Nebojte se štykování

 

Štykování, výšivka richelieu, madeira, bílé vyšívání nebo také prolamované vyšívání to jsou všechno názvy techniky výšivky bílou přízí na bílém plátně, kdy se vzory často tvoří obšíváním různě velikých otvorů.

Náročnou technikou štykování si vytvoříte krásné dečky, ubrusy, prostírání, povlaky na polštářky a další textilní dekorace. Použít se dá i na šaty, sukně, kroje, halenky, dětské zavinovačky a prádlo.

vějíř, dečky a jiné štykované výrobky
Štykované výrobky pro inspiraci
šaty štykovaná krajka
Štykované šaty

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tomuto typu výšivky dal název za vlády Ludvíka XIII. sám kardinál Richelieu, označovala ozdobný krajkový nákrčník, a svou oblibu si zachovala dodnes. Tehdy nahradila drahou šitou krajku dováženou z Itálie.

Jde o poměrně náročnou techniku, jejíž mistrovské provedení je výsledkem mnoha let zkušeností a tréninku. V jednodušší podobě ji ale zvládne každý trochu zručný člověk. Pro první pokusy se hodí středně silná tkanina, přízi přizpůsobíme síle plátna. Vyzkoušejte osvědčený tesilen a bavlnku „perlovku“.

 

Co potřebujeme:

 • Tesilen s předtiskem
 • Vyšívací příze („perlovka“)
 • Ostrá a tupá jehla
 • Vyšívací kruh na látku
 • Špičaté nůžky

 

Postup štykování:

štykovaná dečka
Štykovaná dečka
 • Rozkreslení vzoru – rozkres vzoru se překopíruje na střed tkaniny odstřihnuté s přesahem pro upnutí do kruhu.
 • Vyznačení linií – prošijí se obrysy předkresleného motivu jednoduchým předním stehem.
 • Podložení – označené plochy se podloží předním nebo řetízkovým stehem. Řetízkový steh se vyšívá shora dolů, jehla se vytáhne, udělá se smyčka z nitě a znova jehlu vpíchneme do stejného místa, přičemž uvnitř smyčky ji opět vytáhneme.
 • Obšití – podložené linie se obšívají u větších ploch plným stehem, u menších smykovacím stehem. Tím se postupuje zleva doprava, svislé spojovací stehy pak shora dolů. Pozor, nit je potřeba mít stále pod špičkou jehly. Při obšívání obloukových linií leží vpichy na vnitřní straně obloučku hustěji u sebe, než je tomu na vnější straně oblouku. Dbáme na to, aby uzavřená část smykovacího stehu ležela na okraji, který hodláme odstřihnout. Jakmile máme všechny obrysy vyšité, odstraníme opatrně špičatými nůžkami přebytečnou látku z rubové strany podél hrany, která vznikla smykovacím stehem.
 • Vystřihnutí výřezů – po vyšití je nutno textilii opatrně vyprat, nejlépe i naškrobit, následně vyžehlit opatrně po rubu na měkké položce a teprve poté vystřihovat výřezy opatrně malými nůžkami. Žádná vyšitá nitka se nesmí přestřihnout.

 

Čtěte také: Typy krajek, techniky a historie paličkování

 

Koupit se dají tkaniny s předtisky vzorů pro madeira štykování. Po vyšití je lze odstranit vypráním, a to po namočení přes noc ve studené vodě s pracím práškem ručním šetrným vypráním. Teprve jakmile barva pustí, lze výrobek prát v teplé vodě.

 

Již hotová dekorace oděvů

Chcete si moderně a romanticky ozdobit šaty, sukni, povlečení nebo dečku? Zároveň tušíte, že nemáte trpělivost se učit typický vzor dírkové výšivky?

Nezoufejte! Existuje spousta vzorů madeira balvněných látek (viz obrázek).

různé druhy madeira štykovaných látek
Široký výběr Madeira látek – štykování
Kompletní výběr vzorů výšivky ke koupi naleznete zde >>

 

 

Nejčastější chyby při štykování:

 • Nevhodný výběr materiálu (příliš silný nebo naopak jemný)
 • Řídký nebo dlouhý steh
 • Příliš utažené stehy a následná deformace výšivky

 

Čtěte také: Rozhovor se Sylvou Antony Čekalovou – s krosienkami má člověk co objevovat celý život

 

Milujete krajku a štykované výšivky? Tak sdílejte tento článek. Děkuji

 

Powertex – plastické tvoření ze zázračné kapaliny 26. 10. 2013
Domácí výroba svíček – návod 22. 1. 2017
Pomůcky na drátování – typy drátů 29. 12. 2017
Tvoříme a vyrábíme s dětmi 11. 9. 2013
Šijeme dětskou výbavičku – krok za krokem 6. 7. 2014
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru