Chcete se naučit pracovat se dřevem? Nevíte jak začít? Hledáte informace, co k práci budete potřebovat nebo kam zajít pro radu? Přečtěte si rozhovor s Vendou Beránkem a vše se dozvíte. Součástí rozhovoru je také video návod na výrobu dřevěné lžíce.
Venda Beránek dokončil vysokou školu obor dřevařské inženýrství, kterou zakončil diplomovou prací. Pracoval na pile, vyráběl kuchyně a vestavěné skříně z lamina, restauroval historické objekty, stavěl roubenky, opravoval parketové podlahy a také vyráběl nábytek, schody, okna, dveře a všechno možné z masivního dřeva.
Nyní pořádá dřevařské kurzy, má e-shop s vlastními výrobky a jeho cílem je specifická zakázková výroba.
Začtěte se do našeho dalšího kreativního rozhovoru. Tentokrát s Vednou Beránkem z VENDA.work
1) Co pro vás bylo tím pověstným impulsem, začít se dřevem pracovat a věnovat se tomu profesionálně?
„K vyrábění z čehokoliv jsem měl vztah už od mala. Když mi bylo asi 6 let, vyřezával jsem nožem různé ornamenty do lískových větviček. Velký vliv na mě měl můj otec, který jako schopný kutil vyráběl sám spoustu věcí, které by si jiní nechali dělat od řemeslníka.

Díky mamce jsem se dostal zase k jiným tvořivým činnostem a nakonec vyzkoušel snad vše od háčkování a drhání přes malování, drátování, práci s kovem, keramikou, sklem až třeba po navlékání korálků.
V době studií jsem tyto činnosti z časových důvodů omezil a věnoval se především hudbě. Hrál jsem a hraji stále na saxofon, klarinet a bicí a také zpívám. Na vysokou školu jsem šel tak nějak automaticky, aniž bych přemýšlel, zda na ni opravdu chci.
Vybral jsem si dřevařský obor, ze kterého nyní mohu čerpat teoretické znalosti a jsem za to moc rád. A také mi to dalo čas uvědomit si, co v životě vlastně chci. Našel jsem obor umělecký truhlář a řezbář na škole v Hradci Králové, podal si přihlášku a ještě s posledním rokem studia vysoké školy nastoupil do učení.
To bylo zásadní rozhodnutí v mém životě a jsem rád, že jsem na něj našel odvahu. Hned následující rok jsem se zde stal zároveň učitelem odborných předmětů a v této době jsem také pomalu a nejistě začal ukazovat své výrobky světu na sociálních sítích a vlastních stránkách. V této oblasti mi zase obrovsky pomohl můj bratr „ajťák.“
Spousta mých přátel a známých, se kterými se tak často nevídám, se dozvěděla o mém počínání třeba až z facebooku. Překvapilo mě, kolik lidí mi vyjádřilo podporu. To mi hodně pomohlo zbavit se počátečního ostychu.“

2) Jaké dovednosti a pomůcky jsou potřeba k tomu, abych třeba já začala pracovat nyní se dřevem. Co k tomu budu potřebovat, jak bych měla začít kde?
„Práce se dřevem je obrovsky široký pojem, pod kterým si většina lidí představí klasické truhlářství nebo tesařství. Dílna pro výrobu nábytku, ale zabere hodně místa. Zařídit ji dá spoustu práce a strojní vybavení je otázkou statisíců nebo milionů korun.
Taková dílna je pro většinu lidí samozřejmě nedosažitelná. Pro lidi, kteří chtějí mít práci se dřevem, jako koníček, mohu doporučit některé specifičtější techniky. Například vypalování do dřeva, řezbářství nebo soustružení.
K vypalování do dřeva doporučuji koupit vypalovačku za cenu kolem 2.000 korun s možností regulace výkonu a vyměnitelnými hroty. Dále samozřejmě potřebujeme nějaký materiál. Kousek rovného prkýnka nám jistě za malý poplatek připraví nejbližší truhlář. Výhoda je, že můžeme vypalovat třeba na jídelním stole a nemusíme se bát, že po nás zůstane nepořádek.


Sada řezbářských dlát je otázkou desítek tisíc. Začít se dá ale jen s nožíkem a jedním dlátem. Vždy ale kupujte pouze kvalitní nástroje. Pouze s takovými bude práce příjemná a také bezpečná.
Pozornost je třeba také věnovat ostření nástrojů a investovat alespoň do jednoho kombinovaného brusného kamene se dvěma různými hrubostmi z každé strany.
Umět si nabrousit dláto je stejně důležité, jako s ním umět pracovat! Pokud nepoužíváme brusný papír při dokončování výrobku nevzniká prach a odřezky po práci je velice snadné zamést a pracoviště uklidit. Dá se tedy říci, že ani zde není v začátcích dílna potřeba. Nejvhodnějším materiálem bude zcela jistě lipové dřevo. I z malých odřezků se dají vyrobit například krásné šperky.
Soustružení už je náročnější na finance i prostor. Pro pracoviště doporučuji vyčlenit místo alespoň 2 x 2 metry a do soustruhu, dlát a dalšího příslušenství investovat kolem 50.000 korun. Důležité pro nás bude umět si připravit i samotný materiál pro výrobu, což se ale dá v domácích podmínkách vyřešit pomocí jednoduchých ručních nástrojů. Výhoda je, že pro soustružení lze použít téměř jakékoli dřevo.“

3) Nabízíte i kurzy. Co se v nich lidé naučí, pro koho kurzy nabízíte (začátečníci, pokročilí)?
„Právě s tou myšlenkou, aby práce se dřevem byla dosažitelná i pro lidi, kteří nemají možnost zařídit si velikou dílnu, pořádám různé kurzy. Jsou tedy určeny spíše pro začátečníky, přihlásit se ale může například i truhlář, který má zájem o řezbářskou práci.
Aktuálně v dílně probíhá zásadní rekonstrukce, proto v tomto roce jsou kurzy pozastaveny, než se rekonstrukce dokončí. V příštím roce se ale zájemci mohou těšit na kurz truhlářství, vypalování, řezbářství a snad i soustružení.
Na truhlářském kurzu budeme pracovat se základními ručními truhlářskými nástroji, jako je hoblík, pila a dláto. Doposud jsme vyráběli jednoduchou bedýnku a nově budeme vyrábět také stoličku. Kromě základního opracování materiálu, je kurz zaměřen především na výrobu a použití tradičních spojů. Tento kurz je na dva až tři dny podle předem stanovené šířky záběru.
Připravuji i jednodenní kurzy řezbářské a kurzy vypalování. Na řezbářských kurzech budeme vyrábět například dřevěné lžičky. Účastník zahajuje výrobu už samotným návrhem, takže každý si nakonec odnáší vlastní originál. Samozřejmě jsem vždy k dispozici a poradím s vhodným a ergonomicky správným tvarem.
Na kurzech vypalování se kurzista nejprve seznámí s vypalovačkou a jejími možnostmi na odřezku dřeva. A následně pokračuje vypalováním například jednoduchého loga nebo nápisu až třeba ke stínovanému portrétu.
Velmi poptávané jsou kurzy soustružení, na které momentálně vybírám vhodné vybavení. Tyto kurzy budou alespoň ze začátku pro jednoho až dva kurzisty, tudíž velice individuální. Po seznámení se základními technikami práce bude na kurzistovi, do jakého výrobku se pustí.
Po domluvě může přijet rodič i s dítětem. Na dílně mám pro tyto případy přichystané dvě dětské hoblice.
Z pohledu lektora i člověka, který sám rád obráží nejrůznější kurzy, mohu říct, že na tyto aktivity se hlásí příjemní lidé s často zajímavým povoláním, které je na hony vzdálené tvůrčí činnosti.
Není výjimkou, že se na kurzu objeví ajťák, ekonom, biochemik, realitní makléř nebo psychiatr. Všechny tyto lidi pak spojí společný zájem a na kurzech panuje úžasná tvůrčí atmosféra. Každý nakonec vždycky dokáže kurz zdárně dokončit a já si někdy říkám, jestli bych ten výrobek sám udělal tak poctivě.
S některými z kurzistů jsem v kontaktu i později. Jeden mi například dělá překlady k mým videím na YouTube. Nedávno mě navštívil v dílně a nadšeně ukazoval, jaké si koupil krásné hoblíky a povídal, co vše už od kurzu vyrobil a na co se ještě chystá.“
4) Krom kurzů máte i e-shop se svými výrobky a nabízíte zakázkovou výrobu z masivního dřeva. Který výrobek zatím co jste dělal na zakázku, byl pro vás výzvou a proč.
„V současné době se bavím například výrobou nábytku z kulatiny. K tomu jsem se dostal, když jsem bydlel s rodiči ve srubu u lesa, kde byl takovýto nábytek naprostou nezbytností.
Už jsem takto vyrobil stoly, židle, lavice, lampu, různé doplňky do domácnosti a také pelíšky pro domácí mazlíčky. Vyrábět nábytek z kulatiny s sebou přináší řadu výzev.
Jednotlivé díly je potřeba správně spasovat, ale protože jsou větve a kmínky křivé, je problém s jejich upínáním a vůbec vyměřením konstrukčních spojů. Musel jsem vymyslet a vyrobit řadu přípravků, které mi nyní práci usnadňují.“

5) Jaké další možnosti, výhody nebo jak se říká „něco na víc“ nabízíte vašim zákazníkům?
„Mým cílem je právě specifická zakázková výroba. Chci plnit nejrůznější přání zákazníků, která jinde splnit nedokáží. Zároveň potřebuji neustále vymýšlet a dělat nové věci. Jakmile zjistím, jak daný výrobek udělat, přestane mě to bavit a už vymýšlím, do čeho se pustím příště.
Pro některé zákazníky je zajímavé, že na internet publikuji fotky už během výroby nebo z celého procesu vytvořím video a oni mohou sledovat, jak to vzniká. Po zhlédnutí jednoho takového videa už mi i zákazník povídal, že je překvapený, co to dalo práce. Takže je to přínosné i z tohohle pohledu.

Hodně prodávám třeba svoje větvičkové tužky a propisky. Lidé si je často kupují jako dárky třeba pro svatební hosty. Při větším odběru dávám samozřejmě slevu, ale u té zakázkové výroby je potřeba tohle řešit vždy individuálně. Často dávám i k malým objednávkám drobný dáreček jako poděkování.“
6) Co byste na závěr vzkázal našim čtenářům, kteří váhají, jestli se vašich kurzů zúčastnit a začít pracovat se dřevem?
„Když se chci cokoli nového naučit, mohu samozřejmě použít literaturu a spoustu věcí se dá okoukat z fotek a videí na internetu. Mám ale sám na sobě ověřeno, že mnohokrát lepší, efektivnější a v konečném důsledku i levnější, je zaplatit člověku, který mě to naučí a hlavně dohlédne na to, abych nedělal zbytečné chyby.
Kromě toho vedení kurzista dostane také čas, který je vyhrazen pouze a jenom k tvůrčí činnosti. Vše dostane připravené a naservírované a může se plně soustředit na práci. Z mé zkušenosti je právě čas a klid to, co lidem chybí nejvíc.“
Děkujeme za rozhovor a přejeme ať spokojených zákazníků a kurzistů přibývá a práce jde od ruky. 🙂
Výrobky ze dřeva od Vendy Beránka, kontakt a další informace najdete zde: VENDA.work
A nyní již slibovaný videonávod na dřevěnou lžíci.
Podívejte se na další inspirativní rozhovory s kreativními lidmi.