Asi nejoblíbenější využití šalvěje lékařské je v podobě domácího šalvějového sirupu na kašel. Čtěte dále a inspirujte se recepty a postupy na výrobu šalvějových sirupů.
Šalvěj lékařskou neboli babské ucho, u nás proslavila Saxana. Už v té době šlo o známou léčivou bylinu, která k nám dorazila před dávnými lety ze středomoří. Její léčebné účinky znali již staří Egypťané a Římané.
Dnes ji hojně využíváme v kuchyni, sypeme ji do koupele a z ní vylisovaný esenciální olej užíváme v aromaterapii. Na pozitivní vlastnosti šalvěje nedají dopustit v potravinářství, ve farmacii či při výrobě parfémů a kosmetiky. Setkat se s ní tak můžete třeba v zubní pastě, žvýkačkách, cucacích pastilkách, ústních vodách nebo také v deodorantech.
Léčivé účinky šalvěje
Šalvěj má dezinfekční a antibakteriální účinky. Podporuje trávení a je schopna pomoci s nespavostí. Mimo to šalvěj rovněž blahodárně působí na mozek. Oddaluje vyčerpání, podporuje správnou činnost nervů, očí a endokrinních žláz. Zevně pak urychluje hojení ran na kůži, pomáhá s odstraňováním lupů, plísní a mykóz.
Používá se čerstvá, sušená, ve formě čajů, tinktur, olejů i koupelových solí. Jednou z nejoblíbenějších podob jsou však šalvějové sirupy. Ty se používají především k léčbě kašle. Sirup si můžete koupit za nemalé peníze, ale také si ho můžete sami vyrobit. Není to nikterak složité. Ostatně, vyzkoušejte a uvidíte sami.
Šalvějový sirup s medem
Na výrobu budete potřebovat:
- 1 hrnek, ale může být i více, čerstvých lístků šalvěje
- 1 hrnek kvalitního medu
- 1 citron
- 1 dobře uzavíratelnou sklenici
Postup výroby:
- Všechny lístky šalvěje pořádně umyjte a nechte okapat v sítu.
- Následně jednotlivé lístky zbavte stonků, vložte do sklenice a stlačte.
- Vymačkanou šťávu z jednoho citronu a med smíchejte a vlijte ho do sklenice s šalvějí.
- Obsah následně pořádně promíchejte čistou a suchou lžičkou.
- Sklenici pořádně uzavřete a nechte minimálně týden odležet. Každý den však sirup důkladně promíchejte čistou lžičkou a zase dobře uzavřete.
- Po týdnu ze sklenice vyjměte všechny šalvějové lístky a zpět do sklenice z nich vymačkejte všechen med.
Hotový šalvějový domácí sirup uchovávejte na chladnějším a temném místě (nejlépe v lednici).
Vařený šalvějový sirup
Na výrobu budete potřebovat:
- 2 hrsti šalvějových listů
- 500 gramů třtinového cukru
- 1 citron
- 700 mililitrů vody
Čtěte také: Rýmovníkové domácí sirupy – postup výroby
Postup výroby:
- Vezměte hrnec, nalijte do něj vodu a nasypte cukr.
- Celou směs přiveďte za stálého míchání k varu a míchejte, dokud se cukr nerozpustí. Poté přidejte opranou šalvěj a vařte ještě krátkou chvíli.
- Hotovou směs odstavte, přidejte do ní plátky citronu (který nejprve omyjte a zbavte kůry) a nechte 24 hodin pod utěrkou louhovat.
- Druhý den hrnec opět dejte na plotnu, přiveďte k varu a po probublání ještě horký sirup sceďte přes plátno do vyvařených lahví. Zavíčkujte a nechte vychladnout.
Sirup skladujte nejlépe v lednici. Šalvějový sirup se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám.