Malování na hedvábí – návod

Barvení a malování na hedvábí nabízí mnoho variant a technik. Podívejte se na návody a vyberte si, která nejvíc vyhovuje vašim účelům.

Jaké hedvábí koupit?

květinový vzor malování na hedvábí
Malování na hedvábí – inspirace květinový vzor

Hedvábí je oblíbené pro svou krásu, jemnost a výjimečnost. Jde o luxusní materiál velmi příjemný na dotek, splývavý a lehký – pro malování na textil jako stvořený. Zakoupit lze „polotovary“ pro další zdobení, třeba motýlky, kravaty, šálky, šátky, tuniky a další oblečení, bytové doplňky, tašky i deštníky. Ty si můžeme dotvořit podle vlastních představ a ušetříme si práci se stříháním a obrubou. Další variantou je zakoupit metráž.

V zásadě platí, že cena tohoto materiálu roste s gramáží. Čím je hedvábí silnější, tím má vyšší kvalitu a barva na něm lépe vynikne. Při nákupu si promyslíme, jaká gramáž bude vhodná pro naše účely. Setkáme se se značení jmény a čísly. Ať už máme hedvábí jakékoliv, výsledek možná nevyjde úplně přesně tak, jak jsme předpokládali. Každý kousek bude zkrátka originál.

různobarevné hedvábné šátky/šály
hedvábné šátky – malování na hedvábí

Barvy na hedvábí

Speciální barvy na hedvábí jsou koncentrované barvy ředitelné vodou a nabízejí širokou paletu barev. Jejich ředěním se docílí několika odstínů. Vyžadována je fixace teplem a prodávají se i barvy zažehlovací. Barvy se mezi sebou dají ředit a míchat. Kontury se rády lepí na žehličku, proto je přežehlíme přes látku.

Pozor, napařovací barvy se nesmí míchat s těmi nažehlovacími!

Malování hedvábí na rámu

Budeme potřebovat:

  • Barvy na hedvábí a kontury
  • Dřevěný rám na vypnutí
  • Špendlíky či „drápky“ pro uchycení hedvábí
  • Štětce, misky na ředění barev

Čtěte také: Malování na kameny ─ návod, jak na to

Rám umožní vypnutí látky, aniž by se dotýkala podložky. Pořídit si můžeme rám speciální, který pomocí upínacích šroubů umožní změny rozměrů, vyrobit se ale dá i ze starého obrazového rámu, v nouzi dokonce z kartonové krabice. Háčky pro uchycení musí být dostatečně ostré, aby se látka nepoškodila. I tak je vpichujeme pokud možno pouze do rolovaných okrajů a na místa, která nebudou moc vidět.

Obrysové barvy (kontury) v tubě s násadkou umožní jednodušeji než štětcem vytvořit základní obrysy a tím usnadní práci. Obrysy všude pořádně dotahujeme, aby se následné barvy nevpily do sebe. S konturou pracujeme někdy i po barvení, doladíme detaily a některé obrysy.

Nově se objevuje technika malování hedvábí na desce, ke které se hedvábí „přilepí“ po dobu, kdy jej malujeme. Deska je například z plexiskla.

předloha květinového vzoru při malování na hedvábí

Mačkaná technika

K této technice malování na hedvábí nepotřebujete rám, je efektní a přitom jednoduchá. Spočívá v tom, že materiál navlhčíme, nařasíme a napouštíme barvami podle naší fantazie. Látka musí zůstat v dané poloze do té doby, než barva zaschne. Výsledkem této techniky malování na textil je efektní mramorování, někdy ve tvaru květin.

Potřebujeme:

  • Hedvábný polotovar
  • Dvě až tři barvy na hedvábí (zažehlovací)
  • Kontura na dokreslení

Hedvábí namočíme a důkladně vyždímáme. Nakrčíme jej na plastový talířek či kelímek. Pomocí štětce do látky začneme zapouštět barvu, od světlejších odstínů k tmavším. Po zaschnutí látku roztáhneme a důkladně barvu zažehlíme.

VIDEO: Návod na výrobu šály z hedvábí – batika

Čtěte také: Savování textilu – potřeby, postup, časté chyby

Čtěte také: 9 chyb při batikování – děláte je taky?

VIDEO: online kurz malování na hedvábí

TIP: další techniky malování a kreslení najdete v online kurzech zde >>

Solná technika

Tato technika barvení hedvábí vynikne na tmavších odstínech. Zrnka hrubozrnné soli vysypte náhodně nebo se záměrem různých tvarů a efektů na vlhké hedvábí, které jste právě obarvili tmavou barvou. Vytvoří zajímavé mramorované plochy. Pro jemnější efekt lze použít i běžnou kuchyňskou sůl. Jakmile už jsme s výsledkem spokojeni, sůl smeteme a můžeme ji opět použít na jiném místě.

Čtěte také: Jak na letní malované tenisky

Jak s malovaným hedvábím zacházet

Hedvábí neperte v pračce! Malované hedvábí perte pouze v ruce při teplotě do 40 °C s použitím speciální pracího prostředku na jemné prádlo, šamponu či mýdla.

Zajímá vás malování na hedvábí? Tak sdílejte tento článek. Děkuji

Malování na hedvábí – návod 16. 9. 2017
Návod, jak si vyložit tarotové karty 18. 1. 2018
Úložná krabice z papíru – vlastní výroba 12. 8. 2016
Vyrobte si vlastní přírodní kosmetiku doma – s kurzem “Domácí přírodní kosmetika” 6. 7. 2023
Psaní všemi deseti – pracujte rychleji a bez překlepů 23. 3. 2014
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru