Co o sobě v rozhovoru říká kreslíř a tvořivý umělec Martin alias MOPSL

Pravidelně se vám snažíme v rozhovorech představovat začínající či již známé tvořivé lidi a umělce. Tentokráte se vám níže představí pohodář, energií a nápady nabitý Martin alias MOPSL. Věříme, že se vám jeho originální tvorba zalíbí.

Kdy sis uvědomil, že máš talent kreativně tvořit a malovat?

„Od mala mě bavilo kreslit, malovat nebo něco tvořit. O tom, jestli mám talent, moc nepřemýšlím. Důležité pro mě je, že jsou na mou tvorbu pozitivní ohlasy.“

Dobře. Zamysli se krátce nyní. Co ten talent? Máš ho nebo je to dle tebe pouze o tréninku a zlepšování se?

„Skutečně se mi těžko posuzuje, jestli mám nebo nemám talent. Bez tréninku nejde nic. Trénink je důležitý ve všech oblastech a činnostech. Pokud věnuješ nějaké činnosti (např. malování či kreslení) dostatečné množství času a tréninku, budeš mít výrazně lepší výsledky než někdo, kdo nikdy nezačne, protože si myslí, že nemá talent.“

Máš nějaké teoretické umělecké vzdělání?

„Uměleckou školu nemám, jsem hrdý strojař😊. Ale cestu životem mi zkřížili lidé, kteří mě posunuli v kreativní tvorbě dál.“

Jaký byl tvůj první výtvor? Dokážeš popsat tvé začátky?

„Popravdě už ani nevím. Od útlého věku jsem pracoval na spoustě projektů. Vzpomínám si, jak jsme s bráchou u dědy vyráběli motokáru ze staré tříkolky. Byla hodně nebezpečná a rozpadala se za jízdy😀.“

Můj první obrázek vznikl v lázních Darkov v roce 2004. Bylo to první večer, nikoho jsem tam ještě neznal a zasáhla mě nuda. Vzal jsem obálku, ve které mi přišla pozvánka do lázní a modrou propisku. Kreslím, kreslím, dokud bylo místo. Výsledek se mi líbil, tak jsem si od rehabilitačních pracovníků vyptal papíry a ve volných chvílích kreslil.“

„Skoro všechny obrázky jsem rozdal personálu při odchodu z lázní. Když tak přemýšlím, šlo vlastně o první obrazy kreslené mou osobní technikou „změť výjevů“.“

„Po návratu z lázní jsem sem tam něco nakreslil. Pravidelně kreslím až od roku 2009. Souvisí to s mým nástupem do Charitního domova, kde pracuji na recepci.“

změť obrázků (výjevů) kresba propiskou Mopsl art
Můj zcela první obrázek na dopisní obálce (rok 2004, Lázně Darkov)

Co pro tebe kreslení nebo tvoření znamená? Co ti přináší? Jaký je důvod, že skoro každý den na něčem tvořivém pracuješ? Je jediným důvodem, že tě to baví?

„Ano, tvoření čehokoliv mě moc baví. Největší odměnou pro mě je, když se lidem má díla líbí. Denně se něčemu věnuji, protože mě nebaví sedět a čumět do zdi.“

Jsou nějaké tvé povahové vlastnosti, které ti v tvoření vyloženě pomáhají? Jsou naopak nějaké, které by si nejraději odboural?

„Jsem trpělivý a trochu detailista. I má trpělivost však má hranice při zasychání lepidel a barev…😊“

Kdy nejčastěji tvoříš?

„V noci nebo v práci.“

V práci? Co říká na tvé tvoření zaměstnavatel? 🙂

„Již zmíněný charitní domov je vlastně domov důchodců s 24hodinovou péčí. Náplň mé práce je nepouštět nezvané hosty, směřovat hosty, aby nebloudili po budově a povídat si s klienty. Proto mi občas zbývá čas na kreslení a tvorbu.“

„O tom, že kreslím, tam všichni vědí a moc mě v tom podporují. Mými kresbami jsou vyzdobené všechny chodby. Kreslil jsem i tematické obrázky přímo pro Charitu Otrokovice. Takže zde mám vlastně trvalou výstavu. Většinu prvních zájemců o moje obrázky jsem potkal právě zde.“

Kde bereš inspiraci na ruční tvorbu?

„Dívám se kolem sebe a na různé pořady v TV nebo YouTube videa. V TV se rád mrknu na Receptář, na Pepu Libického nebo Láďu Hrušku, na Zahradní proměny (rád zahradničím) anebo na pořad „Jak se to dělá“. Občas je v nich něco inspirativního.“

„Sleduji, co mě zaujme, a to hlavně kvůli technologickým postupům – jak co udělat, tak, abych to nemusel dělat znovu. Pokud mám jmenovat jeden oblíbený YouTube kanál, určitě je to 5-Minute Crafts.“

Je ti vzorem někdo ze světoznámých umělců? Kdo a proč?

„Líbí se mi Leonardo da Vinci, byl to podle mě génius. Třeba mnohokrát diskutovaná Mona Lisa. Je to obraz, ve kterém jsou ukryté různé šifry. Ani se neví, jestli je to muž nebo žena, není to prokazatelné, protože nikdo neví s jistotou, jaké má ta osoba jméno. Je prostě plný záhad a já mám záhady rád.“

„Nebo navrhoval stroje, které předběhly dobu o stovky let. Třeba “helikoptéru”. Sice by nebyla schopná letu, ale jako myšlenka, no klobouk dolů pane. Pak třeba Vitruviánský muž, je to lidské tělo vepsané do kruhu a čtverce, kdy pupek tvoří střed kruhu. Podle něj je to nákres rozměrově dokonalého člověka. Zde uplatnil a pojmenoval tzv. zlatý řez (anglicky golden ratio). K němu dospěješ, když vydělíš výšku nebo i šířku hodnotou 1,618.“

Obraz - kresba technikou čárkoratsr (propiska) by MOPSL art
Obraz Leonardo da Vinci – Martinova technika čárkorastr

Máš své oblíbené materiály k tvoření? Který materiál ti přináší největší radost? Proč tomu tak je?

„Starý papír včetně letáků, lepidlo, špejle, karton, izolepa, PET-lahve, plata od vajec atd. V podstatě vše, co je již na vyhození. Největší radost mi přináší výsledek z těch materiálů.“

Kde materiál na tvoření sháníš?

„S nadsázkou se považuji za „recyklačního umělce“, protože rád recykluji a dávám materiálům nový smysl. Zbylý materiál a pomůcky kupuji v obchodech. Občas ve specializovaných e-shopech.“

Jaké pomůcky k tvorbě nejčastěji používáš? Bez které se nikdy neobejdeš?

„Propisky, tužka, lepidla, nůžky, pravítko, kružítko.“

pouzdro plné barevných propisek
Sada propisek – můj hlavní nástroj na kresbu

Jaký druh lepidel používáš a konkrétně na co? Poradíš čtenářům nějaký tip s použitím lepidla?

„Používám disperzní lepidlo na papír (Herkules nebo Apeko), disperzní lepidlo na dřevo, tavnou pistoli, vteřinové lepidlo a někdy Chemopren.“

„Nevýhoda je, že lepidlo lepí i na rukách a na něm vše ostatní. Někdy je to fakt boj. Papír se občas zkroutí a dokáže toho dost pokazit. Ale výhoda je, že se to dá všechno snadno opravit. Další výhodou je dostupnost materiálů. Odpadu je zatím všude dost.“

Martinova rada: Když smícháš lepidlo na papír, vodu a hladkou mouku, vyrobíš z toho kaši. Tou pak můžeš na kartonu vytvářet skvělé povrchy, např. imitaci dřeva. Výsledný povrch jde bez problému natírat akrylovkama nebo temperama.

Převažuje v tvé tvorbě hlavně zakázkové kreslení nebo máš čas i na vlastní autorskou tvorbu?

„Během roku mám docela dost zakázek, takže nemám moc času si nakreslit něco pro sebe. Ale jak se říká “kdo chce, hledá způsob”, tak si občas najdu čas a načmárám si i něco pro sebe.“

Výše si zmínil svou vlastní techniku kreslení. Představ prosím ve zkratce čtenářům tvé dva originální styly kreslení.

„Prvním stylem je „změť výjevů“ v konkrétním tvaru, ať už je to čtverec nebo třeba chleba se salámem.“

„Druhým stylem je „čárkorastr“. Jde o vyčmárávání čtverečků, kterými kreslím vše od různých zátiší, přes zvířata až po portréty. Když mám svůj den, kombinuji oba styly dohromady.“

TIP redakce:

Podívejte se na průřez letité tvorby Martina alias MOPSLa na jeho osobní webové stránce.
Líbí se vám některé jeho dílo? Přímo v detailu díla ho můžete „lajknout“.

Děkujeme.

Co výstavy? Mají možnost lidé vidět naživo tvé výtvory? Plánuješ nějaké?

„Momentálně mé kresby k vidění nejsou, protože nevystavuji. V minulosti jsem vystavoval např. v kongresovém a kulturním centru Otrokovická BESEDA (společná výstava s uměleckým spolkem Rozumění. Jde o partu malířů, kreslířů, sochařů, dřevořezbářů a dalších umělců).“

„Jak jsem již zmínil v rozhovoru výše, stálou výstavu mám na chodbách v Otrokovické Charitě.“

„Zajímavou zkušenost mám také z výstavy v evangelickém kostele ve Zlíně. Poté co jsem negativně odpověděl na dotaz ohledně mé víry (zda jsem věřící), půlka návštěvníků odešla, aniž by si prohlédla jediný obrázek…“

vystavné obrazy na výstavě by MOPSL art
Ukázka z části mé výstavy

„Velmi pozitivní ohlasy mám z výstavy v jedné zlínské hospůdce. Co si pamatuji, tak spoustu vystavených originálů si našlo nové majitele.“

„Pokorně však musím uznat, že s výstavami zkušenosti teprve sbírám. Jsem otevřený každé příležitosti, jak mou tvorbu přiblížit lidem.“ 

„Ukázky mé tvorby můžete najít na mé stránce MOPSLart.cz„.

Na závěr prozraď čtenářům, jak vznikla tvá umělecká přezdívka MOPSL?

„Ve skutečnosti jde o mou přezdívku, kterou mi vymyslel kamarád někdy v mých 16 letech. Inspiraci čerpal od postavy z knihy Memento. I když jsem knihu nikdy nečetl, vím, že mám s danou postavou společnou velkou akčnost.“

Má i podle vás smysl ukazovat tvorbu mladých začínajících umělců? Tak článek sdílejte. Děkujeme.

Návod, jak si vyložit tarotové karty 18. 1. 2018
Chainmaille – v zajetí kruhů 11. 9. 2013
Příběh Ingrid o cestě k vlastnímu bydlení a dekoracím ve stylu DOMA 3. 10. 2022
5 tipů na nejoblíbenější vonné svíčky pro ženy 4. 11. 2018
Zážitkové dárky – větrný tunel Praha 14. 12. 2017
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru