Propolisová tinktura: Osvědčený recept, výroba a užití

Propolis je bohužel stále opomíjeným včelím produktem, který neprávem stojí ve stínu medu. Právě po medu mnoho lidí sahá v případě respiračních onemocnění nebo jiných obtíží a nezdráhá si ho přidat do čaje. Jak používat propolis ví ale jen málokdo, což je obrovská škoda, protože účinky propolisu jsou jedinečné! Po přečtení našeho článku si ho tedy snad pořídíte do lékárničky a vyrobíte si z něj léčivou propolisovou tinkturu.

Proč včely vyrábějí propolis?

Brzy z jara se rašící pupeny obalují ochrannou lepkavou hmotou, kterou včelky sbírají a metabolicky zpracovávají. Ze směsí těchto pryskyřic a včelího vosku vzniká právě propolis. Potírají jím vnitřek úlu, zateplují a ucpávají prasklinky, štěrbiny a jiné netěsnosti v konstrukci jejich obydlí. Takto ošetřené stěny lépe udržují teplo a jsou odolné proti vodě i vodní páře.

Vrtsva propolisové hmoty a vedle leze včela
Propolis

Propolis však nemá pro včelí společenstvo jen mechanické benefity. Chrání úl také před tvorbou plísní, růstem hub, i před mikrobiálními infekcemi. Svými účinky tvoří první linii v imunitě celého včelstva. Pokud do úlu pronikne nezvaný host, včely ho ubodají žihadly a velice rychle obalí propolisem, aby chránily úl před možnou nákazou. Živočich uvnitř obalu prakticky vyschne, aniž by svým rozkladem ohrozil své okolí.

Jaké látky propolis obsahuje?

Složení propolisu je zcela jedinečné, liší se dokonce úl od úlu. Záleží jak na místě sběru, tak na tom, jaké stromy se vyskytují v okolí včelstva. Na přesném složení se dosud neshodli ani vědci. Některé zdroje uvádějí, že propolis obsahuje neuvěřitelných 150–300 biologicky aktivních sloučenin. Dále balzámové látky, včelí vosk, pyl, třísloviny, éterické oleje a rostlinné vosky. Mezi nejvýznamnější složky patří především rostlinné flavonoidy, které mu dodávají významné imunologické vlastnosti. Při pokusech se prokázalo, že tyto látky dokáží v řádu pár desítek minut usmrtit mnohé mikroorganismy, jako jsou bakterie, viry, plísně i houby. Za vyšších teplot má propolis voskovitou konzistenci, v chladu tuhne, křehne a drolí se.

Účinky propolisu na lidské zdraví

včelař vybírá ze včelína produkty včel
Snad každý včelař zná účinky propolisové tinktury

Propolis je ve své podstatě širokospektrálním antibiotikem, antivirotikem a antiparazitikem s fungicidními účinky. Jeho složení je tak účinné, že lze bez nadsázky říci, že udržuje vnitřek úlu ve větší čistotě, než může být v nejčistším operačním sálu. Proto ho lidé využívají k léčbě nejrůznějších neduhů už po tisíce let.

Zevně se užívá k léčbě kožních onemocnění a defektů, jako jsou bradavice, kožní infekce, opary, omrzliny a mykózy. Léčí záněty v ústní dutině, afty a paradentózu. Dokáže si poradit i s úpornými moluskami a zlatým stafylokokem. Vnitřně využíváme jeho imunomodulačního efektu během sezón respiračních onemocnění, kdy účinkuje na chřipkové i herpetické viry. Dále zabíjí původce žaludečních vředů – bakterii helicobacter pylori. Z močových i trávicích cest dokáže odstranit původce nejrůznějších zánětů. S úspěchem se využívá také jako podpůrný prostředek při léčbě rakovinného bujení.

V jaké formě se propolis užívá?

Při léčbě bradavic je nejúčinnější formou surový propolis, který se v malém množství přikládá na místo infekce a nechává se působit přes noc. Na rozsáhlejší kožní podání se nejvíce hodí ve formě masti, která se může aplikovat kdykoliv je potřeba. Univerzální využití poskytuje propolisová tinktura, kterou si snadno můžete vyrobit i doma podle našeho receptu.

Osvědčený recept a postup výroby propolisové tinktury

V předchozím článku o bylinných tinkturách jsme zmínili, že k výrobě propolisové tinktury potřebuje alespoň 60% alkohol, lépe však 80 a víceprocentní. Je to především z důvodu vysokého obsahu pryskyřic, aby do tinktury uvolnily co nejvyšší množství účinných látek.

Vhodným poměrem je 10 g surového propolisu na 100 ml lihu. Obě suroviny vložte do čisté sklenice a nechte navzájem působit za každodenního protřepání. Minimální doba naložení činí 48 hodin. S hotovým produktem zacházejte opatrně. Tekutina získá sytě žlutou až hnědavou barvu, která dokáže obarvit vše, na co kápne.

Všestranné užití propolisové tinktury

Jelikož mnozí lidé trpí nejrůznějšími alergiemi, měli byste si před užitím tinktury udělat domácí test snášenlivosti. Ten se provádí tak, že si nakapete pár kapek na předloktí a zhruba hodinu vyčkáte. Při alergické reakci by se vám na pokožce vytvořily zarudlé svědivé pupeny. V takovém případě tinkturu nepoužívejte a darujte ji příteli.

Propolisová tinktura se využívá ředěná i neředěná. K vnitřnímu užití ji vždy nakapejte do nápoje podle vaší tělesné hmotnosti. Pokud například vážíte 60 kg, rozdělte denní dávku do 3 nápojů po 20 kapkách. Také na léčbu defektů v ústní dutině použijte tinkturu nakapanou do malého množství vody nebo heřmánkového či šalvějového výluhu.Na vnější problémy, jako jsou mykózy, molusky, vředy, bradavice a kuří oka, se nejčastěji využívá tinktura tak, jak je, tedy neředěná. Otevřené rány, bércové vředy a popáleniny však raději potírejte rozředěným roztokem.

na stole leží domácí výrobky (tinktury, svíčky, mýdla) vyrobené z propolisu
Využití propolisu a jeho blahodárných účinků je nekonečné

Kosmetické využití propolisu

ženský obličej natřený domácí pleťovou maskou - úvodní obrázek článku Domácí pleťové masky: Výroba masky s ohledem na váš typ pleti
Naučte se vyrábět domácí pleťové masky z běžně dostupných či zcela přírodních surovin jako jsou droždí nebo vaječné bílky. Více v článku…

I vy si myslíte, že je propolis a jeho účinky nezastupitelný? Tak článek sdílejte. Děkujeme.

Rozhovor s Vendou Beránkem a videonávod na dřevěnou lžíci 4. 8. 2018
Jak vyrobit papírové hodiny – podrobný návod 29. 3. 2020
Zkuste si šitou batiku šibori 25. 7. 2022
Zdobení dortů se už nemusíte bát 11. 9. 2013
Naučte se poznávat i využít bylinky z přírody s kurzem “Sběr bylinek a jejich praktické využití” 22. 4. 2024
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru