Vyrábíme indiánský lapač snů, díl 1. – význam barev

 

Lapače snů představují nejen krásnou dekoraci do interiéru, ale také magický amulet, který podle nejedné legendy dovede zachytit špatné sny a ponechat ty dobré. Není tedy divu, že se k nim se zalíbením uchylujeme v situacích, kdy si s nočními můrami nevíme rady.

Indiánský lapač snů dále skvěle poslouží jako dárek pro štěstí, kterým můžete obdarovat své blízké.  Záleží jen na tom, jaké barvy při výrobě lapače použijete, protože na významu barev záleží.

 

Jaký je význam indiánského lapače snů?

černý a bílý indiánský lapač snů - každá barva má jiný význam
Jak vyrobit lapač snů – význam barev

 

Lapač vám může sloužit různě. V dnešní době se často používá jako bytový doplněk, který má ladit s celkovým interiérem, avšak jeho pravý význam je zcela odlišný. Lapač snů totiž primárně vznikl jako amulet s magickou mocí, který zachytává negativní energii a přivolává příjemné sny. Z toho důvodu se věší nad postel nebo co nejblíže k ní. Kromě toho dovede i čistit energii v prostoru, a to tehdy, když jej zavěsíte do středu místnosti. Funkce a význam se také liší dle převládajících barev na lapači.

Indiánský lapač dále můžete využít jako talisman pro štěstí či k harmonizaci rodinného prostředí. Stačí jej pověsit nad dveře, do zahradního altánku nebo na terasu a nechat přes něj proudit slunce, které dopadá dovnitř domu. Pavučinka uprostřed kruhu se postará o správné proudění energií a barevná peříčka uzemní špatné myšlenky a noční můry.

Tento prastarý indiánský amulet je též ideálním dárkem, neboť prostřednictvím něho můžete obdarované osobě hodně pomoci. Pokud si například při jeho výrobě budete přát, aby se vašemu blízkému dařilo, lapač vaše přání zachytí a podpoří jeho realizaci tím, že obdarované osobě dodá potřebnou energii.

 

černý lapač snů s barevnými korálky visí a na pozadí je modrá stěna
Výroba lapače snů – význam barev

 

Jak lapač snů vznikl?

Existuje mnoho legend, které vypráví o vzniku indiánského lapače. Jedna z nich například zmiňuje ustaranou indiánskou matku, která nevěděla, jak utišit plakající dítě. Vyhledala proto starou šamanku, která ji poradila vyrobit magický talisman ve tvaru kruhu a ten poté umístit nad postýlku dítěte. Jiné prameny zase uvádějí, že lapač snů vyráběly tradičním způsobem ženy indiánského kmene Ojibwe. Podle nich kruh symbolizuje přechod slunce přes oblohu. Ať už ale lapač snů vznikl jakkoliv, jisté je to, že si našel cestu i do našich českých domácností.

 

Co byste měli vědět před samotnou výrobou lapače?

Lapač snů jako relaxační a meditační prostředek by měl být vyráběn s radostí a potěšením, protože všechny emoce do sebe ukládá. Pozitivní emoce a naladění lapače je dále možné umocnit různým zdobením a zvolenými barvami. Každá barvička má totiž jiný význam. O tom ale až za chvíli. Než začnete tvořit měli byste vědět, z čeho se správný lapač skládá a proč tomu tak je.

 

středový korálek v kruhu lapače snů zapleten do příze
Středový korálek lapače v bohatě propletené pavučině, která zachytává negativní síly

 

Obecně lze říci, že obvod kruhu lapače tvoří hranici od vnějšího světa a představuje ochranu před tím, co je uvnitř něho. Symbolicky by se dovnitř kruhu měl umístit korálek, kamínek nebo třeba mušlička znázorňující vaše Já. Tento korálek však není uprostřed kruhu jen tak volně pověšen, ale je středem bohatě propletené pavučiny, která zachytává negativní síly. Z kruhu dolů pak visí několik peříček, jež slouží k přenosu dobrých snů k spící osobě.

Jedině takto správně poskládaný lapač dokáže svého majitele chránit během bdění i spánku.

 

Význam barev u lapače snů

Barvy mají na funkci lapače zásadní vliv. Proto nejdříve pozorně zvažte, jakých účinků chcete dosáhnout a podle toho barvu zvolte.

 

bílý, černý a modrý lapač snů visí v místnosti
Každá jednotlivá barva lapače snů má jiný význam

 

  • Zelená barva – symbolizuje pohodu, klid a kreativitu. Podporuje budování dobrých rodinných vztahů a povzbuzuje sounáležitost s okolím. Jistým způsobem dovede léčit, uklidňovat a navozovat pocit relaxace.
  • Červená barva – je symbolem energie, životní síly a vášně. Dovede nabudit a dodat chuť do života. Její stimulující účinky se projevují ve všech aspektech života. Díky tomu máme větší odhodlání plnit si sny a přání a do všeho se pouštět s vervou.
  • Žlutá barva – vnáší do domu světlo a optimismus. Okamžitě se tak vaše domácnost zalije smíchem a štěstím. Ztělesňuje veselost, moudrost a myšlení. Podílí se na léčbě trávicího traktu a odpomáhá od stresu.
  • Oranžová barva – dodává odvahu plnit si své sny a být úspěšný v pracovní i rodinné sféře. Podobně jako barva žlutá symbolizuje radost a inteligenci. Dále se též podílí na zmírnění potíží vyplývajících z onemocnění trávicího systému.
  • Modrá barva – všechny odstíny modré přináší klid a rovnováhu. Zároveň ale v člověku probouzí smysl pro povinnost a zodpovědnost. Zlepšuje úroveň komunikace a zajišťuje úspěch při jednání s právními orgány.
  • Fialová barva – přináší magické sny a působí uklidňujícím dojmem. Usnadňuje proces meditace a dosažení duchovních stavů. Má pozitivní vliv na centrální nervový systém.
  • Bílá barva – zesiluje účinek ostatních barev na lapači snů. Představuje čistotu, nevinnost a perfekcionismus. Usnadňuje duchovní vnímání a spojení s vesmírem.
  • Hnědá barva – ukotvuje nás k zemi a k přírodě, ze které čerpá energii a předává nám ji v nejčistší podobě. Zároveň vzbuzuje v našem nitru pokoru, trpělivost a střídmost.

 

Čtěte všechny díly série článků o výrobě lapače snů:

Vyrábíme indiánský lapač snů, díl 2. – komponenty

Vyrábíme indiánský lapač snů, díl 3. – kam ho umístit

Vyrábíme indiánský lapač snů, díl 4. – návod

 

3 tipy jak se rychle naučit anglicky 26. 3. 2018
Obrázky a mandaly z písku aneb tvoříme s dětmi 22. 11. 2017
Vyrobte si krásné spirálkovité náušnice s tyrkysem 22. 5. 2018
Rozhovor s Vendulou Maderskou a návod na háčkovanou kabelku s chobotničkou Aničkou 30. 7. 2018
Kurz “Základy papírové krajky” 19. 2. 2024
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru