Poměrně nová malířská technika pouring si získává oblíbenost napříč celým světem i generacemi, neboť ji zvládnou i malé děti. Tento kreativní styl je tedy vhodný i pro úplné amatéry a všechny, kteří si o sobě myslí, že malířský talent do vínku nedostali.
Bez akrylových barev se neobejdete
Pro pouring využíváme akrylové barvy, které jsou založeny na vodní bázi a obsahují syntetické pryskyřice a syté pigmenty. Pokud jste se s nimi již někdy setkali, pak víte, že jsou poměrně husté a rychle zasychají. Proto se pro využití mísení na plátně musí rozředit vhodným médiem. Ve výtvarných potřebách a na specializovaných e-shopech stačí hledat pouring médium či pouring fluid medium, které barvu rozředí, ale zachová sytost odstínů a krycí schopnosti akrylové hmoty.
Jaké potřeby a pomůcky budete potřebovat?
Samotná malířská technika je na provedení velice snadná. Přesto se může stát, že výsledné dílo nebude přesně podle vašich představ, neboť i zde hraje svoji roli náhoda. Tudíž nikdy nevytvoříte ani dva zcela identické obrazy. Dobrou zprávou ale je, že díky tomu snadno zamaskujete případnou chybku. Další výhodou je to, že nepovedenou malbu můžete po zaschnutí využít znovu, protože akrylové barvy mají dokonalou schopnost krytí.
Před samotnou malbou si připravte tolik kelímků, kolik barev chcete použít a k tomu jeden větší pro případ vrstvení odstínů před litím. Do každého z kelímků dejte 2 díly média a 1 díl barvy a špachtlí dobře promíchejte, aby vznikla kompaktní hmota.
Všechny pomůcky, které budete potřebovat:
- malířské plátno napnuté na rámu
- akrylové barvy
- pouring médium
- lak na finální ošetření
- špachtle na promíchání barvy a média
- kelímky na mísení barev
- vodotěsnou fólii či jinou ochranu podkladu, například ubrus
- papírové utěrky na setření barvy
Základní rozdělení technik nanášení
Základní pouringové techniky se rozdělují podle postupu nanášení barev na plátno na:
- Dirty pour – dirty pour spočívá ve vylití navrstvených barev z kelímku na plátno. Barvy rozlijete po ploše nakláněním plátna na strany. Jednotlivé odstíny po sobě budou klouzat a odhalovat další podle počtu vrstev.
VIDEO: ukázka pouring lití barvy technikou dirty pour
- Flip cup – položíte plátno na kelímek, stisknete je k sobě a otočíte. Kelímek po vylití obsahu na plátno dejte stranou. I když se tato metoda zdá podobná té předchozí, tak tímto postupem docílíte zúžení jednotlivých vrstev barvy.
VIDEO: ukázka pouring lití barvy technikou flip cup
- Puddle pour – pokročilejší malíři mohou lít barvy z jednotlivých kelímků přímo na plátno podle požadovaného výsledku.
- Tree rings – nanášení barev kruhovým pohybem vytváří efekt stromových letokruhů.
Využitím různých pomůcek rozšíříte paletu dechberoucích efektů. Nebojte se použít brčko k vytvoření úzkého proudu silného vzduchu či fén na větší plochy. Můžete sáhnout i po trychtýři k samotnému lití barvy v úzkém pruhu. Pro rozetření jednotlivých odstínů samozřejmě využijete špachtli, stěrku nebo párátko podle požadované šíře. Vyzkoušet také můžete tah kuličkovou šňůrkou, kterou znáte z vanových špuntů. Fascinujících oček, buněk a bublin dosáhnete přidáním pár kapek silikonového oleje.
Náš tip: Barvy lépe tečou po povrchu, je-li předem natřený podkladovou barvou smíchanou s médiem. Odstín může být kontrastní bílý, černý, nebo v barvě, kterou použijete.
VIDEO: použití brčka při pouring technice lití akrylových barev
VIDEO: použití fénu při pouring technice lití akrylových barev
Jak zacházet s malbou po vytvoření?
Po odkapání přebytečných barev přes okraje dejte plátno vyschnout na chráněné místo. Tato doba může trvat až 14 dní. Poté zafixujte dílo lakem. Fajn vychytávkou pro stékání hmoty z povrchu jsou zapíchnuté špendlíky do okrajů rámu. Plátno pak nemusíte držet a nebude ležet v přebytečné barvě. Při úklidu nezapomeňte, že ač jsou akrylové barvy vodou ředitelné, dají se smýt pouze do doby, než zaschnou. To platí i pro oblečení, je proto vhodné používat zástěru.
Jaké další předměty lze dekorovat?
Pouring můžete využít na všechny povrchy, kde budou akrylové barvy dobře držet. Otevírá tak možnosti výroby šperků, barevných kamenů, nejrůznějších dekorací i nádherných květináčů. Ozdobit můžete dokonce dárkové krabice nebo zásobník na kapesníky.
VIDEO: dekorování srdcí technikou pouring (pourart)
VIDEO: inspirace – top výběr tvorby obrazů technikou pouring (pourart)
Líbí se vám tvorba technikou pouring? A co dekorace bytu v podobě litého pouring obrazu? Tak článek sdílejte. Děkujeme.