Zkuste si šitou batiku šibori

Hledáte nápady, jak si vyzdobit bílé tričko, tílko či top? Podmínkou je přírodní materiál, nejlépe hedvábí, bavlněné nebo lněné plátno, avšak ne silné. Zkuste šibori – shiboru, v japonštině muchlání nebo mačkání – tradiční techniku zdobení textilu.

Bílá místa na látce vznikají různými způsoby – skládáním, vrásněním, přehýbáním, stáčením, skládáním, svazováním a také šitím. Už jen z výčtu postupů je jasné, že kreativitě se meze nekladou, a to je na těchto technikách fantastické – nikdy totiž nevíte úplně přesně, jak vzory a barvy dopadnou barvy.

Malý krůček do historie šibori

Nejstarší záznamy o šibori pochází z Číny, tam však dnes tato tradice téměř neexistuje, další země, kde se šibori dnes vyskytuje, je Indie, Indonésie, Latinská Amerika a hlavně Japonsko. Obecně asijská oblast byla pro vývoj této techniky určující, a to díky vzniku a výrobě hedvábí. Jeho vlastnosti jako jemnost a pevnost zároveň, nasákavost umožnují dosáhnout výsledku, jakého u jiných látek nelze dosáhnout. Již od 7.století našeho letopočtu jsou známy první záznamy o šibori v Japonsku. Velký rozkvět technika zaznamenala v 16. a 18. století. Dnes se vyučuje na vysokých školách s výtvarným zaměřením, její tradice je stále živá a věnuje se jí mnoho tvůrců.

Jednou z technik šité batiky je mokume. Je to japonská technika šibori, při níž se prošívají řady rovnoběžných stehů, po jejichž stažení a obarvení látky vzniká vzor podobný struktuře dřeva.

detail trička technika mokume
Detail techniky šité batiky – mokume

Postup, jak ozdobit textil technikou mokume

  1. Látku přeperte (nesmí být mastná apod. kvůli následnému barvení), vyžehlete a položte na pevnou podložku. Doporučuji si linie prošívání nakreslit mizícím fixem. Nejlépe je cca1 – 1,5cm od sebe a počet linií vedle sebe je na vás. Můžete třeba celou látku prošít nebo jen střed jako já a třeba okraje. Záleží na tom, jestli se jedná o hotový výrobek nebo látku, z které teprve budete šít.
  2. Předkreslené linie prošijte předním stehem. Nezapošíváme, necháme na obou stranách přízi přesahovat asi 5 cm. Stehy budou vidět, tak je třeba je vytvářet tak, jak je chcete mít vidět. Drobnější steh znamená samozřejmě jemnější vzor a naopak. K prošívání použijeme výhradně pevnou bavlněnou přízi, která vydrží velké pnutí při svazování a nepotrhá se. To je velmi důležité. Vhodná je třeba Perlovka nebo vyšívací bavlnka.
  3. Šátek prošijeme a po dokončení začneme utahovat nitě. Uchopíme je z obou stran a lehce stahujeme tak, aby šly všechny nitě najednou a došlo tím pádem k pravidelnému nařasení. Stažený váleček vypadá asi takto: vidíte zauzlované konce nití.
Svázaná batikovaná látka
Styl svázání látky

4. Na konci nití tvoříme uzlíky nebo je svážeme k sobě – to v případě celoplošného vzoru, pokud máme vzor ve středu, tak jen uzlíky.

5. Vyzkoušíme pevnost, nesmí být vůle, mezera, efekt by se nepodařil.

6. Jakmile máme látku svázanou, vložíme ji do barvicí lázně připravené dle návodu a obarvíme.

v hrnci se barví (batikuje) triko
Barvení textilu

7. Po obarvení látku vymácháme, teprve poté rozvážeme a znovu vymácháme. Pokud jsme pracovali s hedvábím, žehlíme za vlhka. Výsledek překvapí…

dívka má na sobě fialové tričko vyrobené dle návodu na techniku šité batiky šibori
Originální tričko zdobené technikou šité batiky šibori (foto Natálie Ševčíková)

Autorka návodu šibori techniky – Jana Křížová

Jmenuji se Jana a v roce 2017 jsem po druhé znovu založila projekt keramik•ART•studia. Původním povoláním jsem totiž keramička – vyučila jsem se v keramické huti ve Štěchovicích, později jsem se věnovala práci se dřevem a své sochy jsem vystavovala na desítkách výstav u nás i v zahraničí. Při tak těžké práci jsem si však poškodila rameno, a tak jsem se začala věnovat jemnějším technikám tvorby, hlavně práci s hedvábím, které je pro kreativitu nejvhodnější, ale i vyšívání, šití, pletení, háčkování apod. A jsme zpátky u keramik•ART•studia, zkouším různé techniky, postupy a výsledky můžete vidět na www.janakrizova.cz, nebo i koupit na mém malém eshopu www.keramikartstudio.cz.

Nebo se podívejte na Instagram @keramikartstudio, jak Jany tvoření dopadá. Za laik a zpětnou vazbu či sledování děkuje.

Herdule na paličkování 15. 11. 2017
Kanzashi – japonský půvab z látky 11. 9. 2013
Domácí pleťové masky: Výroba masky s ohledem na váš typ pleti 11. 4. 2020
Furoshiki – vyzkoušejte balení dárků do látek 16. 3. 2021
Ušijte pantofle pro sebe i své návštěvy! S kurzem “Šití pantoflí aneb nazouváků pro začátečníky” to zvládnete levou zadní 27. 11. 2023
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru