Vánoční výzdoba truhlíků nejen na oknech – inspirace, rady a tipy

 

Nadcházející čas adventu je jako stvořený pro vánoční výzdobu domova. Ale ani okenní parapety nemusejí zůstat prázdné, naopak – dotáhnou slavnostní atmosféru k dokonalosti. Výhodou zimní dekorace truhlíků je dostupnost potřebného materiálu kdekoliv v lese.

Pokud toužíte po živých rostlinách k opakovanému použití, volte jen mrazuvzdorné druhy v květináčích. Nemusíte se trápit snášenlivostí jednotlivých rostlin a jejich odlišného nároku na pěstování, pohromadě budou jen krátce a každá zůstane ve svém vlastním obalu. Inspirujte se v článku.

Živé rostliny vhodné pro výzdobu truhlíků na zimu

Vánoční truhlík na okně plný červených bobulí a světýlek
Vánoční výzdoba truhlíků na oknech – inspirace

 

Při nákupu květin v obalech doporučujeme zvolit ústřední stálezelenou rostlinu, kterou zkombinujete s jinými dekorativními druhy. Klasikou jsou jehličnany nebo vřes. Oba druhy rostlin jsou proti mrazu odolné a vřes v zimě dokonce kvete, takže do své vánoční truhlíkové výzdoby vnesete i trochu barvy. Vhodné jsou také cesmíny, buxusy a jalovce. Někdy bývají prodávané rostliny ozdobeny sprejem s umělou námrazou, záleží pak na vašem osobním vkusu.

 

Inspirace na vánoční výzdobu truhlíků na oknech
Vánoční výzdoba truhlíků na oknech

 

 

Stále oblíbenějším doplňkem zeleného základu se stává drátovec, zvaný také krásnohlávek. Jeho stříbřitý vzhled dodá vánoční výzdobě na oknech punc výjimečnosti. Kvetoucí rostliny obvykle nevydrží větší mrazy, neváhejte tedy sáhnout po umělém květu vánoční hvězdy, který bývá k nerozeznání od živého a svou jasně rudou barvou rozzáří celou výzdobu.

 

Naše tipy:

  1. Před finálním umisťováním květináčů opatřete dno truhlíku vrstvou keramzitu či drobnějšího štěrku. Nádobu tak lehce zatížíte a ochráníte kořínky rostlin před zamrznutím.
  2. Na závěr povrch květináčů zajistěte izolační vrstvou rašeliny, mulčovací kůry či opět keramzitu, aby nedocházelo k promrzání ani shora.
  3. Pokud plánujete mít výzdobu za okny po celou zimu, je výhodné pořídit si nádobu, kterou lze zateplit polystyrenem nebo zakoupit již rovnou tzv. termoizolační nádobu. Díky ní totiž rostliny zvládnou překonat i výkyvy teplot, čímž vám vydrží déle krásné a v nezměněném stavu.
  4. Nezapomeňte, že pod truhlík nebo květináč není v zimě vhodné umisťovat misku pro zadržování přebytečné vody!

 

černý truhlík vyzdobený na Vánoce - zapichané břízové větvičky
Vánoční výzdoba truhlíků – inspirace

 

černý džbán vánočně vyzdobený přírodními produkty
Vánoční výzdoba truhlíků – rady a tipy

 

Jak plastovému truhlíku dodat slavnostní vzhled

Pokud chcete vytvořit opravdu zajímavou a originální výzdobu, je třeba zvolit tomu odpovídající nádobu. Běžný plastový truhlík je na tento druh výzdoby příliš obyčejný a kazil by celkový dojem. Možností, jak jej ale vylepšit, máte hned několik, tak proč toho nevyužít. Jednou z možností je umístit plastový truhlík do proutěného obalu nebo ho nastříkat dekoračním sprejem. Dalším způsobem je obalit ho jutovým pytlem a převázat výraznou stuhou. Pokud vám finance dovolí, samozřejmě si můžete pořídit již hotové nádoby vhodné na rozměr a zátěž vašich parapetů.

 

hnědý truhlík vánočně vyzdobený větvičkami, šiškami a hnědými hvězdičkami
Vánoční výzdoba truhlíků – přírodní barvy

 

truhlík vyzdobený na zimu plný barev
Zimní výzdoba truhlíků – inspirace

 

Náš tip: Slavnostně také působí květináče a truhlíky zdobené mašlemi nebo větvičkami. Vytvořit můžete například „otep“ z kratších větviček, které kus nad středem svážete výraznou mašlí. Ten pak můžete umístit do truhlíku. Další vkusnou dekoraci lze vytvořit opět z pružných větviček, kdy je pouze vytvarujete do oblouku a zapícháte do zeminy v květináči. Větvičky můžete nastříkat barevným sprejem, obvázat stuhou či je nechat jen tak přírodně.

 

závěsný proutěný truhlík vyzdobený na Vánoce
Zimní výzdoba závěsných truhlíků – inspirace

 

Využijte darů lesa a toho, co najdete

Při procházce usínající přírodou posbírejte vše, co se vám líbí. Větvičky jehličnatých stromů, spadlé jmelí, šišky všech velikostí, či trsy nejrůznějších bobulí. Přírodní materiál pak podle nálady použijete pro doladění osázených nádob.

 

dřevěná bedýnka plná šišek a jehličnatých větviček
Vánoční výzdoba truhlíků – ukázky

 

Šišky můžete opatřit stříbřitým postřikem, nebo konečky šupin jemně máznout bělobou pro vytvoření zasněženého dojmu. Konce větví jemně seřízněte ostrým nožem, aby déle vydržely čerstvé. Odstraňte také přebytečné jehličí a listy v částech, které budete zapichovat do zeminy mezi živé rostliny. Do vánočně vyzdobeného truhlíku pak vše umístěte podle svého uvážení. Jemné nepravidelnosti působí přirozeněji.

 

Dolaďte zimní truhlík k dokonalosti

Vánoční období je časem hojnosti a slávy. Honosného lesku můžete dopřát i svým venkovním dekoracím. Celé aranžmá například doplňte třpytivými baňkami ve vhodné barevné kombinaci či kuličkovými řetězy, které můžete protáhnout i skrz rostliny nebo jimi ozdobit jen obvod nádoby.

 

přírodní vánoční závěsný truhlík plný šišek a baněk
Vánoční výzdoba závěsného truhlíku – rady a tipy

 

bílý truhlík vánočně vyzdobený větvičkami, šiškami, bílými baňkami a hvězdičkami
Vánoční výzdoba truhlíků – šišky a bílé baňky

 

Váoční truhlík vyzdobený do podoby trpaslíků
Vánoční výzdoba truhlíků – trpaslíci

 

Nebojte se ani různých světelných dekorací, od klasických led řetězů po čajové svíčky bezpečně umístěných v malých skleněných nádobkách.

Slavnostně laděný domov vám přinese tu pravou vánoční atmosféru a vy se při pečení cukroví a balení dárků můžete kochat pohledem na vlastnoručně vyrobenou výzdobu.

 

VIDEO: návod na výrobu osvětleného vánočního truhlíku

 

Máte již představu, jakou si uděláte vánoční výzdobu?

A teď se inspirujte 9 tvořivými kurzy, díky nimž dokážete vlastnoručně vyrobit dárky >>

 

Byl pro vás článek s ukázkami vánoční výzdoby truhlíků inspirativní? tak ho sdílejte. Děkujeme.

 

Výroba záložky do knihy z pryskyřice – videonávod 16. 2. 2022
Online výuka cizích jazyků – jak se naučit španělsky 30. 7. 2014
Vyrobte šperky a krásné dekorace z pryskyřice 6. 2. 2022
Jak vyrobit papírové hodiny – podrobný návod 29. 3. 2020
Šijeme doma – návod na tašku s kapsou 14. 2. 2018
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru