Technika Ebru – co je malování na vodě

 

Ebru je turecká technika malování na vodě, která vás nadchne svými originálními výsledky. Používala se nejprve v kaligrafii, už v 15. století, dnes s ní můžete zdobit nejen papír, ale i různé předměty (ze dřeva, plastu, polystyrenu, keramiky, látky, papíru, skla i kovu).

Proč ebru

 

technikou malování ebru můžeme docílit krásného mramorování. Vše probíhá na vodní lázni, o něco věší, než je dekorovaný předmět. Vzniknou krásné obrazce, vždy naprosto originální.

 

papír malovaný na vodě

Vzniklé obrazce technikou ebru

 

Jaké barvy použít

 

Pro mramorování olejovými barvami budeme potřebovat ještě ředidlo (například terpentýn, speciální ředidlo na olejové barvy nebo lněný olej) a tapetové lepidlo v množství jedna lžíce na litr vody. Koupit se dají i hotové barvy přímo určené pro malování na vodě ebru, a to například v hobby prodejnách. Jde o barvy lazurní. Keramiku, například květináč, bychom předem měli raději natřít Balakrylem (bílým či barevným) pro jednotný barevný základ. Předměty by neměly být před mramorováním mastné. Pokud chceme mramorovaný vzor přenášet na papír, ten by měl být dobře naklížený.

Klížením měníme (snižujeme) nasákavost papíru. Neklížený papír se chová jako savý papír (tzv. piják). Čím vyšší je stupeň klížení, tím více zůstává obrazu na povrchu papíru, obraz má lepší kontrast. Klížené papíry lze zakoupit nebo si můžete papíry naklížit doma. Používá se želatina, škrob, dextrin, arrowroot (ságový neboli tapiokový škrob).

 

Příprava na mramorování

 

Přichystáme si olejové barvy, ředidlo, tapetovací lepidlo, štětce a daný předmět, například květináč. Do nádoby, která je o něco větší než dekorovaný předmět, nalijeme vodu a na každý její litr přidáme lžíci tapetového lepidla.

 

Jdeme na to

 

Umělec maluje na vodu technikou ebru

 

Na hladinu připravené lázně nastříkáme štětcem vybranou zředěnou olejovou barvu. Olejové skvrny ihned „roztančíme“ na hladině párátkem, špejlí, pírkem, řídkým hřebenem nebo koncem štětce. Pokud budeme opatrní, barvy se nesmíchají, nýbrž vytvoří mramorovaný vzor. Vybraný předmět položíme na hladinu a pootáčíme jím. Na povrchu by měl ulpět plovoucí barevný vzor. Jakmile jsme s výsledkem spokojeni, necháme barvy důkladně uschnout, trvat to může několik dní. Máme-li speciální mramorovací barvy, nakapeme je na vodní hladinu v množství asi jedna kapka na decimetr čtvereční vodní plochy.

 

VIDEO: ukázky malování na vodě – technika ebru

 

 

 

Pár tipů na závěr

 

Ať už zvolíme pro malování ebru jakékoliv barvy, musíme pracovat svižně, aby se barvy nakonec nespojily dohromady. Obecně platí, že barva lépe chytá na předměty s hrubším povrchem, sklo a kov musí být dokonale odmaštěny. Předměty do vody pokládáme jen nakrátko, zlehka, ihned je po položení na hladinu vyjmeme.

 

fialový květ malovaný na vodě technikou beru

Květina malovaná technikou ebru

 

 

Zaujala vás technika ebru? Tak sdílejte tento článek. Děkujeme

Comments are closed.