Věděli jste, že řadu potíží dokáže vyřešit očistný půst organismu? Každý občas potřebuje dovolenou a platí to i o vašem zažívání. Neustálé zpracovávání potravy jej totiž nonstop zaměstnává a je dobré mu dopřát oddech. K tomu poslouží půst, který má spíše než hubnutí za cíl pročištění organismu.
Proč vlastně půst?
Díky půstu se můžete zbavit nejrůznějších zdravotních problémů, vypadat lépe a cítit se lépe. Ne nadarmo, když bojujete s nemocí, ztrácíte dočasně i chuť k jídlu. Tělo se zkrátka chce soustředit na jiné věci, než zpracování potravy. Během půstu se zaměří na oblasti, ve kterých není vše v pořádku, a pokusí se o nápravu. Jako příklad si můžeme vzít bolesti kloubů: u nich proběhne pročištění od usazených solí.
Jak tělo z půstu profituje
Během půstu se zvyšuje obranyschopnost těla, rány se rychleji hojí, méně snadno onemocníme virózami. Dochází k úpravě metabolismu a posílení funkce důležitých orgánů, zejména ledvin a jater. Po určité době lépe začněme vnímat své tělo, mysl je lehčí, lépe se soustředíme, zlepšuje se paměť a máme více nápadů. Účinky tedy uvidíme na těle i na psychice.
Různé formy půstů
Půst je vlastně léčebné hladovění a může probíhat různě. Různé formy se od sebe liší spíš způsobem provedení než jejich cílem. Záleží na každém, která forma mu bude vyhovovat více. Nejúčinnější je úplný půst, tedy jen na čisté vodě. Pro ten je potřeba klidový režim s minimem energetického výdeje a stresu. Do zaměstnání je možno během něj chodit, ale počítejte s tím, že budete fungovat trochu jinak.
Další druhy půstů trávení zcela nepozastaví, ale značně mu odlehčí:
- půsty ovocné
- bylinné
- na zeleninových a ovocných šťávách
- bezmasé a další
Pro většinu lidí je nejpřijatelnější jednodenní půst, během jednoho dne totiž poměrně jednoduše přizpůsobí svůj program pročištění organismu. Střídavý půst znamená půst každý druhý den nebo libovolné dva dny v týdnu. Dodržovat jej můžeme dlouhodoběji. Přerušovaný půst zase umožní držet půst klidně každý den. Jak?
Nebudeme tělo neustále zásobovat jídlem, ale prodloužíme dobu, kdy hladoví. Můžeme toho dosáhnout třeba tím, že nebudeme jíst o pár hodin více před spaním. Obvykle se praktikuje šestnáctihodinové postní okno a osmihodinové okno stravovací.
Pozor! Držte půst s odborným vedením
Rozhodnete-li se léčebně nějakou dobu hladovět, měli byste si nejprve o této terapii něco zjistit. Nebude to totiž úplná procházka růžovým sadem, aspoň ne zezačátku. Bude potřeba vytrvat. Pravděpodobně vás čeká kručící žaludek, celková slabost, možná bolest hlavy… Tyto pocity ale po čase zmizí a bude vám lépe.
I ukončení půstu má svá pravidla a je zapotřebí pozvolna a správně najet do normálních kolejí. Je pak jen na vás, jak po absolvování půstu naložíte se svou životosprávou.
Průvodcem vám může být online kurz Léčebný půst – jak být zdravější, mladší a štíhlejší díky půstu.
Souhlasíte s tím, že správně držený půst může být pro organismus prospěšný? Tak sdílejte tento článek. Děkujeme.