Jak se naučit hrát na kytaru – rady pro začátečníky

 

V článku „Jak vybrat kytaru pro začátečníky“ jsme si řekli vše o tom, jak postupovat při výběru kytary, a nyní je čas se s ní seznámit. Na kytaru se dá zahrát téměř cokoliv. Na výběr máte od klasické hudby až po metal nebo rockovou hudbu. Čím ale začít? Na co byste si měli dát pozor, než začnete na kytaru skutečně hrát?

V tomto článku vás seznámíme nejen s kytarou jako takovou, ale dozvíte se zde i to, z jakých částí se skládá a co je potřeba vědět, než na kytaru začnete hrát.

 

Z jakých částí se skládá kytara

Kytara je hudební drnkací strunný nástroj, který se skládá z několika částí. Z hlediska akustického je kytara řazena mezi nástroje s doznívajícím tónem. Není důležité, jestli hrajete na kytaru akustickou či klasickou, princip je u všech stejný.  Struny vytvářejí tóny a poté zvuk rezonuje v těle nástroje.

  • Korpus

Podstatný vliv na zvuk a kvalitu nástroje má vrchní deska, která je důležitou částí korpusu. Zesiluje zvuk strun, určuje zabarvení, sílu a délku tónu. Na zvuk má velký vliv i kvalitní dřevo, z kterého je vrchní deska zhotovena. Doporučuje se rezonanční smrk – lískovec, někdy se používá i cedr. Další vliv na zvuk má tzv. ozvučný otvor, který se nachází ve středu vrchní desky.

Spodní deska bývá nejčastěji vyrobena z palisandru nebo z javoru.

Luby je spoj mezi spodní a vrchní deskou.

  • Krk
Fotografie krk kytary
Z jakých částí se skládá kytara a k čemu slouží.

Krk je základnou pro hmatník. Je vystaven tahu strun, a proto je nutné, aby byl zhotoven jen z jednoho kusu tvrdého dřeva. Nejčastějším materiálem je mahagon. Hmatník je část kytary, nad kterou jsou natažené struny.

Vyrábí se nejčastěji z ebenu nebo palisandru. Musí být vyroben z velmi tvrdého dřeva. Další část kytary – ořech – se nachází hned pod hlavicí nástroje. Vyrábí se nejčastěji ze slonoviny a určuje výšku strun a rozmístění strun. Struna je vázaná přes dírku na navíjecí váleček. Šroubovým převodem je navíjena na ladící kolíček.

  • Kobylka

Kobylka je velmi důležitá součást kytary. Podpírá struny na korpusu nástroje. Obvykle je překlížena na vrchní desce kytary a materiál, který je nejčastěji používán k výrobě, je eben, palisandr nebo mahagon.

 

Čtěte také: Akordy na kytaru pro začátečníky

 

  • Řetězce

Struny jsou u klasické kytary nylonové nebo kovové.

 

Držení kytary

Fotografie pána hrajícího nakytaru
Jak správně držet kytaru.

Správné držení kytary je prvním krokem k úspěchu. Než začnete na kytaru hrát, je potřeba mít jistotu, že ji držíte správně. Praváci brnkají pravou rukou napůl mezi rezonančním otvorem a kobylkou, a levou ruku používají na stisknutí strun.

  • Vyberte židli s rovným opěradlem.
  • Kytaru si položte tak, aby nejslabší struna byla u vašich nohou a ostatní nad ní.
  • Zadní strana kytary by se měla dotýkat vašeho břicha a hrudníku.
  • „Brnkací“ ruka by měla být opřena o stehno.
  • Nohou si kytaru podepřete.

 

Čtěte také: Jak vybrat kytaru pro začátečníky

 

Nemusíte se v prvopočátku cítit dobře, ale je to pouze o zvyku. Může vás odradit bolest ramene nebo za krkem, a prsty taky budou dostávat do těla, ale nevzdávejte to. Uvidíte, že si nakonec zvyknete.

 

Ladění kytary

Jak se naučit hrát na kytaru - fotografie kytary a její části
Jak naladit kytaru a kde najdeme ladící mechaniku

Co si budeme povídat, na nástroj, který je rozladěný, se hrát nedá. Proto je nutné pravidelně kytaru ladit. Pravidelným laděním se seznámíte s kombinacemi strun a pražců, a s kterými tóny mezi sebou korespondují. Více si o ladění kytary povíme příště. Každopádně můžete využít i elektrické ladičky, které jsou velmi přesné. Ladičky jsou skvělými pomocníky a vždy vám velmi přesně poví, jestli je kytara rozladěná.

 

Rychlokurz hry na kytaru podle Jiřího Kynčla

V případě, že je kytara již připravená k hraní, můžete se pustit do cvičení akordů a hraní samotného. Jak na to vám poradíme v některých z dalších článků, ale pokud se vám nechce čekat, můžete si nechat poradit od Jiřího Kynčla, který se hraní na kytaru věnuje již 10 let a hraje např. ve skupině „Malý Ryby“.

Lektor hraje na kytaru v online video kurzu hraní na kytaru
Kytarová škola Jakuba Kynčla – podívejte se online na rychlokurz hraní na kytaru

Co se naučíte?

Lekce vás provedou vším od A do Z. Kurz začíná od základů (jako jsou právě třeba součásti hudebního nástroje, ze kterých se skládá), a postupně nabaluje nové věci, tak, aby se zcela přizpůsobil úplnému začátečníkovi. Vše si ukážete na konkrétních písničkách, a na konci kurzu byste měli sami umět zahrát dle zpěvníku několik jednodušších písní.

Rychlokurzy si můžete nejprve vyzkoušet, tedy první dvě lekce jsou zdarma, a pak se sami rozhodnete, zdali chcete pokračovat dál.

Zdarma vstoupit do rychlokurzu hraní na kytaru >>

 

 

Darujte zážitek, který si je možné vychutnat doma – 7 on-line kurzů pro muže a ženy 19. 10. 2020
7 tipů na dárky pro ženy, kterými rozhodně potěšíte 4. 11. 2018
Online výuka cizích jazyků – jak se naučit německy 19. 7. 2014
Chcete rozumět vůním a umět je využít? Zúčastněte se kurzu “Praktická aromaterapie pro každého” 1. 5. 2024
Vytvořte krásné náušnice z drátků díky kurzu drátovaných šperků pro začátečníky 2. 3. 2022
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru