Vytvořte si své webové stránky díky online kurzům programování

Potřebujete pro své podnikání přitažlivé webové stránky, ale zaplatit si programátora je mimo vaše možnosti? Ačkoli je to k nevíře, nepotřebujete žádné zvláštní počítačové vybavení ani odborné znalosti. Naučit se vytvářet webové stránky zvládnete hravě z pohodlí domova a s vaším notebookem. Stačí jen najít správného průvodce programování, který vám ukáže, jak na to. A kdo ví, třeba se v programování tak najdete, že budete dělat webovky i kamarádům a známým a necháte si za to pohádkově platit.

Tím zmiňovaným průvodcem může být například Petr Loukota, který vede Online kurzy programování na stránkách www.kurzy-programovani.cz. Jde o vystudovaného programátora, který se vytvářením webových stránek a aplikací živí již téměř deset let. Díky tomu zná spoustu zjednodušení a dokáže upozornit na záludnosti.

Co potřebuji k programování

Podle lektora potřebujete k programování pouze vlastní počítač, do kterého si stáhnete dva neplacené programy.

Jedním z nich je webový prohlížeč, který má většina počítačů již stažený. Slouží k zobrazování toho, co jste si naprogramovali. Nejoblíbenějším prohlížečem mezi programátory je Google Chrome, ale ve skutečnosti je celkem jedno, který použijete.

Pokud Google Chrome náhodou nepoužíváte, stáhnout si ho můžete z oficiálních stránek.

A druhým programem je editor zdrojových kódů Visual Studio Code, ve kterém budete svou stránku vytvářet. Zmíněný editor vám dokáže mimo jiné napovídat a zvýrazňovat části kódu, takže se hodí nejen pro začátečníky, ale programují v něm i profesionálové. Navíc se k tomuto programu dá sehnat i čeština, tím pádem ani cizí jazyk pro vás nebude překážkou.

vzhled programu Visual Studio Code
Do Visual Studio Code si lze jednoduše nahrát češtinu

Visual Studio Code je ke stažení zde. Jakmile si ho nainstalujete (jednoduše soubor otevřete a on vás provede instalací), můžete si do něj nahrát češtinu.

Návod, jak nahrát češtinu do Visual Studio Code

V bočním menu kliknete na ikonu Extensions (rozšíření) a do vyhledávacího pole napíšete czech. Objeví se vám Czech Language Pack for Visual Studio Code. Již stačí jen kliknout na Install a po dalším spuštění už budete mít editor v češtině.

Jakmile máte oba zmíněné programy připravené, můžete začít programovat. Na začátku vám jistě pomůže, pokud umíte alespoň trochu anglicky. Programovací jazyky jsou totiž tvořeny z anglických slov, takže se pak dokážete lépe zorientovat. Pokud však anglicky neumíte, doporučuji si projít kurzy pana Loukoty, který vysvětluje vše pomalu, česky a dodává ke kurzům i slovníček použitých anglických slov. Po pár lekcích se tak v programování určitě vyznáte i bez znalosti angličtiny.

VIDEO: Podívejte se na ukázku z kurzu HTML

Webové stránky se programují pomocí několika programovacích jazyků

Ten základní se jmenuje HTML a tvoří kostru každých webových stránek. Je nejjednodušší a nejdůležitější. Na internetu existuje spousta návodů, jak jazyk vypadá, jak se používá a jak se s ním pracuje.

Online kurzy programování vás HTML dokážou naučit během pár hodin.

Bohužel vám ale nebude stačit pouze HTML. Až si vytvoříte základní podobu webových stránek, jako je záhlaví, menu, tělo stránky, jednotlivé sekce a/nebo patičku, budete potřebovat jazyk CSS na upravení barev a stylů. To totiž jazyk HTML neumí. A každý si přece chce vybrat styl a barvu písma, barvu pozadí a další.

I CSS vás kurzy programování mohou naučit.

Posledním programovacím jazykem, který budete potřebovat, je jazyk JavaScript. Ten už je co do pochopení trochu složitější. Díky němu si ale zvládnete stránky přizpůsobit, jak nejlépe budete moci. Například dokážete menu připevnit k hornímu okraji stránky, rozbalit další text po kliknutí, zobrazovat na stránce odpočet a další.

Projdete-li kurzem JavaScriptu na Online kurzech programování, budete umět i základní konstrukce všech programovacích jazyků a naučit se tak nějaký další jazyk už pro vás nebude žádný problém.

Až budete mít webové stránky naprogramované, čeká vás ještě jejich zveřejnění. K tomu budete potřebovat webový hosting, neboli webhosting, což je pronájem místa na internetu, kam své stránky nahrajete. Dále si zaplatíte ještě doménu, tedy unikátní adresu té vaší konkrétní webové stránky. Třeba v našem případě jde o adresu mini-kurzy.cz. 🙂

Po spuštění vašich webových stránek samozřejmě nezapomeňte poslat adresu známým a kamarádům, ať se podívají, co jste dokázali. A nám určitě dejte vědět, jak se vám dnešní návod líbil a jak vám kurzy programování pomohly.

přehled log programovacích softwarů, které ovládá lektor online kurzů programování
Petr Loukota – autor online kurzů programování

Vždy vás zajímalo, jak se naučit programovat? Tak článek sdílejte. Děkujeme.

Tipy na dekorování k vytvoření útulného domova 20. 6. 2022
Važte zápisníky, deníky i knihy jako profík s “Knihařským kurzem pro začátečníky” 11. 12. 2023
Příběh Ingrid o cestě k vlastnímu bydlení a dekoracím ve stylu DOMA 3. 10. 2022
Výroba domácího mýdla – postup, návody, pomůcky 18. 11. 2016
Jak rozpoznat nadání a dětský potenciál? Staňte se rodičem a pozitivním koučem v jednom 21. 9. 2018
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru