Važte zápisníky, deníky i knihy jako profík s “Knihařským kurzem pro začátečníky”

Naučte se vázat vlastní zápisníky, knihy a sešity. S kurzem, kterým vás provede zkušená knihařka Radka Prokopová, se naučíte základy knihařiny a pár jednoduchých vazeb během několika pečlivě promyšlených lekcí.

Náhled do knihařství

Knihařství je staré řemeslo zabývající se vazbou knih a jiných tiskovin. V současnosti je většina knih váže strojově, v minulosti se však všechny vazby vyráběly pouze ručně, prošíváním listů papíru a lepením. Řemeslo se v evropských zemích dočkalo největšího rozmachu ještě před vynálezem knihtisku. Ve 14. století se vazbou knih zabývali zejména univerzitní studenti, s příchodem knihtisku a dostupnějšího papíru v 15. století se knihařství prudce rozrostlo a vázání knih se již nevěnovali jen knihaři, ale také knihtiskaři, knihvazači a knihkupci. Mezi nejznámější knihaře této doby patřil například Bartoloměj Trnka, který měl svou dílnu v Českém Krumlově.

Knihy se vážou do několika typů a druhů vazeb. Ty můžeme jednoduše rozdělit do dvou skupin:

 • na vazby nasazované
 • na vazby zavěšované

První typ vazby se někdy nazývá také kožený. V tomto případě se desky lepí nebo prošívají z vnější strany vazby. Dříve byly tyto desky nejčastěji z kůže a nasazovaná vazba se používala pro velké, těžké a cenné knihy.

Zavěšovaná vazba se používá pro většinu knih také dnes. Vnitřní vazba se vyrobí zvlášť, obálka také. Poté se vnitřní část knihy do desek vlepuje.

Věděli jste, že knihaři a knihařské řemeslo mají svého vlastního patrona? Je jím svatý Lukáš, kterému je připisováno autorství několika knih z Nového zákona.

“Knihařský kurz pro začátečníky”

Proč se ke kurzu přihlásit?

Pokud milujete tvoření a ruční práce všeho druhu, jistě si oblíbíte také knihařinu. Její základy jsou jednoduché a kurz zvládnou absolvovat nejen dospělí, ale také zručné starší děti. Díky získaným dovednostem si můžete vyrobit vlastní sešity, fotoalba, svázat si své kresby, vytvořit si originální zápisníky nebo deníky. Navíc u této uklidňující činnosti takzvaně “vypnete” a skvěle si odpočinete!

Obsah kurzu

Kurz je rozvržen do 14 jednotlivých lekcí, přičemž každá z nich se věnuje určitému tématu či kroku ve vazbě. Témata jsou následující:

 • Pomůcky
 • Svázání sešítku
video s návodem, jak si vyrobit vlastní sešit
Video návod na svázání sešitu
 • Jednoduchá japonská vazba – příprava papírů a dírek
 • Jednoduchá japonská vazba – šití
 • Představení placené části
 • Výběr papíru
 • Předsádky
 • Úprava předsádek
 • Příprava desek
 • Polepení desek – vnější strany
 • Polepení desek – vnitřní strana
 • Dírkování složek a desek
 • Šití koptské vazby
 • Dokončení šití bloku – přišití druhých desek

Co se naučíte?

V lekcích se dozvíte, jaké pomůcky jsou pro knihařinu potřebné a jak se s nimi pracuje. Naučíte se vytvořit jednoduchý sešit, který můžete použít na své zápisky nebo jej věnovat dětem do školy.

Podívejte se jaké pomůcky jsou pro knihařinu potřebné a jak se s nimi pracuje

V dalších videotutoriálech zjistíte, jak svázat zápisník 2000 let starou metodou – japonskou vazbou. Naučíte se také složitější vazbu koptskou.

Všechny kroky pro úspěšné vytvoření vlastního šitého zápisníku jsou postupně představeny ve videích, která na sebe přesně navazují. Kurz je tak vhodný pro úplné začátečníky!

Jak celý kurz probíhá?

Před zakoupením kurzu si můžete pustit hned několik lekcí zdarma, díky kterým zjistíte, zda vás tato činnost bude bavit a jestli vám vyhovuje přístup lektora a on-line prostředí. V tom totiž celý kurz probíhá – po jeho zaplacení získáte doživotní přístup k videím, která si můžete libovolně přetáčet a nesčetněkrát pouštět znovu a znovu. Stačí k tomu internet a zařízení, které lze k síti připojit, například počítač nebo chytrý mobil.

Kurz absolvujete za 2 hodiny a 23 minut. V případě nespokojenosti s placenou částí máte možnost vrácení peněz. Zvolený kurz navíc můžete darovat svým blízkým jako originální dárek.

Lektor kurzu

Celým kurzem vás provede lektorka Radka Prokopová, která se knihařině věnuje již několik let. Její práci si můžete prohlédnout nejen v prvním, volně dostupných lekcích kurzu, ale také na webu Radu.cz, na kterém si můžete krásné autorské výrobky od Radky také zakoupit.

Radka Prokopová se zabývá zejména vazbou kožených fotoalb, deníků, zápisníků nebo originálních kožených obalů na knihy. Knihařině propadla při studiích humanistiky na Univerzitě Karlově, kde se hodiny probírala zaprášenými knihami ve zdejších knihovnách. Pro zdokonalení svých dovedností absolvovala kurzy u vyhlášených odborníků na vázání knih a restaurování papíru. Poté několik let tvořila své výrobky z domova. Když přišly zakázky, přestal stávající prostor stačit, a tak vznikl ateliér v pražských Holešovicích. S rostoucími zkušenostmi se Radka rozhodla, že je na čase některé z nich předat dál, a tak vznikly první on-line, později i prezenční kurzy.

lektorka video online kurzu vázání knih ukazuje návod a výtvory
Lektorka kurzu knihařství pro začátečníky vysvětluje, co vše se naučíte

Ostrovní ráj šití pro děti 11. 9. 2013
Proč by se měly děti digitálně vzdělávat a jak nastavit dětem digitální rovnováhu? 24. 8. 2022
Quilling – návody na velikonoční tvoření s dětmi 16. 3. 2018
Jak nakreslit psa, kočku nebo rostliny aneb učíme se kreslit pravou mozkovou hemisférou 14. 8. 2018
9 her pro děti na zahradu nebo do přírody, které je budou zaručeně bavit 3. 3. 2021
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru