Po náročném, často vypjatém pracovním dni je večerní levandulová koupel tím nejlepším způsobem, jak se uvolnit a hodit starosti za hlavu. Přečtěte si, jak si domácí bylinnou koupel z levandule připravit.
O bylinných koupelích
Velmi blahodárnou úpravou bylinek, která již v průběhu času mnohokrát vyšla z módy a zase se do ní vrátila, je dávno osvědčená bylinná koupel.
Není nic krásnějšího, než se po namáhavém pracovním dni zavřít v koupelně a v příjemné teplé, voňavé bylinkové lázni a se zajímavou četbou v ruce zapomenout na práci a na prožité napětí. Bylinná koupel, to není jen záležitost péče o tělo, je to také relaxace, duševní blaho a chvilka času pro sebe sama – právě díky tomu jde o mimořádnou záležitost.
Přísady do levandulové koupele:
- 100 g sušených levandulových květů i se stonkem
- 1 likérová sklenička sladké smetany
- 1 l vody
- éterický meduňkový olej (k dostání v lékárně). Lze si ho vyrobit i doma (návod najdete zcela na konci článku)
Dále potřebujete:
- Kuchyňský hrnec
- Trychtýř
- Láhev
- Pipeta
- Likérová sklenička
- Pěkná látka a nit
Postup výroby levandulového koupelového balíčku
- Květy levandule i se stonky stříhejte v létě a svažte je do malých kytiček. Sušte na teplém místě květy dolů. Poté květy stáhněte a stonky nasekejte nadrobno, i ty můžete do koupele použít.
- Květy a stonky levandule položte na pěknou látku ve tvaru čtverce, poté pytlíček svažte barevně sladěnou šňůrkou či nití.
POZNÁMKA: Celý postup výroby koupelového balíčku z levandule a další informace čerpáme z knihy Dárky z bylinek (autorka Gabriele Bickel). Více o knize níže.
Darujete-li svému blízkému sušenou koupelovou směs v sáčku, nezapomeňte připojit i cedulku s návodem na přípravu koupele:
„Krátce před použitím se sáček (či 100 g levandule) zalije 1 litrem vroucí vody a nechá se 10 minut louhovat. Poté se scedí a extrakt se promíchá se zhruba 20 ml smetany a 10 kapkami éterického meduňkového oleje.“
Levandulovou koupel však můžete darovat i hotovou. Sušenou levanduli přelijte vařící vodou, nechte 10 minut louhovat, proceďte a smíchejte se smetanou i éterickým olejem. Připravenou směsí naplňte čistou láhev. Láhev pak pro jistotu opatřete štítkem „určeno k rychlé spotřebě“.
Čtěte také: Postup výroby domácího levandulového mýdla >
Toto je opravdu důležité:
- Levandulí naplňte malé, hezké pytlíčky.
- Odvar z levandule obsahuje éterický olej, proto je nutné promíchat ho se smetanou, která působí jako emulgátor. Éterický olej se tak ve vodě připravené ke koupeli rovnoměrně rozpustí a „neplave“ na hladině. Bez přidání emulgátoru by mohlo dojít i k podráždění pokožky.
- Před použitím přelijte levanduli vroucí vodou.
Více informací a nápadů na využití bylinek čtěte v knize Dárky z bylinek >>
(POZNÁMKA: Podívejte se. Pokud je kniha již vyprodána, lze na odkazu nalézt spoustu podobných bylinkových knih plných rad)
Knihu právem řadíme do naší knižní inspirace:
Název knihy: Dárky z bylinek
Autor: Gabriele Bickel
Nakladatelství: Jan Vašut s.r.o., 2014
Obsah knihy:
Dodatek: Voňavé bylinkové oleje
Z čerstvých bylinek si můžete připravit třeba bylinkový olej. Nejoblíbenější je olej mátový, levandulový, třezalkový, koprový, tymiánový, meduňkový a rozmarýnový. Rostlinné silice jsou v oleji dobře rozpustné. Pro přípravu jsou ideální za studena lisované oleje, napříkald olivový, slunečnicový, hojivý konopný, jemný mandlový, voňavý sezamový a další.
- Do litru oleje přidejte velkou hrst nejlépe suchých bylin a na nádobu pak nechte 2–3 týdny působit slunce.
- Poté olej sceďte a byliny prolisujte přes jemné síto.
Čtěte také: Postup výroby domácího levandulového mýdla >