Sledovat televizi a číst knihy vás už nebaví, jenže nevíte, co jiného večer podniknout? Co třeba zabavit sebe a celou svou rodinu pomocí zábavných her pro kolektiv? V následujících řádcích jsme pro vás připravili 10 párty her, na které nebudete potřebovat žádné speciální pomůcky, ale vystačíte si s tím, co máte doma.
Hry vám také pomůžou rozjet každou párty s bandou přátel.
Díky nim společný večer nemusíte trávit pouze popíjením, vyprávěním historek nebo vedením filozofických rozhovorů. Společenské hry vnesou do kolektivu čerstvý vítr a nachystají příjemné zážitky, na které budete všichni rádi vzpomínat. Kromě zábavy navíc blíže poznáte lidi okolo sebe, což oceníte především ve větší společnosti.
1. Kdo, kde a s kým?
Tato nenáročná hra vás pořádně rozesměje až ve svém závěru. Potřebujete pro každého proužek papíru široký zhruba 10 cm a tužku. Jeden z kolektivu pokládá otázky typu: „Kdo tam byl?“, „S kým se sešel?“, „Za jakých okolností?“, „Kdo je viděl?“, atd. Po každé napsané odpovědi autor zahne lístek tak, aby odpověď nebyla vidět a pošle papír o jednoho dál. A tak se pokračuje, dokud se nevyčerpají otázky. Každý pak čte příběh na lístku, který má zrovna v ruce. Věřte, že se budete za břicha popadat.
2. Ting Ťong
Hru Ting Ťong můžete hrát minimálně ve 2 lidech, ale sejde-li se vás víc, bude větší zábava. Hráči si sednou do kruhu na zem či kolem stolu. Ruce v pěst s palci nahoře položí před sebe. První v pořadí řekne „ting ťong …“ – místo teček dosadí libovolné číslo, které ovšem nesmí být vyšší než počet palců. Všichni okamžitě zvednou (anebo nezvednou) palce. Pokud se hráč svou předpovědí trefí do počtu zvednutých palců, dává jednu ruku za záda. Pokračuje další v kole. Vyhrává ten, kdo má obě ruce za zády.
3. Hádej, co jsem za zvíře
Hra Hádej, co jsem za zvíře je variantou světově známé hry, při které se akorát hádají slavné osobnosti – tuto základní variantu jsme si představili v článku o hrách pro dva. Hádej, co jsem za zvíře se hraje obdobně. Ve zkratce se hraje takto: Každý hráč napíše na papír nějaké zvíře a papírek pak přilepí na čelo hráči po své levici, který neví, co je na něm napsáno. Otázkami, na které lze odpovědět jen ano/ne se vždy hráči postupně dotazují, jakými zvířaty vlastně jsou. Hráč se smí ptát jen tak dlouho, dokud mu ostatní spoluhráči správnost jeho otázek potvrzují slovy „Ano“. Jakmile padne „Ne“, je na řadě další hráč se svými otázkami. Takto se postupuje po kruhu, dokud všichni hráči neuhádnou zvíře napsané na svém čele.
4. Tichá pošta v pohybu
Kdo by neznal klasickou tichou poštu, tu si samozřejmě můžete zahrát také. Znáte ale pohybovou tichou poštu? Hráčů by mělo být co nejvíce, ideálně i 15 v řadě. Všichni se za sebe postaví čelem na jednu stranu. Poslední se otočí zády a před ním stojí ten, co ukazuje – nejlépe nějakou složitější sestavu pohybů, např. startování motorky nebo známý tanec. Hráč, co se díval, se otočí zpět po směru a položí ruku na rameno před ním stojícího jako signál, že se má otočit a dívat se na pohybový vzkaz. A tak se vzorec předává dál a samozřejmě se modifikuje a komolí. Až činnost předvede hráč na úplném začátku řady, první hráč předvede všem, jaká byla původní předloha.
5. Oblékání
Kolektiv se rozdělí na dvě družstva, která ze svého středu vyberou jednoho, na kterého budou vrstvit oblečení. Pikantní varianta hry je ta, že se smí použít jen věci, které mají členové družstva právě na sobě. Druhou možností je oblečení donést zvlášť. Vyhrává družstvo, jehož člen má po vypršení časového limitu na sobě nevíce kousků oděvu.
6. Pád balónu
Malinko morbidní hra procvičí výřečnost všech zúčastněných. Sešlo-li se vás hodně, rozdělte se do skupin maximálně po 5–6 lidech. Každý si zvolte své povolání a představte si, že se vaše postavy náhodně sešly na letu balónem. Jenže balón začal nebezpečně klesat a je třeba odhodit zátěž. Každý ze skupiny musí přesvědčit ostatní, že právě jeho povolání je naprosto nezbytné a nesmírně přínosné pro celou společnost, a proto by měl zůstat. Po monologu posledního všichni hlasují, kdo bude vyhozen. Vyhrává ten, kdo v koši zůstane jako poslední.
7. Další slovo
Jeden z kolektivu čte knihu nebo časopis. Po chvíli čtení přeruší a ostatní hádají následující slovo textu. Tuto hru můžete okořenit sankcí – kdo neuhodne, napije se alkoholu. Samozřejmě ale jedině v případě, že hrajete s plnoletými osobami.
8. Řady ve tmě
Hra Řady ve tmě je vhodná pro větší kolektiv, alespoň 10 a více lidí, kteří se rozdělí do dvou družstev. Určí se nějaké kritérium řazení a ihned se zhasne. Lidé v družstvech se řadí za sebou např. podle délky vlasů nebo podle data narození. Po rozsvícení zhodnotíte, které družstvo úkol splnilo bez chyby.
9. Abeceda
I odříkávání obyčejné abecedy písmenko za písmenkem může být skvělá zábava. Na lístečky napište tón přednesu, zda to bude drama, tragédie, sportovní zápas, komedie, či pohádka pro děťátko. Přednášející si vylosuje papírek a podle zadání bude „vyprávět“ abecedu. Písmenka může i několikrát zopakovat pro větší hloubku přednesu. Časový limit by měl být 1 minuta.
10. Dabing
Tato hra vyžaduje pouze váš oblíbený film nebo seriál. Stačí ho jen pustit beze zvuku a určit role, kdo bude koho dabovat. Jakmile film začne, pusťte se do dabování a klidně si i vymýšlejte! Postavy nemusí nutně říkat to, co je ve filmu. Fantazii se meze nekladou a čím bláznivější dabing všichni předvedete, tím větší sranda bude!
BONUS: osvědčené stolní párty hry nikdy nezklamou:
Je mezi uvedenými párty hrami nějaká, kterou neznáte? Tak článek sdílejte. Děkujeme.