Kurz “Základy papírové krajky”

Hledáte uklidňující, relaxační, a zároveň zábavnou činnost, která procvičí vaše soustředění i manuální zručnost? Vyzkoušejte papírovou krajku. Tato stará technika není nijak snadná, s tím pravým kurzem si však s jejími základy poradíte během pár hodin!

Co je to papírová krajka a jak ji vytvořit?

Papírová krajka je technika, při které se ze speciálního “pauzovacího” papíru vytvářejí různé zdobené obrazce. Ty na první pohled vypadají jako skutečná krajka z nití. Z papíru lze vytvářet nejen klasická dvourozměrná díla, ale také různé 3D výrobky jako jsou obrazy, dekorace do vlasů, stínidla na lampy a mnoho dalších nápadů.

S pomocí této náročné techniky vytvoříte originální přání k různým příležitostem a svými výrobky můžete obdarovat široké okolí. Navíc se při této aktivitě skvěle zrelaxujete, zlepšíte soustředěnost a zručnost.

papírové přání se srdcem vyrobené tvořivou technikou papírová krajka
Papírové přání vyrobené technikou papírové krajky

K výrobě papírové krajky potřebujete pauzovací papír, podložku, speciální nůžky a mnoho dalších pomůcek, se kterými se seznámíte v níže zmíněném kurzu. Abyste mohli výrobek z papírové krajky vytvořit, musíte využít některé ze základních technik:

 • tracing neboli obkreslování,
 • colouring a dorsing – česky zjednodušeně malování a vykreslování,
 • light perforating neboli povrchové dírkování,
 • vytlačování, hloubkové dírkování a stříhání.
Věděli jste, že počátky vzniku techniky papírové krajky se datují již do 14. století? V tomto období se z papírové krajky tvořila například přání ke svatému přijímání a technika úzce souvisela s církevním životem.

Kurz “Základy papírové krajky”

Co se v kurzu naučíte?

V kurzu se naučíte úplné základy této techniky, které můžete využít v dalším zdokonalování se ve výrobě papírové krajky. Lektorka postupně představí všechny potřebné pomůcky – zjistíte, jak vypadají, kde je sehnat a jak se s nimi pracuje. V další části kurzu se seznámíte s jednotlivými technikami, a nakonec si s pomocí získaných znalostí a dovedností z předchozích lekcí zhotovíte svůj první výrobek z papírové krajky.

Jednotlivé lekce jsou rozděleny do těchto témat:

 1. Co si vyrobíte
 2. Pomůcky
 3. Představení placené části
 4. Podložky
 5. Papír pro výrobu krajky
 6. Jehly
 7. Vytlačovací nástroje
 8. Šablony na papírovou krajku
 9. Mřížky
 10. Nůžky na papírovou krajku
 11. Obkreslování neboli Tracing
 12. Embossing a stippling
 13. Děrování
 14. Stříhání
 15. Lepení
 16. Motýl v rámečku
pouzdro plné pomůcek pro tvoření z papíru
Podívejte se na potřebné pomůcky pro tvořivou techniku papírová krajka

Jak kurz probíhá?

Celý kurz probíhá on-line. Není tedy třeba docházet či dojíždět prezenčně na předem určené místo. Problematika je rozdělena do jednotlivým lekcí (viz. výše), přičemž každá z nich je blíže probírána v samostatném videu.

Ke svému kurzu budete mít doživotní přístup – můžete se tedy k lekcím kdykoliv vracet, přetáčet si je a neomezeně si je spouštět znovu. Pro přehrávání stačí připojení k internetu a chytrý telefon, tablet, počítač nebo smart TV.

Výhodou on-line kurzu oproti prezenční variantě je, že si můžete lekce pustit tehdy, kdy máte čas a chuť. Tato varianta je skvělou volbou pro všechny časově vytížené uchazeče, kteří se mohou svým koníčkům věnovat například pouze o víkendu nebo po večerech. Další nespornou výhodou jsou recenze přímo pod přihlášením do kurzu nebo možnost si přehrát první lekce tvoření papírových krajek zdarma a zjistit tak, zda vám téma a přístup lektora vyhovuje.

Kdo vás kurzem provede?

Celým kurzem vás bude provádět lektorka Ilona Kunstová, známá také pod přezdívkou “Papírnice”. Stejně zní také její osobní blog s e-shopem, na kterém se dozvíte plno dalších zajímavostí, které se vám po absolvování kurzu budou hodit. U Papírnice si navíc můžete pořídit veškeré vybavení pro papírovou krajku na jednom místě. Díky svým dlouholetým zkušenostem navíc paní Ilona ví, které pomůcky jsou nejlepší. Kromě kompletního kurzu pro začátečníky se lektorka věnuje také moderování vlastní facebookové skupiny, která sdružuje všechny milovníky papírové krajky. V komunitě najdete nejen inspiraci, ale také cenné rady přímo od Papírnice!

Lektorka kurzu papírová krajka – podívejte se, co se naučíte

Jak na Excel? Online se naučte jak na to 27. 6. 2014
Není nad vlastnoručně vyrobený originální svetřík z kvalitní příze, říká Šárka Srpová 10. 5. 2018
Rozhovor se Sylvou Antony Čekalovou – s krosienkami má člověk co objevovat celý život 6. 6. 2018
Jak jsem se naučil karetní triky a proč to zvládne každý 3. 6. 2015
Rozhovor se Zdenkou Vaškovou – prodávejte handmade výrobky na „simiře“ 15. 10. 2018
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru