Prvorodičky už se nemusejí porodu bát

Čekáte své první vysněné miminko, ale radostné přípravy, vám kazí obavy z termínu porodu? Jaké to bude, kdy to přijde, poznáte to vůbec? Prvorodičky už se nemusejí porodu bát, ale mohou se na něj připravit tak, aby je skoro nic nemohlo překvapit.

Největší obavy bývají z bolestí při porodu. Od různých maminek slyšíme spousty příběhů o jejich porodu a tak nějak si neumíme představit, že by to mohlo být snad i v něčem hezké. Slyšíme o délce porodu, o tom, jak to bolelo, jednoduše slova, která nás nepotěší. Jestli se ptáte, jak to s tou bolestí tedy je? A jak se můžeme připravit na první porod?  Čtěte dál.

Porod se dělí na 4 doby porodní

Fotografie maminky jak stojí u postýlky
Prvorodičky odhoďte strach z porodu a připravte se na něj.

První doba porodní

Začíná prvními kontrakcemi, nemyslíme nyní poslíčky (o těch se dočtete více v článku níže), ale pravé porodní bolesti. Kontrakce bývají slabé a může se vyskytnout průjem a pocit bolesti v podbřišku. Intervaly mezi jednotlivými kontrakcemi jsou 15-20 minut a zpočátku trvají 15-20s. V průběhu stále více sílí jejich intenzita a prodlužují a zkracují se intervaly mezi sebou. V porodnici byste už měli být při intervalech kontrakcí 5 – 7 minut a délce jejich trvání 30 – 40 sekund.

 

Konec první doby porodní

První doba porodní končí, když intervaly mezi kontrakcemi jsou 50 – 60s a odtekla již plodová voda. V případě, že voda neodteče samovolně, lékař protrhne vak blan a vodu uvolní. Ač to může znít hrozně, nebolí to a žena cítí pouze vytékající plodovou vodu. Doba první doby porodní je individuální. Zároveň je to nejdelší část celého porodu. Jakmile ji máte za sebou, jste za půlkou.

 

Druhá doba porodní

Tato část porodu by měla trvat nejdéle 1 hodinu. Lékař pozná druhou dobu porodní dle branky, která je zašlá, kontrakce jsou v rozmezí 2-3minut a jejich délka trvání je v rozmezí mezi 60-90 sekund. V případě, že je hlavička miminka správně polohovaná v děloze, tak rodička může začít tlačit. Vyzve ji k tomu vždy porodní asistentka nebo lékař. Zde už celý porod vede porodní asistentka a lékař a komunikují s prvorodičkou. Nejprve se porodí hlavička, poté ramínka a pak celé tělíčko dítěte. Druhá doba porodní končí přestřihnutím pupeční šňůry. Pokud je tatínek u porodu, bývá vyzván k přestřihnutí pupeční šňůry a podepsání miminka.

Fotografie miminka
Druhá doba porodní je kratší a rychlejší.

 

Třetí doba porodní

Zde už si můžeme říci, že je po tom nejhorším a tohle už je takový „break time“ pro maminku.  Za třetí dobu porodní označujeme porod placenty a plodových obalů.

 

Čtvrtá doba porodní

Označovaná více jako doba poporodní. Jedná se o 2 hodiny po porodu, kdy je největší riziko silného poporodního krvácení. Proto rodička zůstává na pozorování na porodním sále. V případě, že je vše v pořádku porod je ukončen.

Porodní bolesti / Braxton-Hicksovy kontrakce – „poslíčci“

Jak ale začátek porodu poznáme? Jak rozlišit tzv. „poslíčky“ od opravdových kontrakcí? Proč jsou pro nás takovým strašákem?

Fotografie těhotné maminky
Užívejte si těhotenství a nestresujte se porodem.

Braxton-Hicksovy kontrakce – “poslíčci“

Co to jsou ti „poslíčci“? Nazývají se Braxton-Hicksovy kontrakce a jedná se o stahování dělohy. Naše tělo se takto připravuje na samotný porod. Falešné kontrakce pomáhají změkčit a rozšířit krček dělohy a tím ho připravují na porod. Tyto poslíčky, nejpřesněji od pravých kontrakcí, rozeznáte podle intervalu mezi jednotlivými kontrakcemi, ale i podle dalších znaků.

Znaky falešných kontrakcí

Oproti opravdovým porodním kontrakcím se intervaly mezi jednotlivými kontrakcemi nezkracují a jsou, dá se říci stále stejné intenzity. U opravdových porodních bolestí se doba mezi kontrakcemi zkracuje a intenzita stoupá. Bolest není tak intenzivní, může to vypadat, jako když vás bolí břicho při hodně silné menstruaci. Nicméně pokud jsou stahy pravidelné a není jich více jak 4 do hodiny, tak to pravděpodobně jsou poslíčci.

Jak poznáte opravdové porodní příznaky?

Nemůžeme jednoznačně říci, jak každá z žen pozná, že má odjet do porodnice. Každá žena to má trochu jinak. Někde se píše, že první porod je delší a druhý kratší, ale ne u všech žen je toto pravidlem. Proto jsme zde vypsali, alespoň nejčastější příznaky nadcházejícího porodu.

 

Příznaky začínajícího porodu

  • Menstruační bolesti, které přerůstají do křečí – v oblasti pánevní
  • Tlak – v oblasti konečníku, ve spodní části zad a v pánvi
  • Píchání – v oblasti pánevní
  • Křeče – v pánevní oblasti a v žaludku
  • Četnost a intenzita – porodní bolesti se objevují více jak 4x za 1 hodinu a jejich intenzita stoupá.
  • Průjem
  • Tvorba vaginálního výtoku – narůžovělý až hnědavý výtok
  • Vaginální krvácení
  • Intervaly mezi kontrakcemi se budou zkracovat a intenzita kontrakcí bude stoupat.
  • Jakmile tyto příznaky pocítíte, sbalte si porodní kufřík a jeďte do porodnice.

Nebojte se porodu a místo strašáků a obav se na něj připravte. Zde se můžete bezplatně přihlásit do kurzu „Porod bez obav – 1. online kurz pro těhotné“ a začít si těhotenství a radost z něj užívat na plno.

Těhotná maminka prvorodička sedí na křesle a lektorka online porodního kurzu ji vysvětluje vše o porodu
Vstupte zdarma do online porodního kurzu pro těhotné

Mimo jiné se ve video lekcích o porodu dozvíte:

  • Jak se připravit na porod.
  • Jak porod začíná, jak rozeznat první příznaky porodu a kdy odjet do porodnice.
  • Co dělat před, i po porodu.
  • O přípravě svého partnera, tak aby byl při porodu oporou a zároveň si mohl odnést nezapomenutelný zážitek.
  • Co vše si vzít do porodnice.
  • Jak si u porodu sama pomoci, aby vše proběhlo hladce a příjemně.
  • Naučíte se úlevové polohy a masáže.
  • Jak připravit domácnost pro příchod děťátka.
  • Jak vybrat porodnici.
  • Jak vybrat pediatra.
  • Vše o kojení.
  • Vše o nošení dětí.
  • O koupání a přebalování dětí.
  • A mnohé další
Lektorka online porodního kurzu ukazuje, jak držet dítě
Porod bez obav – online kurz nejen pro prvorodičky

Znáte ve svém okolí nějakou prvorodičku? Sdílejte tento článek pro ni, ať své obavy z porodu může bezstarostně hodit za hlavu. 

Inspirace pro vaše bydlení 9. 10. 2022
Šité korálkové šperky – technika, návody, postupy 5. 8. 2014
Jak začít s quillingem? 14. 5. 2015
Anglická abeceda – angličtina snadno a rychle 4. 6. 2018
Jak na anglickou výslovnost – nejčastější chyby
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru