Pěstování lichořeřišnice jako léčivky i ozdoby letní zahrady

Lichořeřišnice větší je půvabná letnička, která v posledních letech zažívá nebývalý boom pro její širokospektré léčivé účinky. Rostlina pochází z Jižní Ameriky a u nás je známá také pod názvem řeřicha otáčivá nebo řeřicha kapucínská podle tvaru barevných květů. Lichořeřišnice větší roste po vyklíčení semínka poměrně rychle, takže pokud se rozhodnete pro její pěstování, brzy se můžete těšit z jejích jedlých listů a posléze i poupat a květů.

Využití lichořeřišnice v kuchyni

Lichořeřišnice je zajímavá v tom, že ji můžete kompletně celou a beze zbytku zpracovat. Listy můžete například přidávat do salátů nebo je krájet na chleba s máslem či pomazánkou. Každému pokrmu dodají lehce pikantní chuť. Poupata je zase možné zpracovat nakyselo jako kapary, avšak i syrová jsou opravdu křehká a lahodná. Rostlina je jedlá prakticky celá, ale nejvíce síly se skrývá v semenech, která se objevují záhy po odkvětu. Malá semínka téměř nepálí, zato vyzrálá vám spolehlivě vženou slzy do očí. Léčivou sílu znali již původní obyvatelé Ameriky, odkud se lichořeřišnice rozšířila do celého světa. Šťávu tenkrát používali k desinfekci ran a léčbě nejrůznějších kožních chorob, plísní, vředů či oparů.

Mast z lichořeřišnice na kožní problémy

Abyste uchovali léčivou sílu této byliny i na dobu, kdy ji budete potřebovat, můžete si velice snadno vyrobit silnou domácí mast. Základem, který nese všechny účinky lichořeřišnice, je kvalitní tinktura. Pokud ji nebudete vyrábět sami, obraťte se na ověřeného výrobce, ať máte záruku kvality.

Dvě lahvičky tinktury z pupenů a byliny lichořeřišnice větší
Lichořeřišnice větší – kvalitní tinktury z byliny nebo pupenů

Dále pak budete potřebovat:

  • bílou lékařskou vazelínu či bambucké máslo (popř. kombinaci obojího)
  • lanolin – lanolin je ve směsi důležitý, neboť spojuje složky masti s alkoholem z tinktury.
  • pomůcky na vodní lázeň

Postup:

  1. Na vodní lázni rozehřejte vazelínu, máslo a lanolin a míchejte do úplného propojení směsi.
  2. Poté plynule přilévejte tinkturu.
  3. Po zpracování hmotu sundejte z lázně a promíchávejte do polotuhého stavu. V tomto okamžiku můžete pro podporu účinků lichořeřišnice přidat ještě pár kapek tea tree oleje.

Takto připravená mast vám skvěle poslouží k léčbě kožních mykóz a jiných problémů s kůží. Účinek masti z lichořeřišnice je silně antibakteriální a antiseptický.

Jak lichořeřišnici úspěšně pěstovat

Ani úplní začátečníci se nemusejí obávat výsevu této léčivé rostliny. Lichořeřišnici se totiž bude dařit hlavně na slunném, dobře vyhřátém místě a nezáleží na tom, zda bude v záhonu či v truhlíku. Půdu potřebuje dobře propustnou a spíše chudší, protože nadbytek dusíku omezuje květenství a podporuje růst listů. Semínka vysejte až při stabilních teplotách nad 15°C. Klíčení jim trvá poněkud déle. Na mladou rostlinku si proto počkáte přibližně 2–3 týdny.

Semena udržujte stále vlhká. Pokud vám hlína proschne, zastaví se klíčení a rostlina již nevzejde. Další možností je předpěstování sazeniček na slunném stanovišti doma za oknem. Semínka můžete předem namočit. Tím snadno poznáte životaschopné klíčky. Také vzrostlé rostliny potřebují vydatnou zálivku, jinak velice rychle ztrácí květy a usychají. Ideálním doplňkem pěstování je vrchní mulč ze štěpky listnatých stromů. Zadržuje vláhu v půdě a brání rychlému vysychání působením teplého vzduchu a slunce.

dva žluté květy lichořeřišnice, na které svítí slunce
Lichořeřišnice jako léčivka i ozdoba letní zahrady

U nás jsou známé 2 základní kultivary. Popínavý druh oceníte na terasách, u zahradních domků a všude tam, kde rostlina může šplhat do výšky. Její šlahouny dosahují délky až 2 metrů. Nízké rostliny se zas hodí do obrub záhonů, do truhlíků a dalších okrasných nádob. Vyrostou do výšky zhruba 25 centimetrů.

Využijte lichořeřišnici jako ochranu celé zahrady

Pokud vlastníte zahrádku, oceníte lichořeřišnici i jako bojovníka proti škůdcům. Vysetá pod jabloněmi ochrání stromy proti vlnatce krvavé. Účinně brání také šíření bramborové plísně. Pokud ji zasadíte přímo do záhonu, odežene ze svého okolí hlístice a háďátka, která vysávají ze zeleniny živiny a tím ji hubí. Dalším benefitem je její schopnost omezovat růst plevele.

Tato léčivka se dále osvědčila také proti mšicím, byť poněkud jinak, než že by je hubila. Naopak. Lichořeřišnice mšicím náramně chutná, proto se na ni stahují. Umístěte ji do blízkosti rybízů, angreštů a na další místa, kde mšice rozhodně nechcete. Přesunou se a užitkovému ovoci a zelenině škodit již nebudou.

VIDEO: Další využití lichořeřišnice – návody

Domácí výroba tinktury z lichořeřišnice
Pesto z lichořeřišnice

Obdivujete lichořeřišnici pro její vzhled i léčebné využití? Tak článek sdílejte. Děkujeme.

Savování textilu – potřeby, postup, časté chyby 14. 6. 2017
Jak začít s quillingem? 14. 5. 2015
Doma vyrobené pivo chutná nejlépe 9. 9. 2013
Tipy na dekorování k vytvoření útulného domova 20. 6. 2022
Leptání skla – jak na to 21. 11. 2016
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru