Když se řekne olejomalba, vybaví se nám většinou slavní malíři, jako např. Rembrandt, Rubens nebo z českých umělců Petr Brandl či Karel Škréta. Olejomalba je jedna z nejstarších malířských technik. Historie olejomalby sahá do 15. století. V té době se ovšem nevyužívaly akrylové barvy, ani tempery, tak, jak je známe dnes, ale tzv. vaječné tempery. V čem se vaječné tempery liší od dnešních a jak si je vyrobíte? Čtěte dál. 🙂
Olejomalba historie
Vznik této výtvarné techniky není přesně znám. Olejomalba se vyvinula postupně z mastných temper. Vrstvy pojené olejem můžeme najít na obrazech Mistra Thoedorika, známého jako malíře deskových obrazů a nástěnných maleb v období vrcholné české gotiky. V 15. století olejomalbu můžeme vidět na obrazech Jana van Eycka, nizozemského malíře, který se svým bratrem tuto výtvarnou techniku významně zdokonalil.
V té době, se olejomalba využívala především na dřevěné podložky a kovové folie. S malířským plátnem se ve větší míře můžeme setkat až v 16. století. Malíři si plátno natáhli a hřeby připevnili na dřevěný rám nebo vypnuli provazem na kovové konstrukci.
Vaječné tempery
Předchůdcem byly tzv. vaječné tempery. Rozdíl mezi temperami, které známe dnes a vaječnými temperami je v pojidle (emulgátor). Jeden z nejstarších emulgátorů je právě vejce a vy si můžete takovou vaječnou temperu doma vyrobit.
Domácí výroba vaječného pojidla (emulze)
Jak na výrobu vaječné tempery? Nejprve si vyrobíme vaječné pojidlo a pak už je to hračka. Výroba se odvíjí od každého samotného umělce. Každý to má trochu jinak, ale základ se neliší.
Co budete potřebovat na výrobu vaječného pojidla?
- 1 žloutek (celé vejce)
- Lněný olej nebo makový olej
- Voda, glycerin
Čtěte také: Olejomalba snadno a rychle – technika Bob Ross
Postup:
- Výroba ze žloutku – žloutek utřeme s polovičním množstvím lněného oleje a dle potřeby rozředíme vodou a konzervujeme glycerinem.
- Výroba z celého vejce – oddělíme žloutek od bílku, utřeme s olejem a přidáme ušlehaný bílek. Ředíme vodou dle potřeby a konzervujeme glycerinem.
Tuto emulzi přidáte do tempery a je to. Výhodou takto upravených barev je pomalejší tmavnutí a vysychání.
Kurz olejomalby
Nejste si tak úplně jistí jak na to? Navštivte kurz olejomalby a zkuste si namalovat svůj první obraz pod dohledem profesionála.
V 2 denním kurzu „ Kouzlo olejomalby“ se naučíte:
- jak správně napnout a našepsovat plátno
- seznámíte se s barvami a materiály vhodnými pro použití na malbu olejem¨
- namalujete si svůj obraz
- více informací o kurzu získáte zde >>
Zde vidíte ukázky obrazů absolventů kurzu „kouzlo olejomalby“.
Učte se z pohodlí domova
V případě, že byste se raději učili z domova, tip na on-line kurz technikou Bob Ross najdete v článku „Olejomalba snadno a rychle“.