Vše o tom, jak začít meditovat. Jak najít vhodnou chvíli a místo k meditaci – 1. díl

Přírodních cest ke zklidnění mysli, které můžete provádět kdykoliv během dne třeba i přímo v zaměstnání, existuje celá řada. Můžete vyzkoušet popíjet bylinné čaje či si pouštět relaxační hudbu. Nejúčinnějším řešením, jak snížit míru stresu, únavy a psychického vyčerpání, však je naučit se efektivní meditaci. Až nasbíráte zkušenosti a zdokonalíte se, pouhá pětiminutovka vás dokáže postavit opět na nohy. Naučit se meditovat tedy stojí za to.

Proč začít meditovat?

žena v lotosém sedu v lese medituje
Ptáte se, proč a jak správně meditovat?

Lidské tělo je po fyzické stránce hluboce spojeno se stavem mysli. Není tedy žádným překvapením, že zdravotní potíže v době psychické nepohody vyplouvají na povrch, nebo se dokonce prohlubují. Například takové žaludeční vředy přímo souvisí s emoční nerovnováhou. A právě meditace dovede podle nedávných vědeckých výzkumů pozitivně ovlivnit ty části mozku, které na stres reagují. Proto se také doporučuje jako doplňková terapie alergie, astmatu, roztroušené sklerózy, chronické bolesti nebo u zánětu tlustého střeva.

Nebezpečí meditace

Ačkoliv umí být meditace velice prospěšná, je třeba si dávat na určité věci pozor. Především začátečníci se musejí vypořádat s leckdy až zmatenými výjevy, na které narazí ve stavu zvnitřnění. Při meditaci totiž mohou na povrch vyplouvat zážitky z nejhlubšího podvědomí nebo se objevovat nečekané emoce, které nejsou příjemné. Nenechte se jimi však lapit a vypusťte je ze svého nitra. Odpuštěním starých křiv a bolestí se zbavíte zbytečné vnitřní zátěže a bude se vám lépe dýchat. Při meditacích se pak můžete soustředit jen sami na sebe. Jediné nebezpečí tedy tkví na samém počátku, abyste místo duševního uklidnění nezabředli do dávných sporů, které již nemůžete změnit.

Kdy je vhodná chvíle

žena sedí na sedačce v obýváku a učí se meditovat
Nezáleží na tom, kdy budete meditovat

Nezáleží, jakou část dne si pro meditaci vyhradíte. Důležitá je důslednost v dodržování času. Sebekázeň berte jako nezbytnou přípravu k cestě do vlastního nitra. Brzká ranní doba, kterou věnujete meditování, určí pak náladu celému zbývajícímu dni. Polední sezení uklidní dopolední shon a připraví vás na náročné odpoledne. Večerní meditace zase očistí mysl a připraví na klidný a ničím nerušený spánek. Je tedy na každém, pro jakou denní dobu se v začátcích meditací rozhodne. Pro zkušené není problém dostat se do nitra několikrát v průběhu bdění. Skuteční mistři setrvávají v meditativním stavu celý den při všech činnostech.

Kde meditovat

žena sedí na louce a medituje při pohledu na krajinu zalitou sluncem
Meditujte na klidném místě. Kde se cítíte nejlépe vy?

V začátcích si najděte opravdu klidné místo, které ve vás vyvolává kladné vibrace. Snížíte tak vliv okolního prostředí a budete se moci věnovat jen svému nitru. K uvolnění těla přispívá i aromaterapie a relaxační hudba. Cítíte-li dlouhodobé vnitřní napětí, můžete sáhnout po bylinkách. Toto vaše soukromé místo nemusí být nutně doma, ač je to určitě nejpohodlnější. Někdo však dá přednost přírodě, jinému vyhovuje lavička blízko kašny. Řiďte se jen vlastními pocity a intuicí. Jak se budete učit správně meditovat, důležitost místa se sníží. Časem zvládnete svou meditační chvilku i za plného provozu v MHD či kanceláři, neboť se dokážete oprostit od vnějšího světa a rušivých podnětů.

Lektor online kurzu o meditaci hovoří o obsahu kurzu
Podívejte se na obsah online kurzu – Meditace jednoduše a prakticky

Mistři ovládají vlny

Samozřejmě nemyslíme vlny na vodě, nýbrž ty ve vlastním mozku. Jistě jste již zaznamenali, že existují mozkové vlny. Možná v souvislosti se spánkem či s učením. I pro meditaci je třeba dosáhnout konkrétní frekvence. Při naladění na mozkové vlny Théta (4-8 Hz) zažijete stav opravdu hluboké relaxace uvnitř nitra a zároveň si budete plně vědomi svého fyzického bytí. Během setrvání v tomto frekvenčním rozsahu zkvalitníte dlouhodobou paměť a zvýšíte schopnost nacházet inovativní řešení problémů. Běžně mozek reaguje automaticky a sám tak nastavuje vlnovou frekvenci podle působení vnějších podnětů. Pečlivým cvičením dokážete změnit mozkovou automatiku a cíleně se během chvíle dostanete až do stavu hluboké meditace. A právě objasnění toho, jak dosáhnout meditativního stavu, bude cílem dalšího našeho článku.

Pohled na lektora online kurzu meditace jednoduše a prakticky
Online kurz meditace – vstupte ZDARMA

Zajímá vás téma meditace? Tak sdílejte tento článek. Děkujeme.

Buďte originální! Darujte poukaz na online kurz

Usnadněte si jeho výběr pomocí dárkového rádce:

výběr mezi mužem a ženou při výběru dárků - dárkový rádce

Vyrábíme indiánský lapač snů, díl 3. – kam ho umístit 24. 2. 2019
Jak na Excel? Online se naučte jak na to 27. 6. 2014
Naučte se pečovat o ovocné stromy a dočkejte se bohaté úrody 16. 1. 2022
Fimo hmota – kreativní polymerová modelína 11. 9. 2013
Jak začít s krasopisem? 12. 7. 2022
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru