Používají ho už v mnoha školkách, školách, základních uměleckých školách, domech dětí a mládeže nebo knihovnách a klubech. Kuličkový lis Kulísek, malý lis pro velké tiskaře. Jak přišel Kulísek na svět? Jak s ním pracovat, na co si dát pozor a pro koho je vhodný? Přinášíme vám rozhovor s autorkou kuličkového lisu Kulísek, Mgr. Šárkou Marxovou Kvochovou a příběh o jejím splněném studentském snu.

Rozhovor s autorkou Mgr. Šárkou Marxovou Kvochovou kuličkového lisu Kulísek (www.kulickovyliskulisek.cz – výtvarné pomůcky na tisk a grafiku)
1) Jak vznikl kuličkový lis Kulísek?
„Ke grafice mě přivedla paní učitelka Inge Kosková, která mi svět tisku odkryla s láskou už v dětsví a nasměrovala mě. Ještě na vysoké škole jsem o kuličkovém lisu snila. Moje tisky se nevešly do klasického válcového lisu a tak jsem podobný lis sháněla s tím, že určitě na trhu něco podobného bude k sehnání. Na mateřské dovolené jsem se rozhodla kuličkový lis zrealizovat. Bratr mi dodal kuličky a když jsem vytiskla svou první suchou jehlu doma v kuchyni, skákala jsem radostí.“

2) Pro koho je určen kuličkový lis Kulísek ?
„Kulísek mohou používat šikovné malé děti i tvořiví dospělí. Hodí se k otiskům přírodnin (listy, peříčka, struktury), linorytu, otisku z papírových vystřihovánek – koláží, v dřevodílně jsme otiskly krásně dřevořezy, tiskne linoryt na textil i na dřevo (to se v klasickém lisu otisknout nedá), je úspěšný i s drobným slepotiskem. Výhodou kuličkového lisu Kulísek je jeho lehkost a snadná přenositelnost.“

„Při výrobě hudebního nástroje udu jsem Kulískem přejížděla po stěně koule a vytvořil krásnou stopu v hlíně. A kdysi dávno jsem jím vyleštila hliněnou destičku do lesku skla (tzv. marocký štuk), ale to ještě nikdo aktivně v praxi nevyužívá. Kulísek má v patentu napsáno, že se dá použít i v masérské oblasti. Využití je jen na vás. Masáže Kulískem jsou příjemné a my je máme rádi.“
3) V čem se „Kulísek“ liší od jiných lisů?
„První kuličkový lis, který jsme vyrobili a dali do běhu na ozkoušení, měl keramickou hlavu a už tehdy měl spoustu příznivců. Je patentovaný a celý ručně vyrobený v České Republice. Na realizaci kuličkového lisu Kulísek se podílelo více lidí. Spolupracuji se soustružníkem, který soustruží dřevěné hlavy, pan obráběč kovů nám dodává kovové části lisu, moji rodiče zařizují nákup součástek – kuliček a magnetu, laserem vyřezaná kolečka a vše dávají dohromady.“
„Já dělám povrchovou úpravu dřeva a popisuji jednotlivé kusy. Potisnku krabičky a maminka je krásně zabalí. S dalšími výrobky mi pomáhá bratr, který připravuje pastelky a inovuje naší čerstvou novinku – magnetické pexeso Magxeso. O grafickou podobu webu, letáčků a tištěných materiálů se stará moje kamarádka. Věnujeme se tomu hodiny, dny, týdny a dělá nám radost, že se Kulísek líbí a že z každého prodaného kusu můžeme přispět našim kamarádům, postiženým dětem nejen z Olomouce.“
4) Na co bychom si při práci s“ Kulískem“ měli dát pozor?
„S každým výrobkem posíláme návod, jak se o Kulíska starat a jak s ním pracovat. Na našich webových stránkách Kulisek.cz najdete cenné tipy a rady nebo videa, kde se můžete na práci s Kulískem podívat. Já sama s Kulískem stále objevuji nové možnosti tisku, způsoby a materiály. Zrovna nedávno jsme tiskli v kroužku DDM velký linoryt kostry pterodaktyla na překližku – linoryt o rozloze cca 1 m čtverečný.“ (foto)


5) Dodáváte i tiskařské barvy?
„Základní tiskařské barvy na papír máme v nabídce, hned vedle rydel a válečků na rozválení barvy. Dokonce si u nás mohou lidé objednat i linoleum na linoryt, příp. vyryté matrice. Snažíme se vyhovět všem přáním a odpovědět na všechny dotazy.“
6) Vyzkoušejte Kulíska na jarmarku
„Někteří příznivci se s Kulískem mohli a budou moci opět setkat naživo v rukodělných dílnách. Např. na řemeslném jarmarku v Přírodovědném muzeu na Semenci u Týna nad Vltavou. Tiskli jsme s Kulískem také v Rozáriu v Olomouci, na akcích DDM Olomouc, na vánočních jarmarcích, na konferenci EVVO na Sluňákově v Horce nad Moravou, na letních táborech apod.“
Tisk s lisem Kulísek – tričko
7) Jaké máte reakce od zákazníků, kteří Kulíska již zakoupili?
„Oblíbili si ho mnozí profesionální výtvarníci, kterým bych ráda doporučila Kulísek s kamennou hlavou. Ten má již svou vahou dostatečný přítlak na matrici při tisku. Jsme šťastní, protože recezne Kulíska jsou krásně pozitivní a to je pro nás největší odměna.“
„Učím v Zušce a zároveň pracuji v terapeutických dílnách Domova Raspenava pro mentálně postižené. Tak malý, jednoduchý a funkční lis jsem zatím neviděla a jsem nadšená, dokáží s ním pracovat děti v Zušce i naši postižení klienti. Tiskli jsme vícebarevné linoryty a i díky vašemu Kulísku se nám podařilo uspět na mezinárodní výstavě a grafiky tištěné Kulískem získaly nemalá ocenění. Váš splněný sen je také trochu můj splněný sen, protože to funguje venku, doma, ve škole, v dílně. Strčím ho do kabelky a i výtvarníci-grafici na něj koukali s obdivem. Měla jste výborný nápad, děkuji.“ E. B.
„Přijde mi to jako super věcička, hodně s dětmi tisknu, tohle je bezva vychytávka.“ Jana Podzemná, DDM Brno
8) Kde můžeme kuličkový lis Kulísek zakoupit?
„Na webových stránkách www.kulickovyliskulisek.cz a najdete zde i další originální výrobky ze dřeva. Např. haptické pexeso si můžete sami dotvořit nebo zakoupit již s hotovými dvojicemi s plody a semeny.“

Prstové pastelky se hodí pro automatickou kresbu nebo pro lidi, kteří mají potíže s klasickým úchopem tužky.

Naše novinka Magxeso je teprve ve vývoji, ale už teď se můžete podívat na fotky magnetického pexesa, které má netušené možnosti. Díky němu mohou děti poznávat barvy, přírodniny, různé dvojice, např. zvířata a jejich mláďata.

„Pro všechny kusy vybíráme kvalitní dřevo a jsou ošetřené přírodními vosky nebo oleji, samozřejmě v souladu s normami.“
Děkujeme za rozhovor a přejeme ať se vám i nadále daří a Kulísek vám dělá stále radost. 🙂
Podívejte se na další rozhovory se zajímavými tvořivými lidmi >