Podzimní výzdoba z kaštanů – inspirace

 

Do vzduchu se pomalu vkrádá zemitá vůně suchého listí a ranní mlhy tlumí světlo vycházejícího slunce. Podzim vystřídal horké léto a brzké podvečerní šero inspiruje k tvoření výzdoby z plodů jednoho z našich největších stromů – jírovce maďalu neboli koňského kaštanu.

S námi se na chvilku vrátíte nejen do dětských let díky návodům na tvorbu kaštanových zvířátek, ale i o pár století zpět, kdy báby kořenářky připravovaly léčebné tinktury.

 

Zvířátka z kaštanů

moc postaviček a kaštanových zvířátek pro inspiraci
Zvířátka a postavičky z kaštanů – inspirace (zdroj/foto:Pinterest)

 

Kulaté lesklé plody odnepaměti lákají ke sbírání především malé děti. Výzdoba z nich se ale určitě zalíbí i dospělým. Vezměte si na pomoc pár špejlí, párátek či sirek a za chvilku budou zvířátka na světě. Na vyvrtání dírek postačí i nůžtičky z manikúry. Pro větší kutily doporučujeme použít nebozízek nebo křížový šroubovák o menším průměru. To je vše, co vám postačí na jednodušší zvířátka.

 

obrázkový návod na výrobu šneka z kaštanu
Zvířátka z kaštanů -šnek – inspirace (zdroj/foto: Pinterest)

 

Pro vytvoření složitějších modelů budete potřebovat i ostatní dary přírody – žaludy, javorové nůsky, malé větvičky, pichlavé slupky kaštanů a mnoho dalšího. Nechte se vést fantazií a zejména dětem ponechte volnou ruku ve shánění materiálu. Moderním pomocníkem je tavná pistole, která vám ušetří práci se spojováním jednotlivých částí. Pro oživení zvířátek můžete koupit již hotová nalepovací očka nebo v kuchyni sáhnout do šuplíku s kořením a použít například hřebíček.

 

Čtěte také: Začíná se brzy stmívat a ochlazuje se…

Jak zklidnit mysl a odbourat stres pomocí domácích a přírodních prostředků – rady a tipy >>

 

Náš tip: Pracujte jen s čerstvě nasbíranými kaštany. Starší vyschlé kaštany tvrdnou a nejsou tak již vhodné k vrtání otvorů. Přesto je ale můžete použít na výrobu dalších dekorací například následujícího věnce.

 

VIDEO – vyrobte si ovečku z kaštanů dle návodu:

 

Věnec z kaštanů

Za pěknou podzimní výzdobu nemusíte dávat hromadu peněz. Stačí se projít přírodou a nasbírat to, co vás napadne. Kaštany, větvičky, šípky a podzimem zbarvené listy pak jednoduše nalepte tavnou pistolí na polystyrénový nebo slaměný korpus. K připevnění nasušených květin je vhodný spíše měkký drátek neutrální barvy. Hlavně se nebojte nepravidelností a asymetrie.

 

na dvěřích je zavěšený veliký věnec vyrobený z kaštanů, žaludů a sušených podzimních plodů
Podzimní dekorace – věnec z kaštanů (zdroj/foto: Pinterest)

 

Na věnci se také budou krásně vyjímat skořápky od vlašských ořechů, šišky nebo bukvice. Do tvoření nezapomeňte samozřejmě zapojit i děti. Hotovým věncem z kaštanů pak můžete ozdobit vchodové dveře, parapet okna nebo jej umístit doprostřed stolu. Krásné zátiší vytvoří také společně s dalšími výrobky z kaštanů.

 

na dvěřích visí kulatý věnec z kaštanů, šípků a dalších podzimních rostlin
Podzimní výzdoba – věnec z kaštanů (zdroj/foto: Pinterest)

 

 

na bílém talíři je položený věnec z kaštanů a uprostřed je bílá svíčka
Podzimní tvoření – věnec z kaštanů (zdroj/foto: Pinterest)

 

Neobvyklé dekorace a výrobky

Z kaštanů můžete vyrábět i další ozdoby. Girlandy, které zavěsíte nad okna či na balkón nebo třeba zajímavě ozdobené truhlíky a květináče. Krásně také vypadají jednoduché skleničky nebo sklenice na zavařování naplněné kaštany a dalšími přírodními materiály. Dovnitř sklenic pak už jen stačí umístit čistě bílou svíci a máte svícínek hotový. Svícen z kaštanů na stole provoní domácnost a s teplým čajem vám zpříjemní čas, kdy venku prší a studeně fouká.

 

okolo sklenice plné kaštanů a svíčky leží kaštanový věnec
Podzimní dekorace z kaštanů – svícen (zdroj/foto: Pinterest)

 

v ošatce leží kaštany a žaludy a uprostřed jsou tři svíčky vložené do jablka
Podzimní svícen z kaštanů (zdroj/foto: pinterest/letscreatecz)

 

sklěněná kulatá nádoba naplněná kaštany - uvnitř stojí bílá svíčka a dotváří tak svícen z kaštanů
Svícen z kaštanů (zdroj/foto: Pinterest

 

Někdy se s podzimem dostaví i nevítané nachlazení, bolesti kloubů a svalů. V takovém případě jistě oceníte léčivou sílu semen jírovce maďalu. Přípravky z nich se hodí na vnitřní i vnější použití. Kaštan má silné protizánětlivé účinky, léčí křečové žíly, bércové vředy a hemoroidy. Snižuje hladinu cholesterolu, pomáhá s otoky a zvyšuje prokrvení pokožky i vnitřních orgánů.

 

Domácí tinktura a mast z kaštanů

Kaštany obsahují léčivou látku aescin, která zpevňuje stěnu cév a podporuje jejich pružnost. Těchto účinků si byly dobře vědomy již naše prababičky, které hojně připravovaly léčivé kaštanové tinktury či masti. Mast z kaštanů je především vhodná na oteklé a unavené nohy po náročném dni, při léčbě křečových žil a dalších cévních neduhů.

 

Čtěte také: Kaštanová domácí tinktura z francovky – postup výroby

 

Kaštany můžete dále využít k přípravě čaje při nachlazení. Přidáním nastrouhaného jádra kaštanu do čaje podpoříte pocení a odvádění škodlivin z těla.

 

Nezapomínáme ani na magické působení kaštanů

Čerstvé kaštany schované pod polštářem vám zajistí nerušené sny a ranní příval pozitivní energie. Mělo by jich být tolik, kolik je vám let, a ještě jeden navíc. Časté žmoulání v dlani harmonizuje mysl a povzbuzuje činnost mozku i vnitřních orgánů. Traduje se, že mají schopnost pohlcovat škodliviny z lidského těla včetně virů a bakterií.

Tak šup s kaštany do kapsy! Nyní už nikdy neseberete obyčejný kaštan bez toho, aniž byste si uvědomili jejich zázračný dar.

 

Taky rádi tvoříte z kaštanů? Tak sdílejte tento článek. Děkujeme.

 

Vyzkoušejte si modelovací hmotu Jumping Clay a získejte sadu v hodnotě 1000 Kč 23. 10. 2018
9 chyb při batikování – děláte je taky? 23. 12. 2015
Paličkování – základy, potřeby, podvinky 13. 1. 2016
Vyrábíme indiánský lapač snů, díl 1. – význam barev 19. 2. 2019
Recept na domácí ekologickou plastelínu 14. 7. 2016
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru