Pokud jste se rozhodli přihlásit na kurz hraní na kytaru, je logickým krokem pořízení nástroje. Jak vybrat kytaru pro začátečníky? Jaké jsou velikosti kytar? Na co je potřeba si dávat pozor při výběru kytary, a jakou kytaru rozhodně nekupovat?
Tento článek vám bude nápomocný při výběru správné velikosti kytary pro začátečníky v každém věku.
1) Kde a co budeme na kytaru hrát
V prvním kroku je nutné si rozmyslet, co na kytaru budeme hrát.
Někdo využije kytaru párkrát za rok doma nebo u táboráku. Jiní z nás se mohou připravovat na hraní v kapele, nebo budou chtít hrát např. klasickou hudbu.
Proto prvním krokem k výběru kytary je ujasnit si, k čemu ji budeme používat. Dle toho si pak vybereme buď klasickou kytaru nebo akustickou (westernovou) kytaru či elektronickou.
a) Klasická kytara
Je vhodná především pro hru písniček a rytmickou hru. U této kytary se hraje nejčastěji prsty nebo nehty a její struny jsou nylonové. Má zaoblenější tón, než kytara akustická.
b) Akustická kytara
Je vhodná hlavně pro rytmickou hru a hrajeme na ni nejčastěji trsátkem. Struny nejsou nylonové, ale jsou kovové, prsty či nehty by se nám na kytaru moc pohodlně nehrálo.
c) Elektrická kytara
Elektrická kytara může být nákladnější záležitost. Pokud se rozhodujete zda splnit sen své ratolesti a udělat z něj krále metalu, tak mu nezapomeňte pořídit i tzv. kytarové kombo. Jedná se o reprobox a zesilovač v jednom. Dále budete potřebovat nástrojový kabel kvartovou ladičku a další doplňky. Je dobré mít tyto skutečnosti na paměti, před zakoupení kytary samotné. Struny jsou ocelové a hraje se na ni trsátkem.
2) Jak vybrat vhodnou velikost kytary
V druhém kroku potřebujeme vědět, kdo na kytaru bude hrát. Pokud hledáme kytaru pro dítě, je potřeba velikost kytary přizpůsobit, stejně tak pro studenta nebo dospělého. Velikost kytary vybíráme na základě délky ruky. Jednoduše je potřeba, abychom při klasickém držení kytary dosáhli na hlavu kytary. Změřte si délku napnuté ruky (levé) od konce dlaně až po střed hrudníku. Délka ruky by měla být delší než délka kytary od konce hlavy po ozvučený otvor kytary.
Čtěte také: Jak se naučit hrát na kytaru – rady pro začátečníky
Pokud budete své dítě dávat do hudební školy, většina profesorů vyžaduje, aby dítě mělo vhodný hudební nástroj. Pokud se budeme učit hrát na kytaru doma, tak i zde bychom měli – hlavně dětem – vybírat kytaru tak, aby pro ně nebyla zbytečně velká a pohodlně se jim na kytaru hrálo.
Věk | Výška hráče | Velikost kytary |
4-6 let | 100 cm – 115 cm | 1/4 kytara – více ZDE |
5-8 let | 116 cm – 136 cm | 1/2 kytara – více ZDE |
8–11 let | 137 cm – 150 cm | 3/4 kytara – více ZDE |
11 let–dospělý | 151 cm a více | 4/4 kytara – více ZDE |
3) Další faktory
Může se stát, že rozměry budou někde mezi těmito hodnotami. Tedy pokud je velikost na hranici např. ¼ – ½ , může být dobrou volbou koupě větší kytary. Kupovat dva nástroje v krátkém intervalu po sobě může být zbytečně nákladné, proto volte větší nástroj, do kterého vám dítě brzy doroste. Nedoporučuje se ovšem kupovat hned na začátku kytaru pro dospělé. Dítě se na ní může sice naučit hrát, ale pak je zde riziko, že získá špatné návyky – držení těla – nebo nedosáhne tam, kam by mělo. Pro začátečníky rozhodně doporučujeme nylonové struny.
Čtěte také: Akordy na kytaru pro začátečníky
4) Ceny
Můžeme logicky předpokládat, že ceny kytar menších rozměrů by měly být i nižší. Nicméně může to být přesně naopak. Malinké součástky do dětských kytar mohou být na výroby náročnější, než součástky do kytar pro dospělé. Proto se nedivte, když ve většině případů zjistíte, že kytary pro děti jsou stejně drahé jako kytary pro dospělé (bavíme se stále o začátečnických kytarách). Ostatní ceny se mohou lišit, ale ve většině případů jsou si velmi podobné.
DOPORUČUJEME: zdarma se zapojte do rychlokurzu hry na kytaru podle Jiřího Kynčla >>