Malování na hedvábí – návod

Barvení a malování na hedvábí nabízí mnoho variant a technik. Podívejte se na návody a vyberte si, která nejvíc vyhovuje vašim účelům.

Jaké hedvábí koupit?

květinový vzor malování na hedvábí
Malování na hedvábí – inspirace květinový vzor

Hedvábí je oblíbené pro svou krásu, jemnost a výjimečnost. Jde o luxusní materiál velmi příjemný na dotek, splývavý a lehký – pro malování na textil jako stvořený. Zakoupit lze „polotovary“ pro další zdobení, třeba motýlky, kravaty, šálky, šátky, tuniky a další oblečení, bytové doplňky, tašky i deštníky. Ty si můžeme dotvořit podle vlastních představ a ušetříme si práci se stříháním a obrubou. Další variantou je zakoupit metráž.

V zásadě platí, že cena tohoto materiálu roste s gramáží. Čím je hedvábí silnější, tím má vyšší kvalitu a barva na něm lépe vynikne. Při nákupu si promyslíme, jaká gramáž bude vhodná pro naše účely. Setkáme se se značení jmény a čísly. Ať už máme hedvábí jakékoliv, výsledek možná nevyjde úplně přesně tak, jak jsme předpokládali. Každý kousek bude zkrátka originál.

různobarevné hedvábné šátky/šály
hedvábné šátky – malování na hedvábí

Barvy na hedvábí

Speciální barvy na hedvábí jsou koncentrované barvy ředitelné vodou a nabízejí širokou paletu barev. Jejich ředěním se docílí několika odstínů. Vyžadována je fixace teplem a prodávají se i barvy zažehlovací. Barvy se mezi sebou dají ředit a míchat. Kontury se rády lepí na žehličku, proto je přežehlíme přes látku.

Pozor, napařovací barvy se nesmí míchat s těmi nažehlovacími!

Malování hedvábí na rámu

Budeme potřebovat:

  • Barvy na hedvábí a kontury
  • Dřevěný rám na vypnutí
  • Špendlíky či „drápky“ pro uchycení hedvábí
  • Štětce, misky na ředění barev

Čtěte také: Malování na kameny ─ návod, jak na to

Rám umožní vypnutí látky, aniž by se dotýkala podložky. Pořídit si můžeme rám speciální, který pomocí upínacích šroubů umožní změny rozměrů, vyrobit se ale dá i ze starého obrazového rámu, v nouzi dokonce z kartonové krabice. Háčky pro uchycení musí být dostatečně ostré, aby se látka nepoškodila. I tak je vpichujeme pokud možno pouze do rolovaných okrajů a na místa, která nebudou moc vidět.

Obrysové barvy (kontury) v tubě s násadkou umožní jednodušeji než štětcem vytvořit základní obrysy a tím usnadní práci. Obrysy všude pořádně dotahujeme, aby se následné barvy nevpily do sebe. S konturou pracujeme někdy i po barvení, doladíme detaily a některé obrysy.

Nově se objevuje technika malování hedvábí na desce, ke které se hedvábí „přilepí“ po dobu, kdy jej malujeme. Deska je například z plexiskla.

předloha květinového vzoru při malování na hedvábí

Mačkaná technika

K této technice malování na hedvábí nepotřebujete rám, je efektní a přitom jednoduchá. Spočívá v tom, že materiál navlhčíme, nařasíme a napouštíme barvami podle naší fantazie. Látka musí zůstat v dané poloze do té doby, než barva zaschne. Výsledkem této techniky malování na textil je efektní mramorování, někdy ve tvaru květin.

Potřebujeme:

  • Hedvábný polotovar
  • Dvě až tři barvy na hedvábí (zažehlovací)
  • Kontura na dokreslení

Hedvábí namočíme a důkladně vyždímáme. Nakrčíme jej na plastový talířek či kelímek. Pomocí štětce do látky začneme zapouštět barvu, od světlejších odstínů k tmavším. Po zaschnutí látku roztáhneme a důkladně barvu zažehlíme.

VIDEO: Návod na výrobu šály z hedvábí – batika

Čtěte také: Savování textilu – potřeby, postup, časté chyby

Čtěte také: 9 chyb při batikování – děláte je taky?

VIDEO: online kurz malování na hedvábí

TIP: další techniky malování a kreslení najdete v online kurzech zde >>

Solná technika

Tato technika barvení hedvábí vynikne na tmavších odstínech. Zrnka hrubozrnné soli vysypte náhodně nebo se záměrem různých tvarů a efektů na vlhké hedvábí, které jste právě obarvili tmavou barvou. Vytvoří zajímavé mramorované plochy. Pro jemnější efekt lze použít i běžnou kuchyňskou sůl. Jakmile už jsme s výsledkem spokojeni, sůl smeteme a můžeme ji opět použít na jiném místě.

Čtěte také: Jak na letní malované tenisky

Jak s malovaným hedvábím zacházet

Hedvábí neperte v pračce! Malované hedvábí perte pouze v ruce při teplotě do 40 °C s použitím speciální pracího prostředku na jemné prádlo, šamponu či mýdla.

Zajímá vás malování na hedvábí? Tak sdílejte tento článek. Děkuji

Malujeme obrazy ústy – rozhovor s malířkou Veronikou Svatošovou 11. 12. 2018
3 tipy jak se rychle naučit anglicky 26. 3. 2018
Vytvořte si své webové stránky díky online kurzům programování 18. 5. 2022
Vitráže technikou Tiffany pro začátečníky 24. 3. 2019
Jak zklidnit mysl a odbourat stres pomocí domácích a přírodních prostředků – rady a tipy 15. 5. 2020
Cookie Consent with Real Cookie Banner