Jak rozpoznat nadání a dětský potenciál? Jak se stát rodičem a zároveň pozitivním koučem v jednom? Každé dítě má nadání na něco jiného. Některé je rychlejší v počtech a matematice, jiné zase krásně kreslí apod. Jak s tím pracovat? Jak rozvíjet nadání u svých dětí? Nespoléhejte se na učitele a školu a rozvíjejte talent svých dětí sami nebo za pomoci odborníků.
Co je to nadání?
Nadání je vrozené, ovšem obrovský vliv na něj má i okolí, v kterém se dítě pohybuje. Jedná se o souhrn fyzických a psychických vlastností u dítěte. Tyto vlastnosti mu pak umožňují podávat nadprůměrné výkony v určitých oblastech vzdělání.
Jaké jsou typy nadání
- Pohybové nadání (sportovní, taneční)
- Umělecké (hudební, výtvarné atd.)
- Praktické (manuální, sociální)
- Intelektové (jazykové, matematické, vědecké, technické)
- Praktické (manuální, sociální)
Jak rozpoznat nadání a dětský potenciál u dítěte?
Nadání se projevuje často rychlejším vývojem v určité oblasti oproti vrstevníkům. Rozumově nadané děti mají vysoký intelektový potenciál. Rozdělujeme je na nadané a mimořádně nadané.
- Nadaní – rychleji se učí a jejich IQ je vyšší než 120. Vyskytují se v 10-15% z populace.
- Mimořádně nadaní – Jejich IQ bývá vyšší než 130 a vyskytují se ve 2-3% z populace.
Těmto dětem nechybí vnitřní motivace k učení, ovšem pozor nadšení se nemusí projevovat u všech vzdělávacích oblastí. Děti s vysokým logickým IQ mohou mít výborné až nadstandardní výsledky v matematice, ale z češtiny a dějepisu vám mohou propadat.
Zároveň nadané děti poznáte i tak, že např. dříve čtou, mají bohatou slovní zásobu, používají cizí slova nebo abstraktní pojmy a mají většinou i specifický a osobitý smysl pro humor.
Pozor na dominantní kamarády
Může se stát, že nadané dítě s nástupem do školního zařízení bude od svých dominantnějších vrstevníků „odrazováno“ nebo i zesměšňováno. Pozor na to. Pokud má vaše nadané dítě kamaráda, který je „stejný“, pak zkuste třeba zařídit, aby chodili do stejné školy a pokud možno i třídy.
V případě, že si vaše dítě nenajde stejně nadaného vrstevníka, může se stát, že se vám uzavře do sebe. Může se to projevovat např. tím, že bude celé dny zavřený u počítače v pokoji nebo si bud číst knihy. Hrozí, že vaše dítě bude asociální, tedy nebude umět komunikovat s okolím a v dospělosti s tím může mít velké problémy.
Obraťte se na odborníka
Máte doma nadané nebo mimořádně nadané dítě? Všímáte si odlišností od jeho vrstevníků, ale nevíte jak s tím pracovat? Obraťte se na odborníka a staňte se pozitivním koučem a zároveň i rodičem pro své děti.
Rodič jako pozitivní kouč aneb odemykání dětského potenciálu
Tento online kurz je určen pro rodiče, kteří chtějí své děti poznat a správně je vést nejen k úspěchu, ale zároveň i ke šťastnému životu. Kurz je věnován zároveň tématům osobního rozvoje, inspiraci, osobnímu poznání a hlavně rozvoji našich dětí.
Lektoři
Kurzem vás provede lektor Jan Mühlfeit, autor velmi oblíbené a známé knihy pozitivní leader, z které vycházejí i některá témata kurzu. Dále lektorka Kateřina Novotná, která s dětmi v předškolním věku pracuje již 10 let.
Další kurzy pro maminky a děti najdete v naší kategorii pro maminky a děti.