Písmeno „ch“

Toto písmenko má v angličtině hned několik podob k vyslovování, ale většinou ho jako „ch“, tak, jak ho známe z našeho jazyka, nevyslovujeme. Můžeme ho vyslovovat jako“ k, č“, případně jako „š“. Velmi častou chybou je slovíčko technology – kde často vyslovujeme jako „ch“, ale správná anglická výslovnost tohoto písmenka v tomto určitém slově je „k“. Tedy vyslovujeme jako „teknolodži“. Ve slově chicken, místo „ch“ čteme jako  písmenko „č“ tedy „čiken“

písmeno slovíčko
ch technology, chicken

 

Písmenko „h“

Posledním příkladem častých chyb při vyslovování je, písmenko „h“. Toto písmeno ve většině slov na začátku nevyslovujeme. Tedy slovíčko hour přečteme jako „aur“ nebo slovíčko honest čteme „onist“

písmeno slovíčko
„h“ hour, honest

 

 

Správnou výslovností se často vyhneme zbytečným nedorozuměním. My jsme se dnes zaměřili jen na nejčastější chyby, které dělají potíže českým studentům. Naučte se víc a přihlašte se na online seminář zdarma, kde sjistíte jak se za 30 hodin naučit anglicky.

 

Chci se přihlásit na online seminář a naučit se anglicky za 30 hodin>>

 

 

Kanzashi – japonský půvab z látky 11. 9. 2013
Vyrobte si vlastní přírodní kosmetiku doma – s kurzem “Domácí přírodní kosmetika” 6. 7. 2023
Pěstování avokáda z pecky – naše zkušenosti krok za krokem 21. 4. 2019
Tvořivý festival Kreativ Otrokovice – fotoreportáž 12. 3. 2019
Prvorodičky už se nemusejí porodu bát 25. 12. 2013
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru