Paličkování – základy, potřeby, podvinky

Paličkování je známé jako tradiční technika výroby krajek. Nepředstavujte si však paličkované výrobky jako nemoderní krajkové fiží. Paličkováním dnes vyrobíte nejen vkusné bytové dekorace a vánoční ozdoby, ale i nádherné obrazy nebo dokonce moderní šaty. Samotná technika přitom není nijak složitá. S trochou cviku a trpělivosti ji zvládne úplně každý.

Začínáte s paličkováním? Tak si přečtěte tipy, rady a návody v tomto článku.

Základní potřeby pro paličkování

základy paličkování pro začátečníky

Na výrobu vlastních paličkovaných výrobků potřebujete herduli, paličky, kvalitní špendlíky a pevné nitě. Herdule je válec, který slouží jako podložka pro podvinky, podle kterých paličkujeme libovolné vzory. K herduli si určitě pořiďte i stojánek, na který ji usadíte.

Dále potřebujeme paličky, na které navíjíme nitě. Paličky používáme v párech, i když se prodávají většinou po kusech. Kupte proto sudý počet, pro začátek ideálně kolem čtyřiceti kusů.

U špendlíků doporučujeme připlatit si za kvalitní špendlíky, které se nelámou. Kvalita je důležitá také u nití. Při paličkování se používají nejen nitě běžně dostupné v galanteriích, ale také nitě z lýka, konopí, lnu a z umělých vláken. Základní výbavu doplňte také o tenký háček a nůžky.

VIDEO: Uznávaná paličkářka Iva Prošková povídá o své vášni – paličkování
Dozvíte se zde mnoho rad a také o dalších pomůckách pro paličkování.
paní učí paličkovat začátečníky
Podívejte se zdarma na cenné rady v online kurzu paličkování pro začátečníky

Podvinky ke stažení

Tvary, které paličkováním můžeme vyrobit, rozhodně není nutné složitě vymýšlet během práce. Existuje celá řada hotových předloh, takzvaných podvinků, které se připevní na herduli a slouží jako podklad pro práci s paličkami.

Z podvinků je také jasné, jakým vzorem budeme háčkovat, kde paličkovaný výrobek přichytit špendlíkem i jak bude naše práce dále postupovat. Ani cesta k těmto předlohám není nijak složitá. Vedle tištěných publikací s předlohami můžete využít také internet, kde zdarma seženete k paličkování podvinky ke stažení.

Podvinky ke stažení zde >>

A zde další >>

VIDEO: inspirativní podvinky

Zde najdete více o tom, jak se orientovat a vyznat v podvincích >>

Základní rady začátečníkům

Přesnost a jednolitost výrobku při paličkování je jako u všech ručních prací záležitostí cviku. Jen pravidelným tréninkem dokážeme odhalit vlastní slabiny a zlozvyky, které nás při práci provázejí. Přesto však lze některé záludnosti odhalit již v počátcích a tím se vyvarovat zbytečným komplikacím do dalšího tvoření.

Držte paličky v jedné rovině

Aby se vám lépe a plynule paličkovalo, snažte se udržet paličky v jedné rovině. Sami poznáte, že některé navinuté paličky se při práci povolují a klesají níže než jiné paličky. Pokud budete pracovat s paličkami, z nichž každou musíte držet v jiné rovině, bude jedna z nití více povolená, což se projeví na výsledném vzoru. Proto každou takto povolenou paličku znovu naviňte tak, aby byla na stejné úrovni jako ostatní. Správně navinuté paličky se odvíjejí samy, není proto potřeba je během práce navíjet zpět nebo naopak odvíjet ručně.

Navinutí nové nitě

Dojde-li vám během práce niť navinutá na paličce, naviňte ji znovu a k druhé paličce do páru přivažte pomocí tkalcovského uzlíku. Tento uzlík pak během paličkování směřujte na vrchní stranu svého výrobku. Pamatujte, že ta strana paličkované krajky, kterou vidíte, je rubová, a proto nebude uzlík na hotovém výrobku vidět.

Čtěte také: Drátkování – návody pro začátečníky

Používejte špendlíky

Všude tam, kde je na podvinku znázorněná tečka, píchněte špendlík. Nejprve jen zčásti, teprve když máte danou část hotovou, píchněte špendlík do herdule až po hlavičku. Používejte také špendlíky mimo linie předlohy, pohodlně za ně odložíte nepoužívané nitě.

Zajímají vás další základy paličkování?

  • jak navíjet nitě na paličky
  • jak vytvořit předlohu neboli podvinek
  • jak správně zapichovat špendlíky do herdule
  • jak udělat řetízek a tkalcovský uzel
  • jak provádět techniku plátýnko a polohod
  • jak paličkovat podle jednoduchého obrázku
  • to vše a mnoho dalšího se dozvíte v online kurzu paličkování
Zapojit se zdarma do online kurzu paličkování >>

VIDEO: návod na přípravu a výrobu ručně paličkované krajky

Tradice i moderní umění

Jak již zmiňujeme v úvodu, není důvod mít z paličkování obavy. S trochou zručnosti, kterou získáte praxí, dokážete vytvořit hodnotná díla i praktické doplňky, které potěší nejen vás, ale i vaše blízké. Navíc se nejedná o nijak finančně náročnou činnost. Pořízení kompletní výbavy do začátku vyjde na zhruba tisíc korun, později pak dokupujete jen nitě podle vlastních preferencí. Navzdory tomu je ale výsledek vašeho paličkování opravdovým unikátem, který je v oblasti ručně dělaných výrobků velmi ceněný.

VIDEO: paličkování krajky – podrobný návod pro začátečníky (naučí se z něj i neangličtináři)

Máte chuť začít paličkovat, ale nemáte pomůcky?

Přízi a barevné drátky si vyberte zde >>
bílá Kordonet příze české výroby
Pomůcky na paličkování – kvalitní příze Kordonet
krabička špendlíků se skleněnou hlavičkou na paličkování

Líbí se vám paličkování? Šiřte jeho kouzlo mezi své kamarády na Facebooku sdílením tohoto článku. Děkuji

Kaštanová domácí tinktura z francovky – postup výroby 21. 9. 2019
Quilling návody – želva a sova 23. 1. 2018
Jak a čím malovat na kameny? Nechte si poradit! 23. 1. 2021
Domácí masky na vlasy pro suché, poškozené i mastné vlasy 24. 4. 2020
Doma vyrobené pivo chutná nejlépe 9. 9. 2013
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru