Malování na obličej: Jak vyrobit či vybrat barvy na obličej pro děti

Plánujete dětskou oslavu a chcete děti opravdu nadchnout? Pak je malování na obličej skvělá volba zábavy. V následujících odstavcích vám poradíme, co vše budete potřebovat, abyste narozeninovou párty povýšili na akci roku a zabavili děti i dospělé!

Malování na obličej – motiv tygr

Zajímavosti o malování na tělo

Bodypainting nebo přesněji facepainting se táhne lidskou historií jako barevná nitka propojující celé generace. Věděli jste například, že historie malby na obličej sahá hluboko ke kořenům lidstva? Ano, je tomu tak. Již neandrtálští bojovníci využívali přírodní barviva při lovu ke splynutí s prostředím a při rituálech spojených se životem i smrtí. Malby na těle dále sloužily místo oděvů, označovaly postavení v kmenu nebo měly svému nositeli přinést štěstí, plodnost či odvahu.

Také v náboženství se pomocí barev vyjadřovaly nejrůznější duševní pohnutky. Avšak nemusíme se v dějinách vracet až tolik nazpět. Vždyť kdo by si nevybavil indiána pomalovaného válečnými barvami nebo vysokou šlechtu ve složitých parukách s obličejem bílým jako křída a rudými rty? Také novodobí sportovní fanoušci využívají malbu na obličej pro zdůraznění klubové či státní příslušnosti.

Jak vybírat barvy na obličej pro děti

Dnes je malování na obličej populární hlavně mezi dětmi na nejrůznějších akcích, festivalech a oslavách. Děvčátka si nejčastěji nechávají vyobrazit motýlí či květinové motivy doplněné třpytkami, zatímco kluci volí tygry, lebky nebo dokonce oblíbené filmové hrdiny. Profesionální malíři dokážou pomocí obličejových barev nakreslit zkrátka cokoliv. I vy se to ale můžete naučit. Sice pravděpodobně vaše první malůvky nebudou zcela bezchybné, avšak určitě dětem udělají radost.

Malování na dětský obličej – inspirace

Kromě cviku je zapotřebí zvolit správné barvy na obličej. Obličejoví malíři většinou využívají produkty, které vydrží i několik hodin intenzivní dětské zábavy. Ovšem nezáleží pouze na výdrži barviček. Barvy na obličej pro děti by měly především být:

  • Dermatologicky testované a šetrné pro citlivou dětskou pokožku.
  • Nesmí nezpůsobit nepříjemné podráždění pokožky či očí.
  • Musí se dát snadno umýt vodou, popřípadě jemným odličovacím přípravkem.
  • Musí se snadno nanášet, aby malování netrvalo příliš dlouhou dobu.

Barev na obličej a tělo je na trhu celá řada. Na výběr máte barvy v kalíšku, které můžete nanášet i prsty, barvy v tubě, barvy v paletkách nebo barvy ve formě tužek a fixek.

Co dalšího k malování na obličej budete potřebovat?

Malování na obličej – motiv klauna pomocí štětce

V případě, že používáte barvy v tubě, paletce nebo kalíšku, budete potřebovat také štětce různé tloušťky na vykreslení detailů a kelímky s vodou na propláchnutí štětců. S barvičkami se totiž zachází podobně jako s vodovkami. Dále se vám mohou hodit kosmetické tampony na setření lehkých nedokonalostí a nalepovací třpytky a kamínky. Využít také můžete kosmetických líčidel, například tvářenku, rtěnku, oční stíny či tužku na oči.

Jako další rozhodně budete potřebovat předlohu. Obrázky pro inspiraci někdy bývají již součástí sad s barvami, nebo si je můžete vytisknout.

Jak vyrobit bílou barvu na obličej

Pokud si nejste jisti vlastními výtvarnými vlohami a bojíte se, že by investice do barev přišla vniveč, není nic jednoduššího než si barvy doma vyrobit. Do přípravy barev můžete zapojit i děti a zpestřit jim tak nejedno dlouhé odpoledne. Obzvlášť pokud jim pak dovolíte pomalovat podle fantazie i váš obličej.

Bílá barva je základem pro malování na obličej

Ptáte se, jak ale barvy vyrobit? Máme pro vás návod na základní bílou barvu ze surovin, z nichž většinu máte jistě doma. Budete potřebovat:

  • díl pleťového krému
  • 1–2 díly škrobu (dle hustoty krému)
  • lžičku oleje
  • potravinářskou barvu

Postup spočívá ve smíchání všech surovin, čímž vznikne hustá kaše. Vzorek můžete vyzkoušet na předloktí. Podle míry krytí můžete ještě přidávat škrob, dokud nevznikne hustá bílá pasta bez hrudek. Bělobu lze dobarvit potravinářskými barvivy, ideálně gelovými, protože bývají sytější. Dají se za pár korun pořídit ve větších supermarketech.

Náš tip na závěr: Pro začátek můžete barvy nanášet obyčejnou (čistou) houbičkou na nádobí. Nevýhodou je, že je hrubší a více pórovitá, pro získání zkušeností ale poslouží dobře. Když ji rozstříháte, kousky využijete pro více barev, aniž by se smísily.

Líbí se vám radost dětí z pomalovaného obličeje? Tak článek sdílejte. Děkujeme.

Malování horkým voskem se může díky online kurzu naučit každý 23. 2. 2022
Ostropestřec mariánský – bylina jako stvořená pro naše játra 21. 7. 2024
Naučte se využít sociální sítě na maximum s kurzem ‘Základy TikToku pro business’ 5. 1. 2023
Návody na háčkování – háčkovaný obal na krabičku od Petry Burgerové 20. 4. 2018
Jak vydělávat na internetu a získat pasivní příjem 17. 9. 2018
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru