Typy krajek, techniky a historie paličkování

 

Nyní už víme, jak začít s paličkováním, jaké potřeby a pomůcky budeme potřebovat a dokážeme si vyrobit i herduli. Dnes si řekneme o krajkách a technikách paličkování. Kde vlastně paličkování vzniklo a dle čeho jsou jednotlivé techniky pojmenovány?

 

Kde vzniklo paličkování?

Paličkování se začalo se vyvíjet v 16. století v Itálii, Nizozemí a ve Španělsku. Zajímavé je, že jednotlivé techniky paličkování dostávaly nejčastěji jméno podle regionu či místa, ve kterém se začaly vyrábět. Tento název jim zůstal, i když se výroba přesunula do jiného kraje.

 

Paličkovaná krajka

Je spousta druhů krajek a každá se vyrábí trochu jinak. Paličkovaná krajka je vyrobena na principu vzájemného splétání nití do různých směrů. Výsledkem jsou plošné průhledné textilie, čili krajky. Co budete potřebovat na výrobu krajky, naleznete v článku „paličkování – základy, potřeby, podvinky.“

 

Typy krajek

fotografie krajkového deštníku
Jaké jsou nejznámější typy krajek

Nejznámější a ty, s kterými se budeme setkávat nejčastěji, jsou především tyto krajky.

 

Čtěte také: Paličkování – návod na velikonoční vajíčko

 

Bruselská krajka, Anglická krajka, Mechelenská krajka, Chantilly, Valencienská, Florentská, Španělská, Vamberská, Torchonská, Cluny a další.

Fotografie krajky
Originály krajek najdete v muzeiích.

Originály těchto krajek najdete vystavené v muzeích po celém světě. Přibližně od 20. století se paličkování zachovalo jako umělecké řemeslo nebo koníček. I vy se můžete nyní naučit paličkovat v kurzu pro začátečníky s Ivou Proškovou. Získáte 16 lekcí (3hod. 11min.) a doživotní přístup ke kurzu. Tedy kurz nemusí být jen pro vás, ale můžete se učit i s dětmi či partnerem a vyrobit si originální vánoční výzdobu.

Zde se můžete podívat na výstavu krajek v Lošticích, která se letos konala poprvé.

 

4 Základní prvky vazební techniky

Vazba je základní strukturou paličkovaného předmětu. Většinou je zdobená různými doplňky jako jsou: pikotky, pavoučky, vločky, obtahovačky apod.

  • Kroucení
  • Křížení
  • Polohod
  • Hod

Z těchto prvků můžete vytvořit např. tyto vazby: plátno, řetízek, síť nebo dírková vazba.

 

Strojní paličkování

Strojní výroba oproti té ruční, je mnohem rychlejší a také levnější. Strojové krajky, dokáží skvěle napodobit ty ruční a i odborníci mají někdy problém je rozeznat od sebe.

Nejstarší stroj na výrobu průhledných textilií se považuje síťovací stroj angličana Heathocoata, který si nechal patentovat v roce 1808. Tento stroj dokázal vyrobit síťovou strukturu nazývanou Tyl. Jedná se o strukturu s šestihrannými očky.

Bobinetový stroj byl vyvinut asi o 30 let déle a u jeho zrodu stál angličan Leavers. Na bobinetovém zařízení se daly zhotovit i složitější vzorky krajek např. Valencienské krajky a Chantilly.

V 80. letech několik vynálezců dokázalo vyrobit modifikaci splétacího stroje – nebo také paličkovací stroj nazývaný torchonský. Tento stroj pracuje na principu mechanického paličkování.

V 21. Století se bobinetové a paličkovací stroje se uplatňují především pro speciality a luxusní zboží.

 

Zajímají vás další informace ohledně paličkování? 

Chci se zdarma zapojit do videokurzu paličkování >>

 

 

 

Vyzkoušejte si modelovací hmotu Jumping Clay a získejte sadu v hodnotě 1000 Kč 23. 10. 2018
Zdobení dortů se už nemusíte bát 11. 9. 2013
Naučte se novou techniku malování s kurzem “Akrylová malba technikou vrstvování s Joem Muczkou” 14. 6. 2023
Obrázky a mandaly z písku aneb tvoříme s dětmi 22. 11. 2017
Korálkování – návody pro začátečníky 20. 5. 2017
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru