Pletení z papírových ruliček pro začátečníky

 

Velice oblíbeným se v posledních letech stává pletení z papíru (papírový pedig). Za pomoci snadno dostupných materiálů vyrobíte dekorace i praktické věci, které na první pohled nerozeznáte od alternativ z proutí. Těm se ostatně mohou rovnat i svou kvalitou, a tak není divu, že se do tajů pletení z papírových ruliček pokouší proniknout stále více nadšenců.

 

Základní výbava na papírové pletení

 

Náklady na pořízení základních potřeb pro papírové pletení jsou takřka zanedbatelné. Pro výrobu papírových ruliček se používá novinový papír nebo reklamní letáky, kterých je všude plno. Zvlášť vhodné jsou také listy Zlatých stránek.

Dále potřebujete běžné lepidlo na papír, kterým každou ruličku na závěr motání slepíte. Pro dokončení hotového výrobku si ještě pořiďte barvy, kterými zakryjete potisk na papíře a dodáte na estetické hodnotě. Použít můžete třeba balakryl, který spolehlivě sjednotí barvu, výrobek zároveň zpevní a připraví jej pro finální dekorování.

 

návod na barvení papírových ruliček

 

Papírové ruličky

 

Před samotným zahájením výroby papírových ruliček si ujasněte, jaký finální produkt chcete získat. Tomu přizpůsobte i výběr papíru, který na výrobu použijete. Nepoužívejte lakované tiskoviny, špatně na nich drží barva. Ruličky na osnovu vyrábějte z pevnějších papírů, stejně jako ruličky na výrobu předmětů, od kterých očekáváte, že budou mít určitou nosnost (například papírové bedny na skladování nejrůznějších pokladů). Naopak na dekorace a menší předměty je vhodné použít jemný papír, například již zmíněné telefonní seznamy.

 

Výroba papírových ruliček

 

Čtěte také: Tvoření z papírových ruliček – Koš a srdce

 

Připravte si papír a špejli. Někteří zkušení pletaři navíjí papír také na pevné dráty nebo velmi slabé tyčky uchycené do akuvrtačky. Papír rozdělte na proužky o šířce zhruba 7 centimetrů. Špejli položte na roh papíru pod úhlem 45 °. Roh papíru přehněte přes špejli, opatrně prstem dotáhněte tak, aby papír špejli těsně ovinul, a špejli začněte koulet po papíře. Až celý pruh papíru namotáte na špejli, poslední roh papíru přetřete lepidlem a přilepte k ruličce. Rulička se bude mírně rozšiřovat, nelekejte se toho. Je to žádoucí, protože do širší části se vám bude lépe zasouvat navazující rulička.

 

Video: návody na výrobu papírových ruliček i pomocí akuvrtačky

 

 

Čtěte také: Drátkování – návody pro začátečníky

 

 

 Osnova výrobku z papírových ruliček

 

Máte-li připraveno dostatečné množství ruliček, můžeme započít papírové pletení. Nejprve si vytvoříme osnovu budoucího výrobku. Ta se, podobně jako u pletení z pedigového proutí, buď vytvoří splétáním osnovních ruliček, nebo můžeme použít pevné dno z kartonu.

 

<strong>TIP:</strong> znáte velmi populární pletení z přírodního pedigu?

 

Pro přípravu osnovy z pevného dna potřebujeme dva kusy kartonu totožných rozměrů. První díl potřeme lepidlem a rozmístíme na něj osnovní ruličky zhruba ve vzdálenosti 2 centimetrů. Poté přilepíme druhý díl kartonu, zatížíme a necháme dobře zaschnout.

Vyplétání dna je inspirováno pletením z proutí, osnovní ruličky zploštíme a vzájemně je propleteme střídavě zespodu a seshora tak, aby vznikla pevná vazba.

 

Video: návody na osnovu splétáním osnovních ruliček i s použitím pevného dna

 

 

Čtěte také: Paličkování – základy, potřeby, podvinky

 

Papírové pletení na předloze

 

Zejména začátečníci ocení papírové pletení podle předlohy. Zjednodušeně řečeno ‒ zvolíme si libovolný předmět, který budeme oplétat. Může to být například krabička od čaje, ale také květináč nebo cokoli jiného, k čemu budeme moci osnovu bezpečně přichytit pomocí kolíčku na prádlo. Díky tomuto uchycení dokážeme rovnoměrněji dotahovat ruličky a věrněji kopírovat tvary předlohy, takže výsledek bude rovnoměrný a pravidelný.

 

Hledáte více tvořivé inspirace? Najdete je v rubrice –   ruční práce a techniky.

 

Video: návod na papírové pletení pomocí předlohy

 

 

Uzavírka při pletení z papíru

 

Možností, jak zakončit hotový výrobek pletený z papíru, je několik. Začátečníci jistě nejvíce ocení jednoduchý způsob uzavírky, při kterém ruličku, kterou pletete, zasunete pod kteroukoli osnovní ruličku. Jednotlivé osnovní ruličky pak zastřihněte a založte podle návodů na videu.

Takto hotový výrobek přetřete barvou, kterou sjednotíte barevný odstín a zároveň mu dodáte na pevnosti a trvanlivosti. Po zaschnutí jej můžete přetřít libovolnou barvou dle své fantazie nebo jej ozdobit například ubrouskovou technikou.

Výsledek vašeho pletení z papíru pak nejen najde své využití v domácnosti, ale také ji ozdobí jako zajímavá a estetická dekorace.

 

Video: návod na jednoduchou uzavírku – pletení z papíru

https://www.youtube.com/watch?v=JcLIbong0F8

 

Čtěte také: Origami – skládání z papíru pro chvíle relaxace

 

 

 A ještě jedno video: návod na barvení papírových ruliček bez rukavic

 

 

Líbí se vám ruční technika pletení z papíru? Pomohl vám tento článek? Tak ho prosím sdílejte na sociální sítě. Děkujeme

Návody na výrobu originálních přání k narozeninám, Valentýnu nebo Vánocům 8. 3. 2020
9 chyb při batikování – děláte je taky? 23. 12. 2015
Naučte se využít sociální sítě na maximum s kurzem ‘Základy TikToku pro business’ 5. 1. 2023
Škola návyků – boří mýtus o pevné vůli 12. 1. 2014
Rozhovor s Karlou Hátleovou – Drátování bylo jen další výzvou… 11. 1. 2018
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru