Online kurz od AVASTu vám poradí, jak chránit sebe i své blízké na internetu

Mnoho lidí tráví ve virtuálním prostředí čím dál více času, aniž by znali zásady bezpečného chování. Některé osobní informace mohou být (a bývají) dokonce zneužity kvůli důvěřivosti či nevědomosti uživatele.

V současné době také společností rezonuje bohužel jen částečně odkrytý problém – zneužívání mladistvých. Zdánlivá anonymita virtuálního světa totiž dodává mnohým útočníkům odvahu ke kruté šikaně svých obětí. Záměrně píšeme „zdánlivá“, neboť ve chvíli, kdy otevřeme internetový prohlížeč, vytváříme digitální stopu, která vede přímo k nám do obývacího pokoje či ložnice.

Co se dozvíte v online kurzu od AVASTu

Jirka Král v bílém tričku prezentuje sví tipy, jak se chovat na internetu bezpečně
Youtuber Jirka Král hovoří o potřebě vždělávání dětí, jak v síti nenaletět

S mnoha situacemi vás seznámí online kurz zabývající se bezpečností na internetu, který vytvořil známý český youtuber Jirka Král a odborníci z E‑Bezpečí a který vznikl pod záštitou firmy Avast. Avast možná znáte díky bezpečnostním programům pro počítače.

Kurz obsahuje několik okruhů. Nemusíte je procházet za sebou, ale můžete si vybrat, co vás aktuálně zajímá. Na konci každého tématu na vás čeká otázka, týkající se toho, jak byste se měli v dané situaci zachovat. Ti nejlepší získají na konci kurzu zlatý odznak.

V kurzu najdete například tato témata:

  • Jak se zachovat v případě ukradení účtu na Instagramu
  • Co dělat, když vás někdo vydírá a na koho se obrátit
  • Jak řešit nadávky a vulgární chování na internetu
  • Jak se správně zachovat, když se s vámi chce sejít cizí člověk z internetu
Ukázka první části online kurzu o bezpečnosti práce na internetu
Ukázka obsahu online kurzu od AVASTu a Jirky Krále – BUĎ SAFE ONLINE

Abyste se snáze orientovali, přinášíme vám několik základních pravidel správného a bezpečného chování na internetu.

Chraňte osobní údaje vás i vašich blízkých

Především na sociálních sítích neuvádějte veřejně své telefonní číslo, přesné datum narození a adresu. Nikdy nevíte, kdo a proč by je mohl zneužít. Některé webové stránky se vás mohou i přímo dotazovat a není důvod tyto údaje poskytnout. I když by vás obsah webu lákal, zavřete ho a informace si vyhledejte na bezpečnějším místě.

Doporučujeme:

AVAST ochrana na internetu zdarma ke stažení
Antivirus AVAST stahuj zdarma

Totéž platí i o údajích platební karty. Pokud budete provádět online platbu, pak jedině na zabezpečených stránkách, které poznáte například podle ikonky zámečku v adresním řádku. Nesdělujte ani hesla. Existuje mnoho aplikací, které bezpečně uchovají vaše přístupy, aniž byste si je museli pamatovat.

Sdílení fotografií

Opatrně nakládejte také s fotografiemi, především pak svých dětí, které se nemohou bránit, ani vyjádřit svůj nesouhlas. Takové fotografie mohou být dohledatelné i za několik desítek let a mohou se stát materiálem ke kyberšikaně, nebo si je může dohledat možný nadřízený, již dospělého dítěte.

Můžete namítnout, že zveřejňujete jen fotografie z běžného života, které neobsahují jakýkoliv intimní nádech. I tak mohou být fotografie snadno zneužitelné a mohou se objevit i na stránkách odkazujících na dětskou pornografii. Stejně tak se fotografie mohou stát podkladem pro krádež identity. Kdokoliv si může vytvořit falešný profil s fotografiemi vašeho dítěte a vydávat se za ně v komunikaci s jeho vrstevníky. Nepřímo se tedy podílíte na útoku na další osoby tím, že nevědomky poskytujete materiál lidem s nejrůznějšími úmysly.

Domluvené setkání

S falešnou identitou souvisí také možnost reálného setkání. V takovém případě je naprosto na místě opatrnost. O schůzce by měla vždy vědět důvěryhodná osoba. Pro schůzku vyberte veřejné místo, kde se pohybují další lidé a v případě jakýchkoliv pochybností, si neváhejte říct o pomoc.

Řešením možných problémů virtuálního světa rozhodně není úplné odstřižení od sítě, ale především opatrné chování a uvědomění si rizik. Dobře informovaný uživatel dokáže využívat internet smysluplně a bezpečně.

Obsah online kurzu od Youtubera Jirky Krále a Avastu
Chraňte vaše děti – vstupte zdarma do online kurzu BUĎ SAFE ONLINE

Pokud vnímáte bezpečnost dětí při práci na internetu jako důležitou, sdílejte prosím tento článek. Děkujeme.

Škola návyků – boří mýtus o pevné vůli 12. 1. 2014
Jak se efektivně učit a zlepšit paměť 5. 8. 2013
Návštěva v kreativní dílně Kajjka 5. 3. 2018
Cvičení pilates pro začátečníky – cvičení pro zdraví i duševní pohodu 5. 8. 2013
Pracovní pohovor – co udělat pro jeho úspěšné zvládnutí 18. 6. 2014
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru