Příběh Ingrid o cestě k vlastnímu bydlení a dekoracím ve stylu DOMA

Jmenuji se Ingrid. A ráda fotím naše bydlení. Nejsem žádná designérka, jen mě baví kombinovat různé dekorace, ze kterých pak vzniká, jak já tomu říkám, můj styl nestyl.

Jako dítě jsem si představovala, že jednou budu mít svůj dětský pokoj v nějakém krásném domečku, což se mi bohužel nesplnilo. Nezbylo mi nic jiného než okukovat domky v našem okolí a jen si tak o všem snít. Když jsem byla starší, hodně jsem toho procestovala a mohla jsem tak čerpat inspiraci nahlížením do oken bytů třeba v Amsterdamu a představovat si, jak v těch interiérech sedím já s knížkou, horkým čajem a zachumlaná v dece.

Rozhodnutí si postavit svůj vlastní dům

Dlouho jsem žila i studovala ve Španělsku, cestovala jsem díky Erasmu a různým středoškolským programům po Evropě a pak i po světě, a tak nějak jsem si sama sebe představovala spíše v prvorepublikovém bytě s vysokými stropy někde v centru Ostravy, kam jsem se po všech těch cestách nakonec vrátila.

Můj současný manžel (tehdy přítel) nějakou dobu v domě žil a moc si ho znovu přál a já jsem se jím nakonec nechala přemluvit, a tak jsme se rozhodli si dům postavit.

retro šicí stroj a další dřevěné dekorativní prvky bytu
Dřevo jako hlavní prvek našeho bydlení

S tehdejšími příjmy a žádným „home officem“ a jakožto ne velmi zkušená řidička jsem nechtěla bydlet nikde daleko, abych mohla do práce či do centra města za kulturou a na kafé s kamarádkami jednoduše dojet i MHD. Dnes bychom volili jinak a nejraději bychom bydleli někde daleko od lidí, od všech špatných sousedů a třeba i tam, kde dávají lišky dobrou noc. K naší smůle máme souseda, který nám již několik let dělá peklo a spousta věcí je kvůli němu úplně v jiné fázi, než by měla, ale to je na jiný a delší příběh.

Styl bydlení a bytových dekorací – DOMA

Co se stylu týče, ani jeden jsme netoužili po ničem extra moderním, já jsem od mala byla ovlivněná tatínkovou sbírkou starožitných kousků a manžel si přál, aby bydlení bylo trochu podobné jejich chatě, kam z rodinných důvodů bohužel moc často nejezdí. Jak jsem již zmínila, inspiraci jsem já a pak i spolu s manželem čerpali na cestách, a tak je z našeho domu takové retro, vintage či venkovské bydlení. Těžko říct, jak by to odborník nazval, my tomu říkáme styl DOMA.

na dřevěném stole v kuchyni leží sušené dekorativní dýně a věnce
Inspirace na dekoraci kuchyně

Představu jsme měli jasnou. Chtěli jsme hodně dřeva, vzorovaných obkladů, velkou vanu, retro nábytek, a hlavně nic z plastu. Dům jsme si načrtli sami a finální podobu mu dal architekt. Kuchyně i koupelna jsou také podle našeho návrhu. Dnes bychom spoustu věcí udělali jinak, což jsme bohužel zjistili až používáním. Třeba otvírání myčky a spižírny jsme moc nedomysleli, a tak může být otevřená buď jedna nebo druhá. Kuchyňský dřez měl být také přímo pod oknem, ale truhlář náš návrh bohužel moc nepochopil a jak se říká, papír snese vše no a nám samotným, když jsme byli kuchyň omrknout, to v dílně nedošlo. Tehdy jsme neměli rozpočet na žádné programové návrhy, a tak až budeme stavět ten další dům, uděláme vše lépe (ano, často mluvíme o tom, že si jednou postavíme ještě jeden, lepší, říká se totiž, že první dům stavíte pro nepřítele, druhý pro přítele a až ten třetí je pro vás).

Krb versus krbová kamna

Naše dřevostavba má sedlovou střechu, velká okna, přiznané trámy a krbová kamna. Někde jsme trochu odbočili od původního plánu a někde jsme naopak přidávali a museli tak i mnohem více navýšit náš rozpočet.

Toužili jsme po krbu, což nakonec bohužel nevyšlo, a tak jsme se museli spokojit jen s krbovými kamny, ale i tak si myslím, že k nám domů skvěle zapadla a slouží jako sekundární zdroj tepla k podlahovému vytápění. Okna měla také vypadat úplně jinak, ale nám se zalíbila velká posuvná, skrz která proudí do domu hodně světla.

policový regál plný dekorativních prvků
Vinylová podlaha s dřevěným vzorem doplněná o dekorace v otevřeném policovém regálu

V plánu jsme původně měli udělat litou betonovou podlahu, ale při jejím nacenění se nám protočily panenky, a tak jsme zvolili vinyl s dřevěných vzorem. Na obklady do kuchyně jsme čekali snad tři měsíce, jelikož jsou z Itálie a v době, kdy jsme je nutně potřebovali, měli velikonoční prázdniny. Čekání se nakonec vyplatilo a ani po těch letech se nám neokoukaly.

Dýně - dekorace do kuchyně
Pohled do naší kuchyně

Nábytek, dekorace a inspirace

A co se nábytku týče, máme něco z druhé ruky, něco nového a něco po rodičích.

Současnou inspiraci čerpám z Instagramu či Pinterestu, postupně kupuji dekorace a některé zase prodávám. Většinu z nich mám od severských značek, některé věci mám z vetešnictví anebo od kamarádek. Postupně jsem se naučila si raději našetřit na kvalitnější kousky a materiály a vyhnout se tuctovým dekoracím. Spoustu bych toho ještě ráda obměnila, ale nejde to vše najednou.

Designový nábytek do obýváku spolu s květináči a rostlinami
Všudypřítomná květinová dekorace

V domě nechybí pokojové rostliny a vázy občas zdobí i sušené květy. Nikdy u nás ale nenajdete žádnou plastovou květinu. Ráda tvořím sezónní věnce na dveře, a tak se u nás střídají se změnou ročních období. Těm přizpůsobuji i ostatní dekorace, takže se na Velikonoce neobejdeme bez dřevěných kohoutů, plechových či keramických vajec. Léto u nás zdobí mušle či traviny ve váze. Na podzim mám připraveny látkové a keramické dýně a Vánoce jsou u nás ve znamení světýlek, luceren, dřevěných koníků, látkových adventních kalendářů či mikulášských punčoch.

Spousta dekorací je od různých šikovných maminek z Instagramu z Polska, České republiky nebo třeba z Anglie a některé dekorace mám od mojí maminky, no a něco málo jsem nebo si vytvořila sama.

Pár tipů na závěr

Spižírna je opravdu bezva věc. V původním plánu nebyla, dosadili jsme ji tam až na poslední chvíli, ale nelitujeme, ba naopak. Šatna, vana anebo dvě toalety a dvě sprchy v domě jsou super vymoženost. Příště bych přidala aspoň jeden pokoj navíc a také bych raději investovala do návrhu interiéru. I když máme velkou představivost, spousta praktických věcí nám bohužel v představách nedošla.

postel plná polštářů jako prvky dekorace ložnice
I do ložnice vás nechám nakouknout

Časem bychom rádi postavili zahradní domek, dosadily pár rostlin a stromů a líbila by se nám i dřevěná káď a zahradní houpačka. Vše ale chce svůj čas, a tak máme o čem snít.

Další inspiraci a fotografie hledejte na mém Instagramu – innuskyhome.

Líbí se vám bydlení a dekorace od Ingrid? Tak článek sdílejte. Děkujeme.

Vyrobte šperky a krásné dekorace z pryskyřice 6. 2. 2022
Zažijte návrat do dětských let díky malování akvarelem 15. 4. 2021
Výchova dětí Nevýchovou 24. 2. 2014
9 nápadů, jak děti doma zabavit, aby nezlobily 22. 2. 2021
Gemmoterapie v otázkách a odpovědích – online semináře s Mgr. Jarmilou Podhornou 6. 4. 2022
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru