Přečkejte zimu s pomocí čajů z bylinek: Postup přípravy čaje z rýmovníku, tymiánu či zázvoru

 

Čaj je v zimě nejoblíbenějším horkým nápojem. A není divu. Dokáže totiž příjemně prohřát zimou prokřehlé tělo a leckdy i podpořit ozdravné procesy.

Mezi nejvíce zdraví prospěšnými látkami nabité čaje patří následující druhy, které si můžete snadno a rychle připravit doma. Pokud vás tedy skolila chřipka nebo nachlazení, rozhodně zapomeňte na čaje sáčkové a raději zvolte některý domácí čaj z našeho výběru.

 

na stole stojí bylinné čaje, nádobka s medem a skleněná konvice
Vychutnejte si zimní atmosféru díky domácícm bylinným čajům

 

Čaj z rýmovníku proti nachlazení

Rýmovník je skvělá léčivá rostlinka, kterou mnozí z nás pěstují doma na parapetech netušíc, jaký poklad se uvnitř ní skrývá. Kromě toho, že čistí vzduch, má protizánětlivé účinky, které se hodí při nachlazení, chřipce a astmatu. Připravit z rýmovníku lze sirup či dokonce chutný domácí med, avšak nejjednodušším způsobem, jak jeho účinků rychle a efektivně využít, spočívá v přípravě čaje.

Na čaj z rýmovníku budete potřebovat pouze tři ingredience: list z rýmovníku, horkou vodu a med. List z rýmovníku nejprve opláchněte pod tekoucí vodou a poté jej zalijte horkou vodou, nejlépe o teplotě 80 °C. Pokud máte klasickou rychlovarnou konvici bez možnosti nastavení teploty, nechte vroucí vodu 3 minuty odstát a až poté ji použijte pro přípravu rýmovníkového čaje. Na závěr čaj dochuťte medem a pokud chcete tak i citronem.

Čaj z rýmovníku je chuťově podobný mátovému a používá se nejen při nachlazení, ale právě stejně jako čaj mátový také při nevolnostech a zažívacích potížích.

 

Zázvorový čaj tělo skutečně zahřeje

na talířku stojí šálek čaje o který je opřený kořen zázvoru
Zázvorový čaj chutná i léčí

 

Zázvor má věhlasné léčivé účinky pro naši imunitu. Bojuje s horečkou, bolestí hlavy, nevolnostmi i záněty. Z těchto důvodů se k němu uchylujeme, až když nás trápí nějaký problém. To je ale velká škoda. Zázvor totiž patří podle tradiční čínské medicíny k hřejivým potravinám, které povzbuzují krevní oběh.

Na přípravu zázvorového čaje budete potřebovat přibližně centimetr velký kousek zázvoru, který buď nastrouhejte nebo nakrájejte na tenké plátky. Před strouháním či krájením samozřejmě zázvor oloupejte. Poté zázvor přelijte horkou vodou, oslaďte medem a čaj máte hotový!

 

Tymiánový čaj jako první pomoc při kašli

Tymián je doporučován při nejrůznějších onemocněních dýchacího systému. Léčivě totiž působí takřka na každý úsek dechového ústrojí, při čemž potlačuje zánět a má očistné účinky. A ačkoliv pochází ze Středomoří, dobře se mu daří i na českých zahrádkách. Léčivé účinky má celá rostlinka. Pro přípravu čaje a sušení se ale využívá hlavně jeho nedřevnatých větviček natrhaných před rozkvětem.

rostlinka tymián pro výrobu zimního čaje
Přípravíte si zimní čaj z tymiánu?

 

Postup tymiánového čaje je více než snadný. Stačí přibližně dvě lžičky tymiánových lístků lehce rozmačkat či rozdrtit a zalít vroucí vodou. Takto tymián nechcete 5-10 minut louhovat a poté přeceďte. Čaj je nejlepší pít ještě teplý.

 

Cibulový čaj hravě zatočí s každou virózou!

Ať už vás škrábe v krku, máte horečku nebo kašel, cibulový čaj si poradí se všemi nepříjemnosti. O jeho léčivých účincích věděli již naši předci, a tak není žádným překvapením, že se recept na domácí cibulový čaj často dědí z generaci na generaci. Pokud vám však vypadl z paměti, nevadí, tady ho pro vás máme.

neoloupaná cibule k výrobě zimního čaje
Cibule se hodí také na přípravu čaje

 

Na cibulový čaj budete potřebovat jednu střední cibuli, větší hrneček, vodu a případně med na dochucení. Cibuli nakrájejte na větší kusy a vhoďte do vroucí vody. Takto ji nechte povařit přibližně pět minut a poté ji ještě nechte dalších pět minut louhovat. Na závěr už jen čaj přeceďte a pijte ještě horký.

 

Styl servírování zvyšuje účinky čaje na vaše duševní zdraví

Je všeobecně známo, že nejlepší účinky na vaše fyzické i duševní zdraví má pití čaje, při kterém přirozeně zapojíte chuťové, čichové i zrakové smysly. Nic nedokáže tak narušit klid a pohodu, jako servírování a popíjení bylinkového čaje ze starých, zašlých a otlučených hrníčků. Nemluvě o reklamním hrnku, který jste dostali v práci.

 

porovnání dvou stylů servírování domácích bylinkových čajů
Pohlaďte nejen své tělo, ale i duši. Čajové soupravy i stylové hrníčky to dokáží

Jaké máte pocity při pohledu na obrázek výše? Vnímáte ten rozdíl? Nepodceňujte výběr nádobí a udělejte si z popíjení čaje opojnou událost.

 

Vyberte si nádobí, ve kterém budete čaj servírovat sobě a svým blízkým:

pohled na výběr čajových konvic Oxalis
Zimní bylinkové čaje – čajové konvice Oxalis

 

ukázka různých hrníčků Oxalis na bylinkové čaje
Zimní bylinkové čaje – hrnky Oxalis

 

 

Pijete taky bylinkové domácí čaje? Tak sdílejte tento článek. Děkujeme.

 

Stojan na nože ze špejlí 10. 7. 2016
Vánoční ozdoby z papírových ruliček, které zvládnou i děti 11. 12. 2017
Vyrobte si krásné spirálkovité náušnice s tyrkysem 22. 5. 2018
Quilling návody – želva a sova 23. 1. 2018
Domácí výroba sýrů – nebojte se jí! 12. 2. 2017
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru