Jak na pěstování bylinek v bytě i na zahrádce? Poradíme vám!

Žádné koupené koření nedokáže tak skvěle ochutit jídlo jako čerstvé domácí bylinky. Nejen, že provoní celou kuchyni, ale na talíři vypadají prostě úchvatně. Petrželka udělá i z obyčejných brambor lákavou přílohu a máta ve vodě s citronem vykouzlí osvěžující letní nápoj. Jenže jak si vypěstovat vlastní bylinky, když patříte do skupiny lidí, které „uschne i kaktus“?

V čem spočívá tajemství pěstování bylinek, vám prozradíme v následujících řádcích. A dokonce vám poradíme, jak o bylinky pečovat a jak jim zajistit dobré podmínky pro růst, takže postačí minimální úsilí a bude se vašim bylinkám skvěle dařit jak v truhlíku, tak v květináči.

Jak začít s domácím pěstováním bylinek

I pažitka pěstovaná v květináči může plnit dekorativní úlohu

Bylinky, které používáme v kuchyni, jsou především teplomilné a milují slunce. Rozhodně se jim proto nebude dařit na okně umístěném na severní stranu. Nejvíce jim bude naopak vyhovovat jih až jihozápad. A proč uvažovat nad tím, na jak orientované okno bylinky umístit? Díky správnému umístění a slunci totiž bylinky získají své nezaměnitelné aroma.

Rostliny si můžete vypěstovat již od semínek, avšak je to zdlouhavější a náročnější cesta. Jak na to? Výsev proveďte v určenou dobu pro konkrétní bylinku do speciálního pěstebního substrátu. Semena dávejte dostatečně daleko od sebe, aby se rostlinky zbytečně nevytahovaly za sluncem. Vhodným pomocníkem je obyčejný písek. Smíchejte s ním semínka a máte rozestup zaručený. Povrch pak pokryjte malou vrstvou zeminy. Zeminu poté navlhčete a zakryjte sklem či fólií, abyste vytvořili vhodné skleníkové klima. Ve chvíli, kdy se objeví první lístky, odstraňte krytí. Až budou dostatečně silné, aby se při manipulaci nepoškodily, je čas je přesadit.

Mnohem snazším, avšak poněkud dražším způsobem, je zakoupení již vzrostlých rostlin. Můžete se také poptat u známých – zkušení pěstitelé se rádi o své výpěstky podělí.

Trvalky a letničky pěstujte odděleně

Z praktických důvodů je lepší pěstovat víceleté bylinky odděleně od letniček, abyste nemuseli každoročně zasahovat do kořenového systému trvalek při odstraňování zbytků jednoletek.

  • Trvalky: Mezi nejznámější víceleté bylinky řadíme levanduli, tymián, oregano, mátu, meduňku, libeček, pažitku, šalvěj i petržel. Z divokých bylin zas populární medvědí česnek. Při správné péči vás budou po mnoho let zásobovat výbornými natěmi.
  • Letničky: Mají tu výhodu, že je po sezóně jednoduše vyhodíte a nemusíte se dál starat o jejich zimování. Najdete mezi nimi bazalku, kopr, majoránku, koriandr či rozmarýnu.

Pěstování trvalek v květináči nebo truhlíku

Bylinné trvalky v zajímavém stylu

Původem středomořské byliny jako je tymián, oregano, šalvěj a levandule nejlépe rostou v dobře propustných a spíše chudších půdách, které obsahují vyšší procento písku. Specializované obchody samozřejmě již prodávají hotový substrát určený výhradně pro pěstování bylinek. Ale lze použít i běžnou půdu smíchanou s pískem.

Při pěstování bylinek v květináči nebo truhlíku nezapomeňte na důležitou drenážní vrstvu písku či drobných kamínků. Pokud jsou totiž kořeny v neustálém styku s vodou, začínají brzy hnít a rostlinka chřadnout. Horní vrstvu zeminy navíc můžete pokrýt kamínky, čímž předejdete příliš rychlému odpařování vody.

Ideální způsob zálivky představuje pravidelné rosení povrchu. Rostlinky budou ale také velmi dobře prospívat, kdy je bohatě zalijete 1–2x v týdnu a necháte přebytečnou vodu odtéci.

Pěstování trvalek na zahrádce

Pokud plánujete tyto rostliny sázet do volné zahrady, vyberte jim slunná místa, ideálně ve svahu otočeném k jihu. To ovšem neplatí pro výše zmíněný medvědí česnek. Ten je doma u potoka v polostínu vysokých stromů. Máte-li však balkón ve stínu, lze tuto bylinku úspěšně pěstovat i v truhlíku. Bude sice nižšího vzrůstu než z volné přírody, avšak o své nezaměnitelné vlastnosti nepřijde. Jen se v začátku léta nelekněte, že zahynul. Po vykvetení se rostlinka stáhne zpět do země, kde čeká v podobě drobné cibulky na další jaro.

Petržel, pažitka i libeček uvítají výživnější půdu a častější zálivku. Pokud můžete, umístěte je na balkón nebo alespoň na venkovní okenní parapet. Kvůli vyšší potřebě vody by doma hrozil vznik plísní. Venkovní prostředí půdu mezi zálivkami dostatečně vysuší. Bylinky trvalky jsou opravdu velmi nenáročné, naopak přílišná pozornost jim spíše škodí.

Zajímavost: A proč se pustit do pěstování medvědího česneku? Medvědí česnek obsahuje překvapivě velké množství vitaminu C, dokonce vyšší než u jablka! Ve 100 g medvědího česneku se ukrývá přibližně 150 mg vitaminu C, zatímco v českém jablku pouze 4 mg.

Pěstování letniček v květináčích

Jednoleté bylinky ocení spíše bohatší půdu a více závlahy. I ony vyžadují hodně slunce. Ideální bylinkou pro pěstování v květináči je bazalka. Původně byla pro své účinky a aroma pěstována pouze v klášterních zahradách. Má silné antioxidační účinky, funguje jako antivirotikum a zklidňuje mysl a podrážděnou psychiku. V záhonku se jí daří s okurkami a rajčaty, které svou vůní chrání před škůdci.

Pěstovat bazalku v květináči? Jednoznačně ano.

Majoránka s rozmarýnou dokážou při správných podmínkách přečkat i zimu, musíte je ale umístit za okno s dostatečným slunečním svitem a hlídat množství zálivky, aby kořínky nehnily. Letničky podpoříte v růstu přírodním hnojením. Ať se již rozhodnete pro kupované hnojivo, nebo zkusíte připravit doma své vlastní, budete se těšit z vitálních rostlinek.

Zajímavost: Věděli jste, že 1,5 % bazalky tvoří silné silice a až 5 % důležitých flavonoidů a glykosidů, které mají příznivý vliv na kardiovaskulární systém?

Pozor si dejte na plísně a škůdce

Během sezóny sklízejte natě a používejte je do pokrmů čerstvé. Pokud rostlinka prospívá, přebytky dále zpracujte, abyste si mohli bylinky užívat i během chladných měsíců. Čas od času okolí rostlin zkontrolujte a vyčistěte od případného plevele.

Najdete-li počínající plíseň, pak opatrně celou rostlinku vyjměte z půdy, důkladně očistěte kořínky a zasaďte ji do nového substrátu. Zasaženou hlínu raději vyhoďte, ideálně do přírody. Někdy se stane, že i bylinky pěstované v domácích podmínkách napadnou škůdci. I když to díky jejich výraznému aroma není časté. Přesto se však mohou stát domovem nejčastěji pro mšice, méně často i pro úporné svilušky.

Zatočte s mšicemi a sviluškami jednou provždy! Vyrobte si vlastní postřik

Absolutně nevhodné je u pěstování bylinek použít běžné chemické postřiky, neboť byste je konzumovali spolu s natí. V zahradnictvích seženete i zdravotně nezávadné přípravky, přesto je lepší sáhnout po úplně přírodních alternativách. Preventivně můžete dát do květináčů kávovou sedlinu neboli lógr, který slouží i jako výživné domácí hnojivo.

Nejznámějším postřikem je výluh z tabáku, ovšem pro mnohé lidi může pak konzumace takto ošetřených rostlin představovat problém. Pokud pěstujete rajčata, zkuste aplikovat výluh z jejich listů, které obsahují množství alkaloidů hubících hmyz.

Opravdu účinná je také směs připravená z coca-coly, trošky stolního oleje a malé kapičky jaru. Poměr coly a oleje je zhruba 20:1. Postačí jen malé množství. Cukr obsažený v nápoji mšicím zalepí dýchací otvory a olej jen dílo dokoná. Jar je ve směsi nezbytný jako smáčedlo.Zajímavost: Se škůdci se dále můžete vypořádat i naprosto přirozenou cestou – pořízením jejich dravců. Na mšicích parazituje drobná vosička o délce 2 mm Aphidius colemani. Její přítomnosti v domácnosti si ani nepovšimnete. Ona však odvede skvělou práci, jediná samička dokáže zahubit až 300 mšic. Vosičky zakoupíte nejčastěji přes internet.

Čtěte také:

Jak uchovat a zpracovat bylinky po vypěstování? Prozradíme vám, jak zachovat jejich chuť >>

Pěstujete rádi bylinky? Líbil se vám článek? Tak ho prosím sdílejte. Děkujeme.

Jak fotografují profesionálové – jak správně fotit 5. 8. 2013
Anglická abeceda – angličtina snadno a rychle 4. 6. 2018
Adobe Photoshop – úprava fotek snadno a rychle 5. 8. 2013
Vše o CBG 31. 10. 2022
Jak začít s krasopisem? 12. 7. 2022
Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru