Návod, jak děti motivovat ke hře s legem a rozvíjet jejich představivost

Když nastane ten správný čas k pořízení prvního lega, má snad každý rodič v hlavě sladkou představu, jak se dítě zabaví na pořádně dlouhou dobu a domácností zavládne ničím nerušené ticho. Ano, prvotní nadšení je veliké, i touha okamžitě složit vše podle návodu. Pak ale přijde čas, kdy dítě ztratí inspiraci, co z lega postavit a sestavená hračka v lepším případě skončí na poličce s poněkud hořkou pachutí rodičovského zklamání. Být tomu tak ale vůbec nemusí.

Čtyři LEGO auta stojí na stole. Jsou postavená dětmi bez návodu dle představivosti a fantazie
Dětská představivost nezná mezí – stavba LEGA bez návodu

Pojďme se na tuhle fenomenální stavebnici podívat trochu blíže. Možná tím otevřeme nečekané obzory nejen dětem, ale i jejich tatínkům, kteří se konečně nemusejí zdráhat si hrát.

Při hře s legem tatínci v dětských očích rozhodně neklesnou

Lego nabízí skvělou příležitost vyhrát si s dětmi a strávit s nimi společný čas. S podnětným přístupem můžete ve svých dětech vzbudit touhu postavit něco nového, inovativního a třeskutě originálního. Stavění z lega si nejvíc oblíbí tatínci, kteří konečně dostanou příležitost předvést své dovednosti. V dětských očích tak určitě neutrpí na vážnosti, ba právě naopak.

Trávit s dětmi čas smysluplně je důležité nejen pro jejich psychiku a vybudování vzájemného vztahu, ale také z důvodu rozvíjení dětské kreativity a představivosti. Pasivní virtuální svět, do kterého patří například neustálé sledování televize, totiž v dětech (i dospělých) ubíjí vrozenou tvořivost. Zahlcený mozek ztrácí schopnost vymýšlet nové postupy a nenápadně přicházíme o jemnou motoriku a rapidně se nám snižuje i IQ. Naopak volnou tvorbou rozvíjíme představivost, která dětem umožňuje vidět okolní svět v širších souvislostech a pomáháme hledat neotřelá řešení možných problémů, což se hodí během studií i v dospělosti.

Lego není nutné stavět pouze podle přiložených návodů

Plný box LEGO kostiček na váhu a z setů, ve které se přehrabuje dětská ruka
Děti mohou stavět LEGO kreativně a bez návodu

K rozvoji kreativity u dětí můžete skvěle využít právě lego. V počáteční fázi stavění podle návodu si de facto jen ověříte, jak dítě rozumí jasně daným instrukcím. Fantazii při tomto procesu podporujete jen minimálně, neboť zde není prostor pro nové postupy. Ta pravá zábava ale nastane až po důkladném rozebrání celého díla a při stavění podle fantazie.

Máte-li kostiček a dalších lego komponentů málo, je možné koupit směs na váhu, nebo si vybrat podle potřeby nejrůznější doplňky ve specializovaných prodejnách. Finančně tato možnost vyjde mnohem levněji než nákup několika zcela nových sad. Případně můžete smíchat více různých sad dohromady, anebo dětem pořídit mix lega.

Aby to vaše ratolest ale neměla tak jednoduché a příliš brzy ji lego neomrzelo, určit můžete i jistá pravidla hry:

  • Vymezit herní činnost můžete například určením množství kostek, které dítě při stavění nesmí překročit. Stačí do misky či do hrsti nabrat kostičky a z nich začít tvořit.

Dvě plné dětské hrsti LEGO kostiček - bude sloužit ke stavbě bez návodu
Určete pravidla hry – co vše lze postavit ze dvou hrstí LEGO kostek?

  • Další možností je vybrat jen jednu až dvě barvy, které dítě smí použít.
  • Trénovat můžete i rychlost a postřeh vyhledáváním předem daných doplňků, třeba majáčků, koleček a kostek jedné velikosti. Časové vnímání podpoříte i při stavbě během jasně určeného časového limitu.

Lego je stavebnicí takřka nekonečných možností

postavička (figurka) z lega řídí dětmi postavené auto
LEGO vůz postavený bez návodu – děti si hrají

Díky legu dítě naprosto přirozeným způsobem objeví zákonitosti fyziky, mechaniky a matematiky. Například když postaví vysokou věž nebo jeřáb, který nebude mít stabilní základnu a dostatečnou protiváhu k nákladu, převáží se. Na způsob, jak tento problém vyřešit si dítě přijde pomocí hry samo, anebo mu k tomu můžete dopomoci. S předškolními a staršími dětmi pak můžete kostky lega využít k nenápadné a zábavné výuce matematiky, ať již sčítání a odčítání, tak i zlomků a rozkladů čísel.

Dvě stavebnice LEGO Minecraft
Dvě sady LEGO kreativní kufřík a box

A nakonec tip pro dospělé. Lego lze využít i jako skvělý investiční záměr. V dnešní době, kdy úrokové sazby nejrůznějších spořících produktů spadly ke svým minimálním hodnotám a často nepokryjí ani inflaci, si lego stále drží vysokou laťku. Podle rozsáhlých studií lze dosáhnout reálného ročního výnosu až 6 %. U směsí lega z druhé ruky zas máte jistotu, že je po pár letech používání prodáte za zhruba stejnou cenu, za jakou jste je nakoupili. Legendární kostičky netratí na své ceně tak, jako ostatní stavebnice a hračky.

Líbí se vám 3 návody, jak dětem pozměnit hru s legem? Tak článek sdílejte. Děkujeme.

Šijeme dětskou výbavičku – krok za krokem 6. 7. 2014
Cvičení pilates pro začátečníky – cvičení pro zdraví i duševní pohodu 5. 8. 2013
Jak využít léčebnou sílu půstu 24. 1. 2017
Vyrábíme indiánský lapač snů, díl 2. – komponenty 19. 2. 2019
Tvoření s dětmi – jak nakreslit zvířata 4. 3. 2018
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru