Nechte se uchvátit léčivými účinky heřmánku. Vyrobte si z něho mast nebo tinkturu

Možná jste již slyšeli staré rčení „Před bezinkou klekni, před heřmánkem smekni.“ Naši předci si půvabné jednoleté bylinky nesmírně cenili pro její širokospektré účinky a tímto pořekadlem dokonale vystihli úctu, kterou k heřmánku chovali. Ale nejen u nás byl heřmánek tak oblíbený. Již ve starobylém Egyptě a ve Skandinávii jej zasvětili bohům slunce.

Květ heřmánku pravého s vyklenutým žlutým středovým terčíkem

Heřmánek je poměrně nenápadná bylinka, které se říkávalo kamilka (z latinského názvu chamomilla), rumánek či voňavý rmen. A právě se rmenem rolním si lze heřmánek velice snadno splést. Oba mají výrazně žlutý středový terčík obklopený množstvím bílých okvětních plátků. Snadným vodítkem pro odlišení léčivé bylinky je právě střed, který je výrazně vyklenutý a uvnitř dutý. Celé květní úbory také nezaměnitelně voní, obzvláště za teplých letních dnů.

Rmen rolní (anthemis arvensis) – oproti květu heřmánku má rozdílný žlutý středový terčík

Co heřmánek obsahuje

Z rostliny se využívají jen plně rozvité květy, které by při sběru neměly být překvetlé, neboť pak ztrácejí na své síle. Obsahují mnoho zdraví prospěšných látek, z nichž nejcennější jsou éterické oleje s chamazulenem, což je výrazně modrá silice, která působí silně protizánětlivě a podporuje obnovu poškozených tkání. Dříve se hojně využívala do známého modrého dermazulenu, jímž maminky mazaly opruzeniny miminkům. V heřmánku nalezneme také spasmolytika uvolňující křeče svalstva a tlumící bolest, flavonoidy a slizové látky.

Víte, že ve světě je za nejkvalitnější považován český heřmánek? Díky naší zeměpisné poloze obsahuje nejvyšší množství léčivých látek v silicích.

Léčivé účinky heřmánku

Nejhojněji je heřmánek používán ve formě nálevu na vnitřní i vnější použití. Čaj z bylinky tlumí křeče trávicí soustavy, ulevuje při žaludečních vředech, střevních kolikách a nadýmání. Bez nadsázky lze říci, že zklidňuje prakticky celou trávicí soustavu. Večerní šálek voňavého čaje vám zase zajistí klidné usínání a utěší podrážděnou mysl. Dále ho můžete využít při vysokých horečkách, protože podporuje pocení. Při rýmě a nachlazení si ulevíte inhalacemi horkého nálevu.

Vnější obklady hojí veškerá kožní poranění a defekty, včetně ekzémů a vyrážek. Dále tlumí bolesti zubů i zapálené hrdlo. Koupele v heřmánkové vodě působí blahodárně nejen na pokožku celého těla, ale i na duši. Nálev z heřmánku lze také použít na oplachy vlasů, kdy vyživí pokožku hlavy, a dokonce i samotnou kštici.

Sedací lázeň z heřmánku hojí hemeroidy a fisury. Další možností je připravit si z něho ledové obklady, které se výborně hodí na unavené oči především od počítačové obrazovky. Heřmánek však neužívejte dlouhodobě, jeho síla by vám nakonec mohla i uškodit. Dokáže totiž vyvolat podráždění žaludku či poškodit střevní mikroflóru. Tato bylinka je vhodná především na akutní potíže.

Kromě výše zmíněného nálevu ve formě teplého čaje či roztoku na oplachy a obklady můžete bylinku využít i dalšími, níže popsanými, způsoby.

VIDEO: Heřmánek účinky

Heřmánkový olej

Mírně zavadlé a dokonale suché kvítky napěchujte do tmavé skleněné nádobky a zalijte je kvalitním olejem. Lahvičku nechte stát alespoň 3 týdny na slunném místě. Po scezení uchovávejte olej nejlépe v lednici. Využijete jej buď do koupelí nebo rovnou na kožní poranění.

Heřmánková tinktura

Heřmánek tinktura – recept na domácí výrobu

Tinktura z květů heřmánku se připravuje použitím kvalitního alkoholu o síle alespoň 40 %. Květy musí být v alkoholu zcela ponořeny a celý obsah je důležité ponechat 4 týdny macerovat. Poté stačí tinkturu scedit přes plátno a uchovávat ji v tmavých nádobkách nebo na temném místě. Připravenou tinkturu můžete použít jako účinné kloktadlo, pro ošetření bolavých zubů, na zmírnění kašle, do koupele či vnitřně pro zklidnění nervů.

Heřmánková mast

Domácí výroba – heřmánková mast (zdroj/foto:lovelygreens)

Pokud upřednostňujete přírodní kosmetiku, můžete využít heřmánek jako jednu ze složek. Na ošetření pokožky se skvěle hodí ve formě mastičky. Posloužit může také jako alternativa k měsíčku lékařskému. Na přípravu heřmánkové masti budete potřebovat:

  • 250 g vepřového sádla (nebo bambuckého másla, vazelíny či kokosového oleje)
  • velkou hrst sušených heřmánkových květů

Tukovou složku rozehřejte a přidejte do ní heřmánkové květy. 5 minut zahřívejte, ale dejte si pozor, ať směs nepřivedete k varu. Poté směs odstavte, překryjte a nechte stát celou noc na chladnějším místě. Druhý den opět tuk rozehřejte a nechte směs lehce probublat. Pak už jen stačí mast přecedit do vhodných nádob a skladovat v temnu a chladu.

Zahradní postřik z heřmánku

Krásný a užitečný heřmánek pravý

Také v zahradě využijete tuto zázračnou bylinku. Heřmánkovým výluhem můžete bojovat proti urputným sviluškám, protože nemají rády jeho vonné silice. Pravidelným postřikem podpoříte růst rostlin a ochráníte je před houbovými chorobami.

Milujete bylinky? Používáte heřmánek? Tak sdílejte tento článek. Děkujeme.

Jak si vyrobit barevný písek doma 9. 1. 2018
Technika Ebru – co je malování na vodě 7. 9. 2017
Domácí pleťové masky: Výroba masky s ohledem na váš typ pleti 11. 4. 2020
Tipy na dekorování k vytvoření útulného domova 20. 6. 2022
Furoshiki – vyzkoušejte balení dárků do látek 16. 3. 2021
Cookie Consent with Real Cookie Banner