Malujeme obrazy ústy – rozhovor s malířkou Veronikou Svatošovou

 

Dnes je jí 31 let a na vozíku je od svých třinácti let. Po nešťastném pádu ze stromu zůstala zcela ochrnutá, ale chuť do života neztratila. Naopak, brzy po nehodě začala psát a aktivně malovat ústy, cestuje a stále se v technice malování ústy zlepšuje.

Řeč je o Bc. Veronice Svatošové, malířce květin, zátiší, zvířat a dalších krásných obrázků. Přečtěte si, jak se Veronika dostala k technice malování ústy, jaké byly její začátky, jaké pomůcky k malování používá a jaké novinky připravuje do budoucna.

 

Malování obrazů ústy – rozhovor s malířkou Veronikou Svatošovou

Fotografie:Bc.Veronika Svatošová
malířka Veronika Svatošová

 

1) Jak jste se dostala k této technice a kdo nebo kde jste se to naučila a jak dlouho vám učení trvalo?

„K malování ústy jsem se dostala díky mému úrazu v roce 2000, kdy jsem spadla ze stromu a následkem toho jsem zůstala ochrnutá od ramen dolů.“

„Úplně první impuls k tomu abych to vyzkoušela, přišel v nemocnici v Motole, kde jsem se seznámila s podobně postiženým kamarádem, který už pusou maloval. V nemocnici jsem malovala s pomocí ergoterapeutky, později jsem začala dojíždět jednou týdně na hodiny vedené učitelkou spolupracující s nakladatelstvím UMÚN.“

„Aktuálně, protože jsem se přestěhovala zpět domů do Karlových Varů, maluji za asistence paní učitelky Dohnalové, kterou znám již z dětských let ze základní školy, kde mě učila výtvarnou výchovu. Co se týká délky učení, řekla bych, že to stále trvá, neustále se učím novým věcem a přicházím na to jak malovat aby finální obraz vypadal lépe.“

 

2) Jaké byly začátky v malování? Co pro vás bylo nejtěžší?

„Začátky, tak jako vždy byly složité.  Z počátku jsem byla limitována hybností hlavy, protože nějaký čas po úrazu jsem nesměla hlavou a krkem hýbat tak jak bych chtěla. Důležitá je určitě trpělivost, nevzdávat se, když něco nevyjde podle představ, ale to je stejné jako u každé jiné činnosti.“

Fotografie: malování obrazů ústy - džbánek a jablko
Džbánek a jablko – malířka Veronika Svatošová

 

 3) Můžete nám v krátkosti popsat, jak malování ústy funguje? Na co si dávat při malování pozor, co je potřeba dodržet?

„V podstatě se malování ústy nijak neliší od klasického malování rukou. Zásadní je asi najít si způsob, který bude vyhovovat právě vám.“

„Vyzkoušet si různé formy a to vám samo ukáže kudy se vydat. Můj kolega z UMÚNu Pavel Hejhal (čtěte rozhovor s Pavlem Hejhalem) například používá pastelky a jiné věci ke kresbě a nevyhovuje mu štětec.“

„V mém případě je to opačně. Ačkoliv by mě osobně kresba bavila, pastelky nebo tužky mi kvůli jejich tvrdosti nevyhovují a proto se věnuji tvorbě štětcem. V současné době pracuji s akrylovými barvami.“

„U mě malování v praxi funguje tak, že mám před obličejem stojánek s papírem/plátnem a paní učitelka mi míchá barvy, podává a mění štětce a případně upozorňuje na nedostatky.“

 

Čtěte také: Malování na kameny ─ návod, jak na to

 

4) Používáte nějaké speciální pomůcky pro malování? Můžete všem, co chtějí začít nějaké doporučit, které se Vám osvědčili?

„Na tuto otázku neexistuje universální odpověď. Každý využívá pomůcky podle svého postižení a fyzických možností.“

„Rozhodně bych doporučila nějaký chránič na zuby, protože časem se malování ústy může na zubech projevit, přeci jen držení štětce/pastelky vyvíjí na zuby tlak a časem může dojít ke zkřivení.“

„Já se osobně musím přiznat, že takový chránič nepoužívám, nevyhovuje mi, mám pak pocit, že nemůžu štětec úplně ovládat, tak jak bych chtěla. Co ale používám je dřevěný nástavec, který mi štětec prodlouží a mám tak obrázek dále od obličeje.“

„Jedná se o obyčejný kus dřívka, ke kterému mám štětec připevněný gumičkou, takže se dá snadno vyměnit, stejně tak se v případě poškození nebo opotřebování dá znovu jednoduše vyrobit dřevěný nástavec.“

Fotografie:Bc. Veronika Svatošová
Malířka Veronika Svatošová

5) Kolik času vložíte do namalování jednoho obrázku?

„Čas, který potřebuji k namalování jednoho obrázku, se liší podle velikosti formátu a složitosti námětu. Minimum jsou aspoň 4 hodiny, ale to opravdu musí být obrázek na malý formát a musím pospíchat.“

 

Čtěte také: Technika Ebru – co je malování na vodě

 

6) Jaké obrázky Vás baví malovat nejvíce?

„Květiny, rozhodně květiny. Potom i zvířata a různá zátiší, třeba s ovocem či různým nádobím.“

 

7) Nakladatelství UMÚN pořádá výstavy pro malíře, kam se mohou čtenáři na vaše obrázky přijít podívat a třeba si nějaký zakoupit?

„Výstavy pořádá nakladatelství UMÚN a všechny jejich probíhající výstavy najdete na jejich webových stránkách (přehled výstav)

„Na těchto výstavách lze zakoupit zboží jako třeba kalendáře, přáníčka, hrnečky, kuchyňské zástěry atd. s motivy umělců z nakladatelství UMÚN. Nebo si zle vybrat přímo na webu nakladatelství UMÚN, kde jsou k prodeji i reprodukce některých děl.“

„Co se týká originálů, musím se přiznat, že ty zatím prodávám nerada, ale netvrdím, že to je úplně vyloučené.“

Fotografie: obraz dýně Bc. Veronika Svatošová
Dýně – Bc. Veronika Svatošová

 

8) Připravujete do budoucna nějaké novinky?

„Osobně bych se chtěla naučit pracovat s olejovými barvami a naučit se malovat lidi, hlavně portréty, ale k tomu si budu muset najít dalšího učitele.“

„Také mi doma leží plátna většího formátu, než na které maluji obvykle, takže budu muset vymyslet co na ně a pustit se do větší díla, které jak počítám, mi zabere více času než normálně.“

Fotografie: zátiší od Veroniky Svatošové - malování obrazů ústy
Zátiší – Veronika Svatošová

 9) Teď malinko z jiného soudku, vím, že také ráda cestujete, kde všude jste byla a kam byste se ráda ještě podívala?

„Cestuji ráda, to je pravda. I díky nakladatelství UMÚN a výstavám, které se konají různě po České republice, mám možnost poznávat naší republiku. Co se týká zahraničí, tak jsem zatím navštívila Itálii, San Marino, ale to ještě jako dítě.“

„Po úrazu jsem dvakrát navštívila Švýcarsko, kde to mám opravdu ráda a určitě bych se tam znovu ráda podívala. Z míst v Evropě jsem ještě navštívila Londýn, i když to byla jen návštěva na skok kvůli koncertu, takže jsem toho moc neviděla a letos v létě jsem byla v Berlíně, který se mi moc líbil, ačkoliv to kvůli tomu, že se mi udělalo špatně, to nebyla návštěva úplně podle plánu.“

„Dvakrát už jsem byla i v Jižní Koreji, kde jsem poprvé byla na čtyřměsíčním studijním pobytu. V plánu mám do Koreje zase letět příští rok, protože mám tuhle zemi opravdu ráda a taky se snad konečně podívám i mimo hlavní město.“

 

Čtěte také: Enkaustika – zjistíte, že malovat umí každý

 

10) Co byste poradila či vzkázala lidem, kteří přemýšlí, či chtějí začít s malováním ústy a nejsou si jistí, jestli to zvládnou?

„Nebát se začít a mít trpělivost. Zkoušet to a trénovat, protože stejně jako se vším jiným, i tady je důležité vytrvat a nepodlehnout případným počátečním nezdarům.“

Děkujeme za rozhovor a přejeme Veronice ať se jí daří malovat stále tak krásně a její životní elán a síla jí vydrží do dalších let. Líbí se vám jak Veronika maluje? Vyberte si třeba kalendáře, přání a další z její nabídky, kterou  najdete ZDE.

Čtěte i rozhovor s Pavlem Hejhalem, který stejně jako Veronika maluje ústy.

 

Enkaustika – zjistíte, že malovat umí každý 26. 12. 2013
Herdule na paličkování 15. 11. 2017
Zdobení dortů se už nemusíte bát 11. 9. 2013
Vyrobte si originální šperky s kurzem “Micro macramé – drhané šperky” 14. 7. 2024
3 Nápady na kreativní tvoření z novinového papíru 21. 7. 2019
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru