Vyšívání – začínáme s křížkovým stehem

Ačkoli vyšívání vyžaduje mimořádnou trpělivost a pozornost, je velmi oblíbené u žen všech generací. A navíc, podarovat své blízké vlastnoručně vyšitým obrazem, povlakem na polštář nebo ozdobenými společenskými šaty, to je dárek, který skutečně potěší.

Z filmových pohádek máme vyšívání spojené se zábavou urozených princezen. V reálné historii je vyšívání známo údajně již od pravěku. V první polovině 19. století byl vynalezen vyšívací stroj, jehož používání je i v dnešní době významnou součástí textilního průmyslu. Efektivního vyšívání však dosáhnete i vlastníma rukama, čehož by byla velká škoda nevyužít.

Křížkové vyšívání

černé křížkové stehy na látce
vyšívání – křížkový steh

Vyšívání křížkovým stehem je populární pro svůj působivý výsledek, ale přitom je velmi tolerantní k jemným nepřesnostem. Křížkový steh je tvořen překřížením dvou stehů pod pravým úhlem. Toho je možné dosáhnout mnoha způsoby, přičemž platí, že správný je takový, který vám vyhovuje.

Ať už tvoříme křížky jakýmkoli způsobem, dbáme na to, abychom je vyšívali všechny stejně. Jakýkoli pokus o jinak vyšitý křížkový steh bude ve výsledku znát a naruší tak jednolitost celé práce.

Vyšívání podle předlohy

materiál a předlohy na vyšívání

Díky předlohám pro křížkové vyšívání zvládnete vyšít dokonalý motiv i bez toho, abyste byli zároveň zdatnými malíři. Na internetu je dnes zdarma celá řada motivů vhodných jak pro úplné začátečníky, tak pro skutečné vyšívací mistry.

Čtěte také: Šijeme doma – návod na tašku s kapsou

Předlohy pro vyšívání se podobají obrázkům se špatným rozlišením, takže je patrné, kolik křížkových stehů konkrétní barvou je potřeba vyšít. Vytvořit si ale můžete i vlastní motiv překreslením na milimetrový papír.

Návod, jak najít na internetu křížkové vyšívací předlohy zdarma

Do Google vyhledávače zadejte sousloví „free cross stitch patters“ a dejte vyhledat. Poté se přepněte do sekce images (obrázky). Nyní se na vás již směje nepřeberné množství vyšívacích předloh, které si vytiskněte nebo překreslete a vyšívání začíná…

google obrázky křížkové vyšívací předlohy
Návod, jak získat křížkové vyšívací předlohy

Trénink dělá mistry

Vyšívání podle předlohy není v podstatě nic jiného než neustálé počítání. Kolik stehů vedle sebe potřebujete, kdy změnit barvu, kdy se přesunout o kus dále. Vše je ale jednoznačně zaznamenáno v předloze.

I pro křížkové vyšívání platí, že jen opakováním a zkoušením si nejrychleji osvojíte správnou techniku vyšívání. Zatímco téměř každý začátečník se bude v předloze ztrácet, po pár týdnech už si dokážete hravě poradit i se složitějším motivem.

Základní výbava pro křížkové vyšívání

Vyšívání křížkovým stehem je možné provádět na téměř každém druhu tkaniny, který má pravidelnou čtvercovou strukturu. Asi nejznámější látkou pro vyšívání je česká kanava, jejíž struktura vytváří oka v pravidelných vzdálenostech, do kterých se vpichuje jehla a které tak samy o sobě určují pravidelnost křížkového vyšívání.

tkanina na křížkové vyšívání

Další typy vyšívacích tkanin kanava najdete zde >>

Dále budete potřebovat jehly. Ideální je použít jehlu určenou na křížkové vyšívání ‒ její špička je tupá, pohodlně projde očkem v látce, ale zároveň nepropichuje vlákna okolo. Velikost jehly volte s ohledem na tloušťku nitě a také na velikost dírek v látce.

jehly na křížkové vyšívání

Chci znát detaily a bližsí informace o vyšívacích jehlách >>

Pro vypnutí látky, na kterou vyšíváte, můžete použít také vyšívací rám (kruh). Ten usnadní práci zejména začátečníkům, látku vypne a vám tak umožní rovnoměrně utahovat jednotlivé stehy.

dřevěné a plastové vyšívací kruhy

Podívat se na všechny vyšívací kruhy v nabídce >>

Při vyšívání se samozřejmě neobejdete bez vyšívacích přízí – bavlnek a mulinek.

vyšívací bavlnka a příze mouline

Zajímá mě celá barevná a typová paleta vyšívacích přízí – mulinek >>

Rady na závěr

Látku, na které jsme vytvořili svou výšivku, je vhodné na závěr celé práce na krajích přeložit a zašít, aby nedocházelo k jejímu třepení. O ruční výšivku se pak staráme co nejšetrněji, abychom ji nemuseli zbytečně často prát. Pokud je to však potřeba, perte na nejšetrnější program při nízké teplotě. Také žehlení provádějte přes rubovou stranu překrytou vlhkým plátnem. Jen tak si výšivka zachová svou plastičnost.

Přehled video návodů, jak začít s vyšíváním

autorka videí: Lucie Kotýnková

Čtěte také: Šijeme pro děti – zásobník na kapesníky

Čtěte také: Návod, jak ušít plátěnou nákupní tašku

Milujete ruční práce? Potom by vás mohly zajímat postupy a návody na další ruční práce >>

Pokud máte pocit, že tento článek pomůže vyšívacím začátečníkům, potom ho sdílejte mezi své přátele.

Rýmovníkové domácí sirupy – postup výroby 4. 5. 2019
Edukativní modelína Jumping Clay a rozhovor s Gabrielou Velkovou 24. 10. 2018
Dekorace ze šišek – inspirujte se 15. 12. 2021
Jak vyrobit čarodějnický kostým – klobouk 13. 4. 2018
Vánoční výzdoba truhlíků nejen na oknech – inspirace, rady a tipy 23. 11. 2019
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru