Barefoot obuv poskytuje nohám maximální pohodlí a umožňuje jim přirozený pohyb na různorodém venkovním povrchu. Pokud již nějaký ten pár „barefootek“ vlastníte, jistě vás napadlo zkusit si ušít boty doma, na míru své vlastní či dětské noze.
Ideálním celoročním materiálem je bezesporu přírodní kůže, se kterou se pracuje poměrně snadno. Zjistěte, co práce s kůží obnáší a co budete k výrobě vlastních barefoot bot potřebovat.
Proč se do tvoření a práce s kůží pustit?
Kůže patří odjakživa k materiálům luxusním a žádaným. Svůj podíl na tom má její dlouhá životnost a prakticky nestárnoucí vzhled. Na rozdíl od jiných materiálů totiž kůže s postupem času získává krásný, omšelý vzhled, který je na ní tolik atraktivní. Kromě hezkého vzhledu je také velice příjemná k tělu, neboť patří k zcela přírodním materiálům. Její všestrannosti si byli dobře vědomi i naši předci, kteří ji velice rádi využívali pro výrobu oblečení všeho druhu.
Dnes je kůže z finančního hlediska mnohem dostupnější než například před třiceti lety. Může za to především technický pokrok ve zpracování surové kůže a efektivnější využívání štípenky, což je spodní vrstva kůže se zajímavým semišovým povrchem. Zatímco se tedy dříve nosila kůže jen příležitostně, v dnešní době je běžnou součástí šatníku. V šatních skříních se ale objevuje častěji než v našich botnících, což je velká škoda, protože právě pravá kůže se pro výrobu bot hodí ze všeho nejvíce. Pravidelným nošení se dovede přizpůsobit tvarům nohy tak, jako žádný jiný přírodní materiál.
Kurz šití bot pro začátečníky
Kurz vás srozumitelnou formou provede šitím barefoot obuvi krok za krokem. Kdykoliv se navíc můžete k jakékoliv části vrátit. Jako bonus získáte návod na šití koženého náramku a peněženky.
Novou dovednost si pod vedením zkušené lektorky nejdříve osvojíte na menších a jednodušších výrobcích a poté ji postupně zdokonalíte na obuvi, s níž můžete obohatit šatník sobě, svým dětem či partnerovi.
Na šití bot budete dále potřebovat tyto pomůcky:
- obyčejná tužka
- papír A4
- dlouhé a pravoúhlé pravítko
- kladivo a gumová palice
- lepidlo (vukolep či chemopren)
- prkénko
- šídlo
- milimetrový důlčík
- štětce a barvy
- roztečník či kružítko
- nůžky
- brusný papír
- děrovací kleště
- sedlářské knoflíky
- krejčovský metr
- voskované nitě tloušťky 0,8 mm
- sedlářské jehly
- vosk na kůži
Většinu pomůcek k výrobě máte určitě doma a zbytek lze levně dokoupit. Klíčovým materiálem je hovězinová hlazenice tloušťky 1,8 – 2,2 mm. Nebuďte překvapeni, že se kůže neprodává jako klasická metráž, většinou narazíte na cenu za dm², popřípadě lze kůži koupit i na váhu. Nejste-li si příliš jistí a váháte s koupí valchované kůže, můžete navštívit blízký second-hand a zrecyklovat starší kousek koženého oblečení.
Co se v kurzu naučíte?
Kurz začíná netradičně bonusem – výrobou originálního náramku a peněženky. Na těchto jednodušších výrobcích si vyzkoušíte práci s kůží, jak ji stříhat, barvit, lepit a šít, takže při samotné výrobě obuvi již budete vědět, jak s používanými materiály a pomůckami zacházet. Jednotlivá videa se podrobně věnují výrobnímu postupu, od zhotovení střihu na míru po finální úpravu boty.
V průběhu kurzu se také naučíte:
- postup barvení kůže
- jak se kůže brousí a lepí
- šít voskovanými nitěmi
- přilepení podrážky
- jak umístit a vytvořit otvory pro tkaničky
- tvarování špičky boty, abyste měli dostatečný prostor pro prsty
- zatření hran obuvi pro výdrž i v nepříznivém počasí
Ráda šijete? Líbí se vám přírodní materiály jako kůže? Tak sdílejte tento článek. Děkujeme.