Malování horkým voskem se může díky online kurzu naučit každý

Víte, co znamená pojem enkaustika? Po zhlédnutí následujícího online kurzu to budete zaručeně moc dobře vědět. Možná již tušíte, že tento neznámý pojem představuje malbu horkým voskem, a tušíte správně. Jedná se o opravdu velice starou techniku, kdy její název vychází z řeckého slova encausis, které bychom mohli přeložit jako „vypálit“.

Malování horkým voskem znali již staří Řekové

Již staří Řekové používali horký včelí vosk smíchaný s pryskyřicí k utěsnění spár obchodních a válečných plachetnic. Po přidání přírodních pigmentů ale vznikl nápad na obarvení trupů lodí válečnými barvami. Hmota rychle přilnula k povrchu a vytvořila voděodolnou vrstvu, která šla kdykoliv snadno obnovit. Díky tomu vznikla technika malování voskem, kterou známe dodnes.

Enkaustika je nejčastěji spojována s malováním pomocí enkaustické žehličky, kdy pod rukama doslova vznikají nádherné abstraktní voskové krajinky, obrazce nebo mozaiky. Jako začátečník si ale vystačíte i s obyčejnou žehličkou na prádlo. O kurzu zabývajícím se základy enkaustiky jsme se rozepsali v článku: Enkaustika – zjistíte, že malovat umí každý.

Enkaustika ale není pouze o malování krajin horkým voskem na papír. Jistě jste již nejednou obdivovali překrásné velikonoční kraslice a přemýšleli jste, jak takového krásného výtvoru docílit. V současné době se barevné směsi s voskem používají především k uměleckému zdobení různých předmětů. A právě o využití enkaustiky ke zdobení předmětů se zabývá online kurz horkým voskem, díky kterému zjistíte, že malovat nejen křehká velikonoční vajíčka zvládne s trochou cviku opravdu každý. Výhodou je i to, že většinu předmětů ke zdobení najdete u sebe doma.

Stále pochybujete, že to také dokážete?

Sympatická lektorka Markéta Endrštová sbírala zkušenosti s malbou voskem již od dětství. Za tu dobu přišla na spoustu vychytávek a získala mnoho návodů a inspirací k další tvorbě. Díky tomu vás srozumitelně provede celým online kurzem tak, aby vaše díla byla jak z ruky zkušeného umělce.

na stole leží pomůcky pro malování horkým voskem
Přehled pomůcek a vychytávek pro malování horkým voskem

Dozvíte se, jaké barevné vosky používat, aby se s nimi co nejlépe pracovalo, jak připravit vejce a které svíčky se pro tuto zdobící techniku hodí nejvíce. Vyhnete se nejčastějším chybám a ušetříte si tak čas i pocity nezdaru, které mnoho začátečníků odradí od dalších pokusů.

Co se naučíte zdobit?

  • Malé čajové svíčky
  • Kraslice ze slepičích vajec
  • Drobná vajíčka křepelek
  • Nevšedně velká pštrosí vejce
  • Svíčky
  • Vánoční baňky

Díky kurzu rozšíříte své možnosti obdarování blízkých netradičními dárky. Vaše kamarádky obzvláště ocení originální svíčky, zatímco členové rodiny zas jistě potěší vánoční koule s osobním věnováním nebo jménem. Oslava Velikonoc s nádherně malovanými vajíčky získá nový rozměr a třeba se malování horkým voskem stane jednou z možností vašeho přivýdělku.

Detailní pohled na čajové svíčky ozdobené horkým voskem
Malování čajových svíček horkým voskem – videonávod

Práci s voskem si určitě zamilujete stejně jako lektorka Markéta. Pokud vosk nevystavíte příliš vysokým teplotám, překrásně se rozvoní po celé místnosti. Malování pak působí jako balzám na duši a jemnou prací také zklidníte rozbouřenou mysl. Časem vytrénujete soustředění i jemnou motoriku, aby se vám podařily plynulé a pravidelné tahy.

Používat můžete jak přírodní včelí vosk, tak speciálně upravený enkaustický vosk, který obsahuje opravdu syté pigmenty se zajímavou škálou barev. Kreativní online kurz vám poskytne dostatek inspirace pro začátek vlastní tvorby. Můžete se vracet k jednotlivým tématům a zdokonalovat svou techniku.

Lektorka online kurzu malování horkým voskem má před sebou ozdobené velikonoční vajíčka, svíčky a baňky
Online videokurz malování horkým voskem

Zaujala vás technika malování horkým voskem vhodná pro velikonoční a vánoční dekorace? Tak článek sdílejte. Děkujeme.

Vyrábíme indiánský lapač snů, díl 2. – komponenty 19. 2. 2019
Adobe Photoshop – úprava fotek snadno a rychle 5. 8. 2013
Vrhněte se na očistu střev! 13. 2. 2017
Škola návyků – boří mýtus o pevné vůli 12. 1. 2014
Malování na hedvábí – návod 16. 9. 2017
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru